STS KOD PROMOCYJNY

Jacht I Love Poland wygrał prestiżowe regaty RORC Transatlantic Race 2023

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaŻeglarstwoJacht I Love Poland wygrał prestiżowe regaty RORC Transatlantic Race 2023

Jacht należący do Polskiej Fundacji Narodowej wygrał prestiżowe regaty atlantyckie RORC Transatlantic Race 2023. Polska załoga pod dowództwem Grzegorza Baranowskiego okazała się najlepsze w zestawieniu jachtów jednokadłubowych. Trasę z Lanzarote do Grenady I Love Poland pokonał dokładnie w 8 dni, 23 godziny, 43 minuty i 25 sekund. 

Historyczny wynik polskiej załogi 

Polska załoga I Love Poland odniosła historyczny wynik podczas 14. edycji regat RORC Transatlantic Race. Tym razem jachty rywalizowały na trasie z Lanzarote na Wyspach Kanaryjskich do Grenady na Karaibach. Łącznie do pokonania było nieco ponad 3000 mil morskich. W takich warunkach w gronie jachtów jednokadłubowych najlepiej spisał się jacht I Love Poland. To jednostka Volvo Open 70. Kapitanem załogi był Grzegorz Baranowski, a Polacy chcieli pobić wynik sprzed roku, gdy ukończyli regaty na trzecim miejscu wśród jednokadłubowców i dopłynęli do mety w czasie powyżej 10 dni. 

Jak się okazało, tym razem udało się znacznie pobić ten rezultat. W tym roku I Love Poland przepłynął wymagającą atlantycką trasę w 8 dni, 23 godziny, 43 minuty i 25 sekund. Dzięki temu sięgnął po końcowe zwycięstwo w klasyfikacjach Line Honours Monohull oraz IRC Super Zero. Łącznie polska załoga pokonała w tym czasie 3408 mil morskich. Znaczenie tego sukcesu podkreśla fakt, że biało-czerwoni w pokonanym polu zostawili m.in. jacht klasy IMOCA Jasi, trimaran Banzai, czy też inne jachty klasy Volvo Open 70. 

Kto tworzył zwycięską załogę?

Jak już wspomniano, zwycięską załogę w stu procentach stanowili Polacy. Sternikiem i kapitanem był Grzegorz Baranowski. Drugim sternikiem był Grzegorz Gożdzik, a nawigatorem Konrad Lipski.  Funkcje pitmanów pełnili Borys Michniewicz i Arkadiusz Fedusio. Grono trymerów żagli przednich stanowili: Dominik Janowczyk, Patryk Richter i Bartosz Nowicki. Jako trymerzy grota popłynęli: Adam Głogowski i Jakub Surowiec. Dziobowymi na jachcie byli: Mateusz Byrski, Pacyfik Koseski i Filip Pietrzak. Stan załogi uzupełnił media oficer Robert Hajduk. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...