Wielka sensacja. Polskie koszykarki lepsze od mistrzyń Europy

Strona głównaKoszykówkaWielka sensacja. Polskie koszykarki lepsze od mistrzyń Europy

Koszykarki reprezentacji Polski znakomicie rozpoczęły walkę o EuroBasket 2025 i sensacyjnie pokonały mistrzynie Europy Belgijki 67:62. Spotkanie rozegrano w Antwerpii. Nowy trener Karol Kowalewski udanie rozpoczął pracę z biało-czerwonymi. Polki do zwycięstwa poprowadziła debiutująca w kadrze Stephanie Mavunga (21). Od początku do końca to biało-czerwone prowadziły i w pełni zasłużenie pokonały obecne mistrzynie Europy.

Wielkie zwycięstwo polskich koszykarek

Faworyt środowego meczu mógł być tylko jeden. Oczywiście mowa o Belgijkach, które pod koniec czerwca zdobyły tytuł mistrzyń Europy po zwycięstwie w finale nad Hiszpankami. Teraz od zwycięstwa chciały rozpocząć walkę o awans na kolejny EuroBasket. Zupełnie inne plany miały jednak Polki prowadzone przez nowego trenera Karola Kowalewskiego. To biało-czerwone od początku do końca dyktowały warunki gry. Pierwszą kwartę wygrały 18:14, w drużynie od razu odnalazła się debiutująca Stephanie Mavunga. W drugiej kwarcie Polki poszły za ciosem i tylko zwiększały swoją przewagę. Dzięki temu na przerwę schodziły przy prowadzeniu 36:24

Po zmianie stron spodziewaliśmy się huraganowych ataków Belgijek. W trzeciej kwarcie udowodniły, dlaczego kilka miesięcy wcześniej sięgnęły po mistrzostwo Europy. Wygrały 20:13 i zmniejszyły stratę tylko do pięciu punktów. Na szczęście Polki wytrzymały próbę nerwów i w czwartej kwarcie obroniły skromną przewagę. Grały bardzo rozważnie w obronie i skutecznie w ataku. Ostatecznie wygrały wyjazdowe spotkanie 67:62 i zasłużenie pokonały najlepszą drużynę w Europie. Najwięcej punktów zdobyły: Stephanie Mavunga (21), Agnieszka Skobel (12) i Weronika Gajda (11).

Belgia – Polska 62:67 (14:18, 10:18, 20:13, 18:18)

Czy Polki pójdą za ciosem?

Zwycięstwo z Belgijkami to znakomity początek walki w grupie C o awans na EuroBasket 2025. Polki będą chciały pójść za ciosem. Już w niedzielę 12 listopada w Katowicach zmierzą się z Litwinkami. Ponownie to rywalki będą stawiane w roli faworytek, jednak liczymy na to, że podopieczne trenera Karola Kowalewskiego rozegrają kolejne doskonałe spotkanie. W grupie C rywalizuje jeszcze Azerbejdżan. Awans na EuroBasket 2025 wywalczą zwycięzcy grup oraz cztery drużyny z najlepszym bilansem z drugich miejsc.