Znamy mistrzów Polski w żeglarskich klasach olimpijskich

Strona głównaŻeglarstwoZnamy mistrzów Polski w żeglarskich klasach olimpijskich

Za nami mistrzostwa Polski 2023 w żeglarstwie klas olimpijskich. Najlepsi zawodnicy w Polsce walczyli na akwenie pomiędzy Puckiem a Półwyspem Helskim. Warunki nie sprzyjały szybkiemu ściganiu, jednak mimo tego oglądaliśmy emocjonujące zawody. Nie brakowało w nich niespodzianek. Największą było zwycięstwo Aleksandry Wasiewicz w klasie iQFoil. Po tytuły mistrzowskie sięgnęli również m.in.: Wiktoria Gołębiowska (ILCA 6), Michał Polak (iQFoil) czy też Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (49er). Zapraszamy na podsumowanie zmagań.

Aleksandra Wasiewicz ze złotem w klasie iQFoil

Największa niespodzianka w tegorocznych mistrzostwach Polski w klasach olimpijskich miała miejsce w klasie iQFoil. Zdecydowaną faworytką do złota była Maja Dziarnowska (Sopocki Klub Żeglarski). Nieoczekiwanie jednak mistrzynią Polski została świetnie dysponowana Aleksandra Wasiewicz, czyli jej klubowa koleżanka. Trzecie miejsce zajęła medalistka olimpijska Zofia Klepacka (Sailing Legia Warszawa).

Wśród mężczyzn triumfował Michał Polak z Gdańskiego Klubu Żeglarskiego. Wygrał większość wyścigów i został mistrzem Polski. Na podium znaleźli się jeszcze Radosław Furmański (AZS AWFiS Gdańsk) i Kamil Manowiecki (Sopocki Klub Żeglarski).

Wiktoria Gołębiowska obroniła tytuł mistrzowski

W klasie ILCA 6 tytuł mistrzowski sprzed roku obroniła Wiktoria Gołębiowska (UKŻ Wiking Toruń). Żeglarka pokonała bardziej utytułowaną Agatę Barwińską (SSW MOS Iława). Brązową medalistką została Laura Szulc z Chojnickiego Klubu Żeglarskiego, która okazała się najlepsza w kategorii do lat 21. Wśród panów w klasie ILCA 7 po raz kolejny triumfował Tadeusz Kubiak. Na kolejnych miejscach na podium stanęli Filip Jarosiewicz i Mikołaj Silny. Wszyscy na co dzień reprezentują barwy Sejk Pogoń Szczecin.

Kacper Paszek i Oliwia Laskowska najlepsi w klasie 470

Duet Kacper Paszek (AZS AWFiS Gdańsk) i Oliwia Laskowska (CHKŻ Chojnice) wygrali w klasie 470. Tym samym obronili tytuł wywalczony przed rokiem. Wicemistrzostwo Polski zdobyli Agnieszka Pawłowska (CHKŻ Chojnice) i Bartłomiej Szlija (UKŻ Lamelka Kartuzy). Trzecie miejsce i brązowe medale wywalczyli Rafał Pogorzelski (MKS Dwójka Warszawa) i Małgorzata Górnisiewicz (Centrum Żeglarskie Szczecin).

Złoto Łukasza Przybytka i Jakuba Piaseckiego

Pewnie po złoty medal w klasie 49er sięgnęli Łukasz Przybytek i Jakub Piasecki z KS AZS AWFiS Gdańsk. Po raz pierwszy wspólnie zostali mistrzami Polski. Drugie miejsce i srebrne medale wywalczyli Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk) i Łukasz Machowski (MKS Dwójka Warszawa), którzy przed rokiem finiszowali na trzecim miejscu. Brązowymi medalistami mistrzostw Polski zostali Dominik Buksak (AZS AWFiS Gdańsk) i Szymon Wierzbicki (AZS Poznań).

Gabriela Czapska  i Hanna Rajchert najlepsze w klasie 49er FX

Mistrzyniami Polski w klasie 49er FX zostały Gabriela Czapska i Hanna Rajchert z zespołu Spójnia Warszawa. Drugie miejsce zajęły faworytki Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia) i Sandra Jankowiak (AZS Poznań). Na trzecim miejscu podium stanęły Marcelina Korszon i Magdalen Skórnóg z Nauticus YC Olsztyn.

Paweł Dittrich najlepszy w klasie nieolimpijskiej Formula Windsurfing Foil

Ostatnią z klas była nieolimpijska Formula Windsurfing Foil. Mistrzem Polski został Paweł Dittirch (Polskie Stowarzyszenie Windsurfingu). Drugie miejsce zajął Oliwier Urbański (Jacht Klub Wielkopolski). Na trzecim miejscu podium stanął Sławomir Buchholz (Polskie Stowarzyszenie Windsurfingu).