STS KOD PROMOCYJNY

Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki wicemistrzami Europy w klasie 49er

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaŻeglarstwoDominik Buksak i Szymon Wierzbicki wicemistrzami Europy w klasie 49er

Dominik Buksak (AZS AWFiS Gdańsk) i Szymon Wierzbicki (OŚ AZS Poznań) wywalczyli wicemistrzostwo Europy w olimpijskiej klasie żeglarskiej 49er. To kolejny duży sukces polskiego żeglarstwa w ostatnich miesiącach i dobry prognostyk przed przyszłorocznymi igrzyskami olimpijskimi. Z dobrej strony pokazały się też Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia) i Sandra Jankowiak (OŚ AZS Poznań), które zajęły piąte miejsce w 49erFX. Zawody rozegrano w portugalskiej Vilamourze. 

Od początku obrali kurs na medal

Duet Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki od początku regat w Vilamourze obrał kurs na medal. Biało-czerwoni dobrze odnajdowali się w trudnych warunkach wietrznych. Wiatry było jak na lekarstwo, co dało się we znaki zwłaszcza w poniedziałek. Na ten dzień zaplanowano ostatnie wyścigi, w tym podwójnie punktowany start medalowy. Niestety nie udało się ich rozegrać. Polacy przed ostatnim dniem zajmowali drugie miejsce w klasie olimpijskiej 49er i na tej pozycji zakończyli regaty. W ten sposób zostali wicemistrzami Europy. Powrócili na drugie miejsce w Europie po pięciu latach przerwy, ponieważ wspólnie wywalczyli srebrny medal przed pięcioma laty w regatach w Gdyni. W portugalskiej Vilamourze musieli uznać wyższość Francuzów Lucasa Ruala i Emile’a Amorosa. Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki stracili do nich zaledwie 0,4 punktu. Kto wie, czy w poniedziałek nie odrobiliby tej straty. Niestety wiatr, a konkretniej jego brak, pokrzyżował im szyki. Podium uzupełnili Austriacy Benjamin Bildstein i David Hussl.


Czytaj więcej o żeglarstwie:


Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak blisko strefy medalowej

Zawody blisko strefy medalowej zakończyły również Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak. Po niedzieli zajmowały piąte miejsce w klasie 49erFX i po odwołaniu poniedziałkowych startów, straciły szansę na wskoczenie na podium. Szkoda, ponieważ z dnia na dzień wyglądały coraz lepiej i z pewnością stać było je na miejsce medalowe. Mistrzyniami Europy zostały Norweżki Helene Naess i Marie Ronningen. Podium uzupełniły Włoszki Jana Germani i Giorgia Bertuzzi oraz Hiszpanki Tamara Echegoyen i Paula Barcelo. Pozostałym polskim załogom w Vilamourze poszło znacznie gorzej. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...

Top 10 najlepszych polskich bramkarzy w historii piłki nożnej

Kibice wspominają wielu polskich piłkarzy. Najwięcej mówi się oczywiście o tych, którzy strzelają gole, ale na swoją renomę zapracowali sobie również bramkarze. Nie zawsze...