STS KOD PROMOCYJNY

Polskie sukcesy w Tour de France. Biało-czerwona historia Wielkiej Pętli

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaKolarstwoTour de FrancePolskie sukcesy w Tour de France. Biało-czerwona historia Wielkiej Pętli

Bez dwóch zdań wyścig kolarski Tour de France to najbardziej prestiżowe i najbardziej znane zmagania na świecie. Na początku lipca 2022 roku rozpocznie się już 109. edycja Wielkiej Pętli dookoła Francji i tradycyjnie w peletonie powinniśmy oglądać reprezentantów Polski. Niektórzy z nich mogą poszczycić się dużymi sukcesami na TdF i będą chcieli do nich nawiązać. Polacy nie tylko wygrywali etapy, ale także zdobywali inne prestiżowe nagrody. Jakie są największe sukcesy biało-czerwonych w historii ich startów w Tour de France?

Historia Tour de France

Francuski klasyk wieloetapowy Tour de France zaliczany jest do grona najważniejszych wyścigów kolarskich w kalendarzu UCI. Obok niego jako Wielki Tour wymieniane są również włoskie Giro d’Italia oraz hiszpańska Vuelta a España. Z nich wszystkich to jednak Tour de France cieszy się największym prestiżem i uznaniem na świecie. Historia wyścigu rozpoczęła się w 1903 roku i organizowany jest co roku, z przerwami na okres toczących się w Europie wojen światowych. To sprawia, że w 2022 roku kolarze już po raz 109. w historii staną do walki o końcowe zwycięstwo, prestiż i żółtą koszulkę lidera. 

Aż czterech plasuje się na pierwszym miejscu rekordzistów z największą liczbą zwycięstw w klasyfikacji generalnej. Po pięć triumfów w Tour de France mają na koncie Francuzi Jacques Anquetil i Bernard Hinault, Belg Eddy Merckx i Hiszpan Miguel Indurain. Przez lata rekordzistą był Lance Armstrong, jednak jego triumfy zostały anulowane ze względu na stosowany doping. Podobnie było z wieloma innymi zwycięzcami. Najwięcej etapowych sukcesów mają Eddy Merckx i Brytyjczyk Mark Cavendish. Obaj wygrywali po 34 etapy, a Brytyjczyk w tym roku będzie walczył o wyjście na prowadzenie w tej klasyfikacji. Przez lata wyścig organizowano tylko we Francji, jednak ostatnio to się zmieniło. Trasa tego klasyka coraz częściej wychodzi poza kraj położony nad Sekwaną i poszczególne etapy lub ich fragmenty odbywają się w innych państwach. 

Gdzie pojedzie Tour de France 2022?

Rozpoczynająca się 1 lipca kolejna edycja Tour de France również rozgrywana będzie częściowo poza Francją. Pierwsze trzy etapy, w tym jazda indywidualna na czas, odbędą się w Danii. Najlepsi kolarze świata będą ścigali się m.in. w: Kopenhadze, Roskilde, Nyborg, Velje i Sonderborgu. Ponadto w wyścigu odwiedzą jeszcze belgijskie Binche oraz Szwajcarskie Lozannę i Aigle. Najważniejsze wydarzenia i losy zwycięstwa rozstrzygną się jednak we Francji. To czeka również Polaków. 

Zenon Jaskuła – jedyne polskie podium klasyfikacji generalnej

Jedynym Polakiem na podium klasyfikacji generalnej na zakończenie wyścigu Tour de France był Zenon Jaskuła. Przed laty znakomity kolarz ukończył francuski klasyk w 1993 roku na 3. miejscu. Polak reprezentował wówczas barwy zespołu GB-MG Maglificio i stracił 5:48 do niesamowitego Hiszpana Miguela Induraina. Drugie miejsce w wyścigu wywalczył wtedy Szwajcar Tony Rominger. Tamten rok to nie tylko sukces w klasyfikacji generalnej, ale także triumf na 16. etapie z Andorry do Pla d’Adet. 

Zenon Jaskuła w 1993 roku zajął jeszcze 3. miejsce na przedostatnim etapie i jeździe indywidualnej na czas z Brétigny-Sur-Orge do Montlhéry. W barwach swojej drużyny wspólnie z kolegami zwyciężył w drużynowej jeździe na czas, która odbyła się na czwartym etapie. Ponadto kilkukrotnie był blisko podium, gdy w 1993 roku kończył pojedyncze etapy na 4 i 5 miejscu. Do tej pory to największe sukcesy polskiego kolarza w historii Tour de France i jedyne miejsce na podium klasyfikacji generalnej. 

Lech Piasecki – jedyny polski lider

W historii Tour de France jedynym polskim liderem wyścigu był Lech Piasecki. Miało to miejsce w 1987 roku. Polak znakomicie spisywał się na dwóch pierwszych etapach, które rozegrano w Berlinie. W prologu ukończył zmagania na 2. miejscu, a na drugim etapie był 6. Ostatecznie pozwoliło mu to na wskoczenie na pozycję lidera i jazdę na trzecim etapie w żółtej koszulce lidera. Niestety po kolejnym etapie musiał ją oddać i ostatecznie nie ukończył francuskiego klasyka. Na trasie siódmego etapu wycofał się z rywalizacji. W kolejnych latach nie nawiązał już do indywidualnych sukcesów w Tour de France, jednak odnosił spektakularne zwycięstwa na trasie innego klasyka – Giro d’Italia. 

Rafał Majka – najlepszy góral Tour de France i najwięcej zwycięstw etapowych

Rafał Majka to kolarz, który na przestrzeni ostatnich lat osiągał znakomite wyniki we Francji. W 2022 roku również obejrzymy go w stawce, gdzie będzie pełnił rolę pomocnika dla Tadeja Pogacara. Słoweniec to lider zespołu UAE Team Emirates i obrońca trofeum sprzed roku. Pomoc faworytowi do zwycięstwa w całym wyścigu może otworzyć przed Rafałem Majką szanse na etapowe zwycięstwa oraz walkę o wysokie miejsce w klasyfikacji górskiej. To z resztą specjalność naszego zawodnika, ponieważ w swojej karierze już dwukrotnie zdobywał koszulkę dla najlepszego górala Tour de France. Klasyfikację tę wygrywał w latach 2014 i 2016. 

Doświadczony Rafał Majka to także Polak z największą liczbą wygranych etapów wśród wszystkich biało-czerwonych. Do tej pory trzykrotnie wygrywał etapy Tour de France i wierzymy, że nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Indywidualnie najlepszy dla Polaka był rok 2014. Wówczas wygrał 14. etap z Grenoble do Risoul, a także 17. etap z Saint-Gaudens do Saint-Lary-Soulan (Pla d’Adet). Ponadto jeszcze dwukrotnie stawał na podium. Na 13. etapie z Saint-Etienne do Chamrousse był drugi, a na 18. odcinku z Pau do Hautacam zajął trzecie miejsce. Kolejne zwycięstwo etapowe Polaka miało miejsce rok później na 11. etapie z Pau do Cauterets. 

Rafał Majka czterokrotnie stawał także na podium etapu Tour de France w 2016 roku. Zaczął od trzeciego miejsca na 5. etapie z Limoges do Le Lioran. Wynik ten powtórzył  również na 9. etapie z Vielha val d’Aran do Andorra Arcalis. Najlepszym jego wynikiem w tamtym roku było drugie miejsce na 15. etapie, gdy trasa prowadziła z Bourg-en-Bresse do Culoz. Trzeci był jeszcze na 17. etapie z Berne do Finhaut-Emosson. Ten wynik to jednocześnie ostatnie etapowe podium w dotychczasowej karierze Rafała Majki w Tour de France. Szanse na kolejne sukcesy będzie miał w lipcu tego roku, gdy wystartuje w wyścigu w barwach ekipy UAE Team Emirates. 

Michał Kwiatkowski i ostatnie polskie sukcesy na Tour de France

Autorem ostatnich indywidualnych sukcesów polskich kolarzy na Tour de France jest Michał Kwiatkowski. Polski mistrz świata w kolarstwie szosowym wygrał 18. etap w wyścigu rozgrywanym w 2020 roku. Okazał się najlepszy na trasie z Méribel do La Roche-sur-Foron. Było to jego pierwsze zwycięstwo i jednocześnie piąte miejsce na podium w historii startów we francuskim klasyku. W 2017 roku znakomicie spisał się na przedostatnim odcinku podczas jazdy indywidualnej na czas w Marsylii. Zajął wówczas drugie miejsce. 

Trzykrotnie stawał również na najniższym miejscu podium. Działo się to w latach 2013 i 2014. W 2013 debiutował w Tour de France i od razu zajął 11. miejsce w klasyfikacji generalnej. Już na 2. etapie z Bastii do Ajaccio zajął trzecie miejsce. Wynik ten powtórzył również na 9. odcinku z Saint Girons do Bagnéres de Bigorre. Ponadto dwukrotnie kończył zmagania na czwartej lokacie. Rok później zajął dalsze miejsce w klasyfikacji generalnej, jednak ponownie zaczął dobrze i już na 2. etapie stanął na najniższym stopniu podium. Początek wyścigu rozgrywany był w Anglii, a Polak świetnie spisał się na trasie z York do Sheffield. W 2022 roku ponownie wystartuje w Tour de France i będzie chciał powtórzyć swoje historyczne wyniki. 

Maciej Bodnar – czwarty polski zwycięzca etapowy

Ostatnim z Polaków, który zajmował miejsca na podium etapów Tour de France jest Maciej Bodnar. Polski kolarz w 2017 roku wygrał jazdę indywidualną na czas na ulicach Marsylii, dzięki czemu zalicza się do grona zaledwie czterech biało-czerwonych z takim sukcesem w TdF. Etap w Marsylii był przedostatnim w tamtej edycji wyścigu. Do tego sukcesu dołożył również trzecie miejsce zajęte rok wcześniej. Wówczas z bardzo dobrej strony pokazał się na 11. etapie z Carcassonne do Montpellier. 

Ostatnie duże sukcesy Polaków na Tour de France miały miejsce w 2020 roku. W 109. edycji Tour de France również będziemy oglądali biało-czerwonych, w tym przede wszystkim Rafała Majkę i Michała Kwiatkowskiego. To w nich należy upatrywać największych polskich szans na odniesienie kolejnych sukcesów i zaznaczenie obecności Polaków w światowym peletonie. Start wyścigu już 1 lipca. Kolarze zakończą zmagania w Paryżu 24 lipca. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...

Terminarz PGE Ekstraligi 2024. Kiedy rusza najlepsza żużlowa liga na świecie?

Przed nami kolejne wielkie żużlowe emocje. Poznaliśmy już terminarz PGE Ekstraligi na sezon 2024. Pierwsze starcie nadchodzącego sezonu już 12 kwietnia. Wówczas odbędą się...