STS KOD PROMOCYJNY

Polacy w rankingach ATP i WTA w XXI wieku. Świątek, Radwańska, Hurkacz i co dalej?

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaTenisPolacy w rankingach ATP i WTA w XXI wieku. Świątek, Radwańska, Hurkacz...

Od ponad pół roku na pierwszym miejscu rankingu WTA plasuje się 21-letnia Iga Świątek. To pierwsza w historii liderka z Polski, choć przed nią na drugim miejscu plasowała się Agnieszka Radwańska. Wcześniej w deblu mężczyzn liderem był Łukasz Kubot. Jak wyglądają historyczne pozycje polskich tenisistów w rankingach singlowych i deblowych ATP i WTA na przestrzeni XXI wieku? Czy poza Igą Świątek, Agnieszką Radwańską, Łukaszem Kubotem i Hubertem Hurkaczem ktoś jeszcze pukał do czołowej dziesiątki? Sprawdźmy. 

Najlepsze polskie singlistki w XXI wieku

Poniżej zestawienia najlepszych polskich singlistek w rankingu WTA w XXI wieku. To nie tylko Iga Świątek i Agnieszka Radwańska. Dobre pozycje w pierwszej 50. zajmowały jeszcze Magda Linette, Marta Domachowska i Urszula Radwańska. W pierwszej setce znajdowały się m.in.: Magdalena Fręch i Katarzyna Piter. 

Świątek najlepszą rakietą w historii Polski 

Bez wątpienia już teraz Igę Świątek można nazwać najlepszą tenisistką nie tylko w XXI wieku, ale również w historii Polski. Choć ma dopiero 21 lat, to już teraz może poszczycić się wygraną w trzech turniejach wielkoszlemowych i rekordowymi zarobkami w 2022 roku. Dwukrotnie wygrała francuski Roland Garros i raz triumfowała w US Open. Liderką rankingu WTA została 4 kwietnia 2022 roku. Wydaje się, że przez lata może dzierżyć miano najlepszej tenisistki świata. 

Agnieszka Radwańska o krok od pierwszego miejsca

Przez lata pasjonowaliśmy się grą Agnieszki Radwańskiej. Jej techniczny tenis wzbudzał podziw na całym świecie, jednak brakowało jej odrobinę do tego, aby sięgnąć po upragnione zwycięstwo wielkoszlemowe. Ostatecznie najwyżej była w finale, a w rankingu WTA plasowała się przez wiele tygodni na drugim miejscu. Na pozycję wiceliderki światowego zestawienia wskoczyła 9 lipca 2012 roku. 

Urszula Radwańska w pogoni za formą

Przez pewien moment wydawało się, że Urszula Radwańska pójdzie w ślady swojej starszej siostry. Jej początki w turniejach WTA były naprawdę udane, jednak gdzieś przez kontuzje i złe wybory straciła swoją dobrą pozycję. Najwyżej w rankingu była 29. i miało to miejsce 8 października 2012 roku. To sprawia, że w historii polskiego tenisa jest trzecią najwyżej sklasyfikowaną w WTA singlistką. Obecnie już 31-letnia tenisistka próbuje wrócić do formy, jednak zajmuje odległe 465. miejsce w rankingu. 

Magda Linette tuż za pierwszą 30

Rok 2020 był zdecydowanie najlepszy w wykonaniu Magdy Linette. Po serii dobrych występów w turniejach WTA awansowała nawet na 33. miejsce w rankingu. Miało to miejsce 17 lutego 2020. Od tamtej pory nieco spuściła z tonu, jednak wciąż prezentuje solidny poziom i jest drugą polską rakietą. Pod koniec 2022 roku zajmuje 55. miejsce w rankingu WTA i na pewno ma apetyt na to, aby w kolejnym sezonie znacznie poprawić swoją lokatę. 

Marta Domachowska – ostatnia w XXI wieku w TOP 50 

Piątą Polką w TOP 50 w rankingu WTA w XXI wieku była Marta Domachowska. Z wszystkich tu zebranych nazwisk grała najwcześniej. Najwyższe miejsce w swojej karierze zajmowała 3 kwietnia 2006 roku, gdy była 37. rakietą świata. Niestety mimo dużych oczekiwań, kariera naszej tenisistki nie potoczyła się po jej myśli i później było już tylko gorzej. Mimo tego zajmuje obecnie piąte miejsce w hierarchii polskich tenisistek XXI wieku. 

Magdalena Fręch i Katarzyna Piter w pierwszej setce

W pierwszej setce rankingu w XXI wieku mieliśmy jeszcze dwie Polki. To Magdalena Fręch, która najwyżej była 82. i miało to miejsce 25 lipca 2022 roku oraz Katarzyna Piter. Ta ostatnia najwyżej była na 95. miejscu 12 maja 2014 roku. Obecnie Magdalena Fręch plasuje się poza pierwszą setką, ale ma nadzieje na awans. Być może uda się jej powrócić do niej w 2023 roku. Katarzyna Piter skupia się na grze deblowej. Poza pierwszą setką z nadziejami na awans wyżej znajdują się jeszcze; Maja Chwalińska (154.) i Katarzyna Kawa (174.). Być może w najbliższych sezonach dołączą do grona tenisistek, które plasowały się w TOP 100. 

Najlepsze polskie deblistki w XXI wieku

Polskie sukcesy mieliśmy również w deblu kobiet, jednak w XXI wieku żadna z reprezentantek Polski nie plasowała się w TOP 10. Najwyżej w rankingu na 16. miejscu w 2011 roku była Agnieszka Radwańska. Dobre pozycje zajmowały także Alicja Rosolska i Magda Linette. Pierwsza najwyżej była w 2019 roku, gdy znajdowała się na 23. miejscu. Zaledwie trzy oczka niżej w kwietniu 2022 roku była Magda Linette. W TOP 100 deblowego rankingu WTA były jeszcze m.in.: Marta Domachowska (62.), Katarzyna Kawa (64.) oraz Urszula Radwańska (74.). 

Najlepsi polscy singliści w XXI wieku

Ciekawie wypada również zestawienie najlepszych polskich singlistów w rankingu ATP w XXI wieku. Najwyżej był Hubert Hurkacz, czyli obecnie pierwsza polska rakieta wśród mężczyzn. Jako jedyny w XXI wieku wskoczył do TOP 10. Miejsce w TOP 15 miał Jerzy Janowicz, a w czołowej setce oglądaliśmy jeszcze Łukasza Kubota, Michała Przysiężnego i Kamila Majchrzaka. 

Hubert Hurkacz najlepszym Polakiem w XXI wieku 

Choć Hubert Hurkacz jest dopiero na początku swojej tenisowej drogi, to już teraz może poszczycić się mianem najwyżej sklasyfikowanego Polaka w historii singlowego rankingu ATP. Dokładnie 8 listopada 2021 roku wskoczył na 9. miejsce tego rankingu. Pod koniec 2022 roku plasuje się na 11. miejscu i wciąż oscyluje wokół pierwszej 10. W najbliższych sezonach powinien powalczyć o to, aby na stałe zadomowić się w ścisłej czołówce najlepszych tenisistów świata. 

Jerzy Janowicz w TOP 15 

W sierpniu 2013 roku na 14. miejscu plasował się Jerzy Janowicz i jest drugim najlepszym Polakiem w tym wieku. Niestety jego dalsza kariera została mocno zahamowana przez kontuzje i inne problemy. Od wielu miesięcy Janowicz z marnym skutkiem próbuje powrócić do walki o dobre miejsca rankingowe. Już 31-letni zawodnik zajmuje dopiero 612. pozycję i czeka go spore wyzwanie, jeżeli znów będzie chciał wskoczyć przynajmniej do TOP 100. 

Kubot na 41. pozycji 

Zanim Łukasz Kubot stał się świetnym deblistą, to swoich sił próbował również w singlu. Szło mu naprawdę dobrze i do tej pory może poszczycić się mianem trzeciego Polaka w XXI wieku. Najwyżej zajmował 41. pozycję i miało to miejsce 12 kwietnia 2010 roku. Od wielu lat doświadczony tenisista stawia na grę w deblu, co przynosi mu spektakularne sukcesy. Aktualnie jednak wraca do gry po problemach zdrowotnych i jest coraz bliżej zakończenia pięknej sportowej kariery. 

Michał Przysiężny i Kamil Majchrzak

W XXI wieku jeszcze tylko dwóch reprezentantów Polski plasowało się na miejscach w TOP 100. Pierwszym z nich był Michał Przysiężny, który w 2014 roku wskoczył na 57. miejsce rankingu ATP. Doświadczony zawodnik zakończył już karierę i obecnie realizuje się jako szkoleniowiec. Wciąż aktywny pozostaje Kamil Majchrzak, który w lutym 2022 roku zajmował 75. miejsce w rankingu, co jest jego najlepszym wynikiem. Pod koniec tego roku zajmuje 82. miejsce i wydaje się, że w najbliższych miesiącach może przebić swoje historyczne osiągnięcie. Póki co daleko od pierwszej setki znajdują się Kacper Żuk (244.) i Daniel Michalski (256.). 

Najlepsi polscy debliści w XXI wieku

Wśród mężczyzn zdecydowanie lepiej wygląda sytuacja w polskim deblu. W 2018 roku liderem rankingu ATP w grze podwójnej był 40-letni obecnie Łukasz Kubot. Na swoim koncie w grze podwójnej ma m.in. zwycięstwa w wielkoszlemowych Wimbledonie i Australian Open, a także cztery triumfy w turniejach ATP Masters 1000. Przez lata dopingowaliśmy także duet Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski. Pierwszy najwyżej był szósty, a drugi siódmy w rankingu deblowym ATP. Wspólnie wygrali wiele turniejów, w tym dwa rangi ATP Masters 1000. 

W czołowej 50. rankingu znajdowali jeszcze: Hubert Hurkacz (30.) i Jan Zieliński (35.). Ostatnie miesiące są bardzo udane zwłaszcza dla tego drugiego. Historycznie na 47. miejscu w rankingu deblowym w 2013 roku był Jerzy Janowicz. W czołowej setce w 2022 roku wylądował również Szymon Walków (86. miejsce)

Liczymy na to, że w najbliższych latach w Polsce objawi się jeszcze wiele tenisowych talentów, które uzupełnią ranking najlepszych biało-czerwonych w XXI wieku.

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Top 10 najlepszych polskich bramkarzy w historii piłki nożnej

Kibice wspominają wielu polskich piłkarzy. Najwięcej mówi się oczywiście o tych, którzy strzelają gole, ale na swoją renomę zapracowali sobie również bramkarze. Nie zawsze...

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...