Robert Kubica mistrzem European Le Mans Series

Strona głównaSporty motoroweRobert Kubica mistrzem European Le Mans Series

Robert Kubica po raz drugi w karierze został mistrzem serii European Le Mans Series. Dokonał tego w barwach zespołu Orlen Team AO by TF. Zwycięstwo w klasyfikacji generalnej cyklu zostało przypieczętowane drugim miejscem w 4-godzinnym wyścigu na torze Autodromo Internacional do Algarve w portugalskim Portimao. Ekipa Orlen Team AO by TF okazała się najlepsza w kategorii LMP2.

Równa jazda przez cały sezon

Na przestrzeni całego sezonu zespół Orlen Team AO by TF prezentował równą formę. Jeździł dobrze i sięgał po kolejne miejsca w czołówce wyścigów serii European Le Mans Series w klasie LMP2. Spora w tym zasługa Roberta Kubicy. Polak udowodnił, że w tej serii czuje się doskonale. Imponował inteligencją na torze i prowadził zespół do sukcesów. Drugim z liderów był Szwajcar Louis Deletraz, a zespół uzupełniał jeszcze młody 20-letni Jonny Edgar z Wielkiej Brytanii. Zespół odniósł jedno zwycięstwo na torze w belgijskim Spa. Ponadto dwukrotnie plasował się na drugim miejscu. To wystarczyło.

Drugie miejsce w Portugalii przypieczętowało tytuł

Tytuł został przypieczętowany w portugalskim mieście Portimao. Tam w 4-godzinnym wyścigu na torze Autodromo Internacional do Algarve zespół Orlen Team AO by TF finiszował na drugiej pozycji. To wystarczyło to pewnego zwycięstwa w całym cyklu. Drugie miejsce w Portugalii zajął zespół Cool Racing. W klasyfikacji generalnej serii długodystansowych mistrzostw Europy klasy LMP2 załoga z Robertem Kubicą w składzie zgromadziła 93 punkty.  Drugie miejsce zajął polski zespół Inter Europol Competition, w którego barwach w tym roku nie oglądamy żadnego reprezentanta Polski. Trzecie miejsce zajęła drużyna Cool Racing.

Powtórzenie sukcesu z 2021 roku

Robert Kubica do serii European Le Mans Series wrócił po trzech latach. W 2021 roku również został mistrzem. Wtedy dokonał tego w belgijskim zespole Team WRT, a jego partnerami byli Louis Deletraz i Yifei Ye z Chin. Teraz polski kierowca powtórzył ten duży sukces. Już teraz wiemy, że Roberta Kubicy nie będziemy oglądać w European Le Mans Series w sezonie 2025.