Lewandowski w formie przed barażami. Czas na podsumowanie weekendu

Strona głównaPiłka nożnaReprezentacja PolskiLewandowski w formie przed barażami. Czas na podsumowanie weekendu

Robert Lewandowski zaimponował formą i poprowadził Barcelonę do zwycięstwa z Atletico Madryt. W meczu z Besiktasem Stambuł trafił Adam Buksa. Z dobrej strony pokazało się jeszcze kilkoro reprezentantów Polski. To dobry prognostyk przed meczem barażowym z Estonią, który już 21 marca na Stadionie Narodowym w Warszawie. Zapraszamy na podsumowanie występów polskich piłkarzy w ligach zagranicznych.

Lewandowski bohaterem w hicie La Liga

FC Barcelona pewnie wygrała 3:0 na wyjeździe z Atletico Madryt. Architektem tego zwycięstwa był Robert Lewandowski. Polski napastnik strzelił gola i zanotował dwie asysty. Wybrano go najlepszym zawodnikiem spotkania. Po zwycięstwie Blaugrana awansowała na drugie miejsce w lidze hiszpańskiej. Niestety coraz gorzej wygląda sytuacja Granady z Kamilem Jóźwiakiem i Kamilem Piątkowskim. Pierwszy z nich ponownie rozegrał niemal całe spotkanie. Kamil Piątkowski rozegrał pełne 90 minut na środku obrony. Ostatecznie Granada przegrała 0:1 z Mallorcą. Zespół z Andaluzji traci już 13 punktów do miejsca poza strefą spadkową.

Matty Cash zagrał w okrojonej kolejce Premier League

W ostatniej kolejce Premier League w pierwotnym terminie rozegrano tylko cztery spotkania. Było to związane z równolegle rozgrywanymi ćwierćfinałami Pucharu Anglii. Na boiskach angielskiej ekstraklasy zobaczyliśmy Matty Casha. Wszedł na drugą połowę wyjazdowego meczu z West Hamem United, który zakończył się wynikiem 1:1. Cały mecz na ławce młotów spędził Łukasz Fabiański. W Pucharze Anglii oglądaliśmy Jakuba Stolarczyka, który wystąpił w bramce Leicester City. Obronił nawet rzut karny, jednak Lisy przegrały 2:4 z Chelsea Londyn.

Czytaj wcześniejsze podsumowania weekendu:

Polacy grali na zapleczu Premier League

Biało-czerwonych oglądaliśmy również na poziomie angielskiej Championship. Ważne zwycięstwo odniosło Swansea United. Zespół ten pokonał u siebie 2:0 Cardiff City, przerywając serię czterech zwycięstw z rzędu rywali. Boisko w doliczonym czasie gry opuścił Przemysław Płacheta. Na zero z tyłu zagrało Huddersfield z Michałem Helikiem na środku obrony. Zespół ten bezbramkowo zremisował z Rotherham.

Skorupski lepszy w polskim meczu w Serie A. Duża wpadka Juventusu

Sporo emocji zafundowali nam polscy piłkarze we włoskiej Serie A. W polskim meczu Empoli – FC Bologna lepsi byli ci drudzy. Skończyło się 1:0, a czyste konto zachował Łukasz Skorupski, a blisko 80 minut rozegrał Kacper Urbański. W drużynie Empoli wystąpili: Sebastian Walukiewicz, Bartosz Bereszyński i Szymon Żurkowski. Do pierwszego składu Cagliari Calcio wrócił Mateusz Wieteska. Niestety nie pomógł swojej drużynie, która przegrała 0:1 z Monzą.

Dużą wpadkę zanotował Juventus Turyn. Wojciech Szczęsny zachował czyste konto w meczu z Genoą, jednak jego koledzy nie znaleźli sposoby na pokonanie bramkarza rywali. Skończyło się bezbramkowym remisem. W składzie Juve zabrakło kontuzjowanego Arkadiusza Milika.

Paweł Dawidowicz nie zaliczy do udanych meczu z AC Milan. Polski obrońca najpierw popełnił błąd przy bramce rywali, a później nabawił się urazu i przedwcześnie opuścił boisko. Na ten moment nie wiadomo, czy pojawi się na zgrupowaniu kadry. Karol Świderski dostał nieco ponad 30 minut, jednak Hellas przegrał 1:3.

Cały mecz na ławce Torino spędził Karol Linetty. Jego drużyna wygrała 2:0 z Udinese Calcio. Minut w Salernitanie nie dostał też Mateusz Łęgowski. Drużyna ta przegrała u siebie 0:1 z Lecce. Całe mecze na ławkach swoich drużyn przesiedzieli również Nicola Zalewski (AS Roma, 1:0 z Sassuolo) oraz Piotr Zieliński (Napoli, 1:1 z Interem Mediolan).

Polacy bez liczb w Serie B

Tym razem bez liczb swoje spotkania zakończyli Polacy występujący na boiskach Serie B. Na murawie pojawili się: Adrian Benedyczak (AC Parma, 2:1 z FeralpiSalo), Mateusz Praszelik (Cosenza, 0:1 z Ternaną), Filip Jagiełło (Spezia Calzio, 0:0 z Reggianą) i Marcin Listkowski (Lecco, 1:4 z Ascoli Calcio).

Marcin Bułka lepszy w polskim meczu w Ligue 1

Ciekawie zapowiadał się polski mecz RC Lens – OGC Nice we francuskiej Ligue 1. Od początku na boisku oglądaliśmy Przemysława Frankowskiego i Marcina Bułkę. Obaj zagrali solidne zawody, jednak ze zwycięstwa cieszy się ten drugi. Bronił bardzo pewnie, a jego Nicea wygrała 3:1. Dwukrotnie skapitulował Radosław Majecki z AS Monaco. Zagrał solidnie, jednak zespół z Księstwa tylko zremisował 2:2 z Lorient. Poza kadrą Strasbourga (3:1 z Nantes) pozostaje kontuzjowany Karol Fila.

Kwadrans Dawida Kownackiego w Bundeslidze

Dawid Kownacki dostał kwadrans w wyjazdowym meczu Werderu Brema z Unionem Berlin. Nie wpisał się na listę strzelców, a jego drużyna przegrała 1:2. Cały mecz z Wolfsburgiem na ławce Augsburga spędził Robert Gumny. Zespół ten wygrał 3:1, a w składzie Wilków zabrakło kontuzjowanego Jakuba Kamińskiego.

Na boiskach 2. Bundesligi oglądaliśmy zdecydowanie więcej Polaków. W ostatniej kolejce zagrali: Łukasz Poręba (HSV Hamburg, 3:0 z SV Wehen), Michał Karbownik (Hertha Berlin, 5:2 z Schalke 04), Marcin Kamiński (Schalke 04, 2:5 z Herthą Berlin), Tymoteusz Puchacz (Kaiserslautern, 1:1 z Hannoverem 96), Adam Dźwigała (St. Pauli, 2:0 z Norymbergą), Dennis Jastrzembski (Fortuna Düsseldorf, 4:0 z VfL Osnabruck) i Damian Michalski (Greuther Fürth, 0:1 z Hansą Rostock).

Polacy w ligach spoza TOP 5

Liczne grono reprezentantów Polski i zawodników aspirujących do powołania występuje w ligach zagranicznych spoza TOP 5 w Europie.

Swoją 13. bramkę w tym sezonie tureckiej Super Lig zdobył Adam Buksa. Wykorzystał rzut karny, a jego Antalyaspor wygrał na wyjeździe 2:1 z Besiktasem Stambuł. Całe spotkanie rozegrał Jakub Kałuziński. Prawie cały mecz w barwach Fenerbahce Stambuł zagrał Sebastian Szymański. Jego drużyna wygrała 3:2 z Trabzonsporem. Kolejny dobry mecz w bramce Konyasporu zagrał Jakub Słowik, a jego zespół zremisował 1:1 z Karagumrukiem. Bez liczb mecz Basaksehiru skończył Krzysztof Piątek (1:2 z Ankaragucu).

Mateusz Klich zanotował asystę w meczu domowym DC United z Interem Miami. Niestety skończyło się 1:3. Całe spotkanie w barwach Atlanty United rozegrał Bartosz Slisz. Jego drużyna wygrała 2:0 z Orlando City. Sebastian Kowalczyk zachowuje miejsce w jedenastce Houston Dynamo i cieszy się z kolejnych trzech punktów. Tym razem było 1:0 z Portland Timbers. Słabsze spotkanie w barwach Los Angeles FC zagrał Mateusz Bogusz, a jego zespół przegrał na wyjeździe 0:1 z Minnesotą.

Jakub Piotrowski zanotował asystę w meczu ligi bułgarskiej. Łudogorec Razgrad wygrał 6:0 z Lokomotiwem Sofia. W Austrii na kilka minut w Tirolu Innsbruck wszedł Aleksander Buksa. Mecz z Wolfsbergerem zakończył się wynikiem 1:1. Michał Skóraś utrzymał miejsce w pierwszym składzie Club Brugge. Nieoczekiwanie jego drużyna przegrała w lidze belgijskiej 1:2 z St. Truiden.

Zwycięską bramkę w lidze cypryjskiej zdobył Mariusz Stępiński. Trafił z rzutu karnego, a Omonia Nikozja wygrała na wyjeździe 1:0 z APOEL Nikozja. Patryk Lipski rozegrał 90 minut w barwach Ethnikosu Achnas, a jego zespół wygrał 2:0 z Neą Salamis. Na boiskach ligi cypryjskiej zagrali jeszcze Karol Struski i Miłosz Matysik z Arisu. Niestety skończyło się 0:1 z Pafos.

Czyste konto w barwach FC Kopenhagi zachował Kamil Grabara. Mistrzowie Danii wygrali na wyjeździe 2:0 z Odense. W lidze greckiej 70 minut w barwach Atromitisu zagrał Karol Angielski. Atromitos wygrał 3:2 z PAS Gianina. SC Heerenveen z Pawłem Bochniewiczem przegrało 2:3 z Feyenoordem Rotterdam w Eredivisie. Cały mecz w Holandii zagrał także Kacper Kozłowski, a jego Vitesse zremisowało 1:1 z Almere City. Łukasz Łakomy wszedł na kwadrans w wyjazdowym meczu Young Boys Berno z Lausanne. Skończyło się 0:2.

W Arabii Saudyjskiej poprawia się sytuacja Abha Club z Grzegorzem Krychowiakiem w składzie. Pomocnik zagrał 75 minut, a jego drużyna wygrała 1:0 z Al Wehda. Filip Kurto z Macarthur FC cieszy się z kolejnej wygranej w australijskiej A-League. Tym razem jego zespół wygrał na wyjeździe 2:1 z Brisbane Roar.