STS KOD PROMOCYJNY

Polska bandera po 50 latach wraca na The Ocean Race. Poznajcie skład WindWhisper Racing Team

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaŻeglarstwoPolska bandera po 50 latach wraca na The Ocean Race. Poznajcie skład...

Równo 50 lat w prestiżowych regatach The Ocean Race nie było polskiej bandery. W 2023 roku w 14. edycji legendarnych regat zobaczymy polski jacht WindWhisper Racing Team, w którego składzie znajduje się pięciu biało-czerwonych. Skipperem jachtu został doświadczony i utytułowany Hiszpan Pablo Arrarte, który niedawno wygrał klasyk Sydney-Hobart. Na otwarcie The Ocean Race 2023 polski jacht wygrał wyścig portowy w Alicante. 

Skład załogi WindWhisper Racing Team

Skipperem i najważniejszą osobą na pokładzie jachtu WindWhisper Racing Team jest 42-letni Hiszpan Pablo Arrarte. To doświadczony żeglarz, który ma na koncie wiele międzynarodowych sukcesów. Ponadto w zespole znajdują się: Liz Wardley, Neal McDonald, Aksel Magdahl, Antonii „Ñeti” Cuervas-Mons, Guillermo Altadill Fischer i Arianne van de Loosdrecht. Poza zagranicznymi gwiazdami, w składzie jachtu pod polską banderą znajdziemy pięciu młodych żeglarzy znad Wisły. To kolejno: Magdalena Kwaśna, bracia Kacper Gwóźdź i Mateusz Gwóźdź, Szymon Cierzan i Stanisław Bajerski

Wystartują w 3 z 7 etapów The Ocean Race

WindWhisper Racing Team startuje w klasie VO65, czyli jachtów o długości 20 metrów. Jachty tej klasy wezmą udział tylko w 3 z 7 planowanych etapów The Ocean Race. Będą to jednocześnie najkrótsze odcinki. Oprócz polskiej załogi, w stawce klasy VO65 znalazły się: Viva Mexico (Meksyk), Mirpuri (Portugalia), Team JAJO (Holandia), Ambersail 2 (Litwa) i Austrian Ocean Racing powered by Team Genova (Włochy i Austria). Załogi te będą rywalizowały na odcinkach:

  • Alicante – Mindelo na Wyspach Zielonego Przylądka;
  • Aarhus – Haga;
  • Haga – Genua.

Pierwszy z nich rozpocznie się 15 stycznia w porcie w Alicante. Ostatnie dwa etapy powinny odbyć się w czerwcu. We wszystkich siedmiu etapach udział wezmą jachty klasy IMOCA 60. Cała trasa The Ocean Race wygląda następująco:

  • Alicante – Mindelo na Wyspach Zielonego Przylądka;
  • Mindelo – Kapsztad;
  • Kapsztad – Itajai;
  • Itajai – Newport;
  • Newport – Aarhus;
  • Aarhus – Haga;
  • Haga – Genua.

Powrót polskiej bandery po 50 latach 

Polskiej bandery w legendarnym wyścigu The Ocean Race (wcześniej znanym jako Whitbread Round the World Race i Volvo Ocean Race) nie było od 50 lat. Wówczas w 1973 roku udział w zmaganiach dookoła świata brały jachty Otago pod kierownictwem Zdzisława Pieńkawy oraz Copernicus pod kierownictwem Zygfryda Perlickiemu. Lepiej poszło Copernicusowi, który zajął 11. miejsce. Otago skończyło zmagania w 1973 roku na 14. miejscu. Od tamtego czasu w regatach The Ocean Race brakowało polskiego jachtu, choć nasi żeglarze regularnie znajdują się w załogach innych zespołów. 

Zwycięstwo w wyścigu portowym w Alicante

Na otwarcie regat The Ocean Race załoga WindWhisper Racing Team odniosła spory sukces i wygrała wyścig portowy w Alicante. Choć nie jest on zaliczany do klasyfikacji generalnej, to jednak w przypadku ukończenia zmagań The Ocean Race z takim samym czasem, zadecyduje o tym, która ekipa będzie wyżej. Co ciekawe wyścig portowy ukończył tylko jacht WindWhisper Racing Team, ponieważ pozostałe pięć zespołów nie zmieściło się w limicie czasu, który wynosił 15 minut od minięcia mety przez Polaków. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...

Top 10 najlepszych polskich bramkarzy w historii piłki nożnej

Kibice wspominają wielu polskich piłkarzy. Najwięcej mówi się oczywiście o tych, którzy strzelają gole, ale na swoją renomę zapracowali sobie również bramkarze. Nie zawsze...