Polska bandera po 50 latach wraca na The Ocean Race. Poznajcie skład WindWhisper Racing Team

Strona głównaŻeglarstwoPolska bandera po 50 latach wraca na The Ocean Race. Poznajcie skład...

Równo 50 lat w prestiżowych regatach The Ocean Race nie było polskiej bandery. W 2023 roku w 14. edycji legendarnych regat zobaczymy polski jacht WindWhisper Racing Team, w którego składzie znajduje się pięciu biało-czerwonych. Skipperem jachtu został doświadczony i utytułowany Hiszpan Pablo Arrarte, który niedawno wygrał klasyk Sydney-Hobart. Na otwarcie The Ocean Race 2023 polski jacht wygrał wyścig portowy w Alicante. 

Skład załogi WindWhisper Racing Team

Skipperem i najważniejszą osobą na pokładzie jachtu WindWhisper Racing Team jest 42-letni Hiszpan Pablo Arrarte. To doświadczony żeglarz, który ma na koncie wiele międzynarodowych sukcesów. Ponadto w zespole znajdują się: Liz Wardley, Neal McDonald, Aksel Magdahl, Antonii „Ñeti” Cuervas-Mons, Guillermo Altadill Fischer i Arianne van de Loosdrecht. Poza zagranicznymi gwiazdami, w składzie jachtu pod polską banderą znajdziemy pięciu młodych żeglarzy znad Wisły. To kolejno: Magdalena Kwaśna, bracia Kacper Gwóźdź i Mateusz Gwóźdź, Szymon Cierzan i Stanisław Bajerski

Wystartują w 3 z 7 etapów The Ocean Race

WindWhisper Racing Team startuje w klasie VO65, czyli jachtów o długości 20 metrów. Jachty tej klasy wezmą udział tylko w 3 z 7 planowanych etapów The Ocean Race. Będą to jednocześnie najkrótsze odcinki. Oprócz polskiej załogi, w stawce klasy VO65 znalazły się: Viva Mexico (Meksyk), Mirpuri (Portugalia), Team JAJO (Holandia), Ambersail 2 (Litwa) i Austrian Ocean Racing powered by Team Genova (Włochy i Austria). Załogi te będą rywalizowały na odcinkach:

  • Alicante – Mindelo na Wyspach Zielonego Przylądka;
  • Aarhus – Haga;
  • Haga – Genua.

Pierwszy z nich rozpocznie się 15 stycznia w porcie w Alicante. Ostatnie dwa etapy powinny odbyć się w czerwcu. We wszystkich siedmiu etapach udział wezmą jachty klasy IMOCA 60. Cała trasa The Ocean Race wygląda następująco:

  • Alicante – Mindelo na Wyspach Zielonego Przylądka;
  • Mindelo – Kapsztad;
  • Kapsztad – Itajai;
  • Itajai – Newport;
  • Newport – Aarhus;
  • Aarhus – Haga;
  • Haga – Genua.

Powrót polskiej bandery po 50 latach 

Polskiej bandery w legendarnym wyścigu The Ocean Race (wcześniej znanym jako Whitbread Round the World Race i Volvo Ocean Race) nie było od 50 lat. Wówczas w 1973 roku udział w zmaganiach dookoła świata brały jachty Otago pod kierownictwem Zdzisława Pieńkawy oraz Copernicus pod kierownictwem Zygfryda Perlickiemu. Lepiej poszło Copernicusowi, który zajął 11. miejsce. Otago skończyło zmagania w 1973 roku na 14. miejscu. Od tamtego czasu w regatach The Ocean Race brakowało polskiego jachtu, choć nasi żeglarze regularnie znajdują się w załogach innych zespołów. 

Zwycięstwo w wyścigu portowym w Alicante

Na otwarcie regat The Ocean Race załoga WindWhisper Racing Team odniosła spory sukces i wygrała wyścig portowy w Alicante. Choć nie jest on zaliczany do klasyfikacji generalnej, to jednak w przypadku ukończenia zmagań The Ocean Race z takim samym czasem, zadecyduje o tym, która ekipa będzie wyżej. Co ciekawe wyścig portowy ukończył tylko jacht WindWhisper Racing Team, ponieważ pozostałe pięć zespołów nie zmieściło się w limicie czasu, który wynosił 15 minut od minięcia mety przez Polaków. 

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Adrianna Sułek wygrywa w Tallinnie i zostaje liderką światowych list

Adrianna Sułek doskonale rozpoczęła halowy sezon w pięcioboju. Młoda Polka wygrała mityng lekkoatletyczny w Tallinie z wynikiem 4702 punkty. Tym samym zawodniczka trenująca na...

Jarosław Lech mistrzem organizacji Levels Fight League

Polski zawodnik MMA Jarosław Lech w świetnym stylu został mistrzem organizacji Levels Fight League. Na gali Levels Fight League 7 w Amsterdamie jednogłośną decyzją...