STS KOD PROMOCYJNY

Lekkoatletyka 2024. Terminarz najważniejszych imprez i mityngów lekkoatletycznych

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaLekkoatletykaLekkoatletyka 2024. Terminarz najważniejszych imprez i mityngów lekkoatletycznych

Polscy lekkoatleci od lat dają nam wiele powodów do radości. W najważniejszych imprez na świecie wracają z medalami i rekordami. Liczymy na to, że ponownie będzie w nadchodzącym sezonie. Znamy już kalendarz najważniejszych imprez lekkoatletycznych w 2024 roku, a wśród nich znajdują się m.in.: igrzyska olimpijskie w Paryżu, Halowe Mistrzostwa Świata oraz mistrzostwa Europy na otwartym stadionie. Sprawdź kalendarz lekkoatletyka 2024 i zapisz sobie kluczowe daty.

Halowe mistrzostwa Polski

Pierwszą dużą imprezą w kalendarzu będą halowe mistrzostwa Polski. W 2024 roku odbędzie się już 68. edycja imprezy. Najlepsi zawodnicy w kraju ponownie rywalizować będą w Arenie Toruń. Dwudniowe zmagania odbędą się w dniach 17-18 lutego. Dla wielu zawodników zawody w Toruniu będą stanowiły pierwszy poważny sprawdzian przed igrzyskami olimpijskimi. Halowe mistrzostwa Polski będą też szansą na zdobycie kwalifikacji do startu w halowych mistrzostwach świata. Ze względu na to, że 2024 to rok olimpijski, to obsada HMP pozostaje niewiadomą. Z pewnością wielu zawodników skupi się na przygotowaniach do startów na otwartym stadionie i zrezygnuje z części halowych imprez w trosce o zdrowie, aby zminimalizować ryzyko odniesienia urazu.

Halowe mistrzostwa Świata

Kolejną ważną imprezą w kalendarzu będą halowe mistrzostwa świata. Zostaną przeprowadzone w dniach 1-3 marca 2024 roku w szkockim Glasgow. Impreza ta będzie kulminacyjnym momentem i jednocześnie zakończeniem sezonu halowego. Nasi reprezentanci przyzwyczaili nas do tego, że na HMŚ walczą o medale. Ostatnia impreza tej rangi odbyła się w 2022 roku w Belgradzie w Serbii. Stamtąd biało-czerwoni wrócili z wicemistrzostwem świata Adrianny Sułek w pięcioboju oraz z brązowym medalem kobiecej sztafety 4×400 metrów w składzie: Natalia Kaczmarek, Iga Baumgart-Witan, Kinga Gacka, Justyna Święty-Ersetic i Aleksandra Gaworska.

Mistrzostwa Świata Sztafet

Najlepsi polscy biegacze na początku maja polecą na Bahamy. To tam w Nassau odbędą się mistrzostwa świata sztafet. Imprezę zaplanowano na 4-5 maja. W trakcie dwóch dni odbędą się zmagania w pięciu konkurencjach sztafetowych. W 2021 roku impreza odbyła się na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Wówczas Polacy wygrali klasyfikację medalową z dorobkiem dwóch złotych i trzech srebrnych medali. W Polsce rozegrano dziewięć konkurencji. Teraz będzie ich niemal o połowę mniej, jednak liczymy na to, że biało-czerwoni potwierdzą swoją formę i ponownie powalczą o czołowe lokaty w World Athletics Relays. To relatywnie młoda impreza, której pierwsza edycja odbyła się w 2014 roku.


Czytaj także:


Mistrzostwa Europy

Kluczowym sprawdzianem przed igrzyskami olimpijskimi będą mistrzostwa Europy na otwartym stadionie. Impreza ta odbędzie się w dniach 6-12 czerwca w Rzymie we Włoszech. Powinniśmy tam oglądać najlepszych lekkoatletów Starego Kontynentu. Liczymy na to, że Polacy nawiążą do wyników, które osiągali w ostatnich latach. W 2022 roku na mistrzostwach Europy w Monachium zdobyli aż 14 medali, w tym trzy złote. Wówczas najlepsi w Europie okazali się: Aleksandra Lisowska (maraton), Pia Skrzyszowska (100 metrów przez płotki) i Wojciech Nowicki (rzut młotem).

Mistrzostwa Polski

W 2024 roku odbędą się jubileuszowe 100. mistrzostwa Polski na otwartym stadionie. Najlepsi lekkoatleci w naszym kraju rywalizować będą w dniach 27-29 czerwca w Bydgoszczy. Dla wielu zawodników będzie to jeden z ostatnich dużych startów przed igrzyskami olimpijskimi. Po mistrzostwach Polski zostanie już tylko niespełna miesiąc do rozpoczęcia najważniejszego wydarzenia lekkoatletycznego czterolecia.

Igrzyska Olimpijskie w Paryżu

Najważniejszym punktem sezonu lekkoatletycznego będą igrzyska olimpijskie w Paryżu. To impreza, która wieńczy czteroletni okres przygotowań najlepszych lekkoatletów świata. Oczywiście w tym gronie nie zabraknie Polaków. Zmagania lekkoatletyczne odbywać się będą w dniach 1-11 sierpnia na legendarnym obiekcie Stade de France. Wielkim sukcesem Polaków byłoby nawiązanie do wyników z igrzysk olimpijskich 2020 w Tokio. Tam nasi lekkoatleci wywalczyli: cztery złote, dwa srebrne i trzy brązowe medale.

Diamentowa Liga

Poza imprezami rangi mistrzowskiej kluczowe miejsce w kalendarzu lekkoatletycznym zajmują mityngi Diamentowej Ligi. To najbardziej prestiżowa seria wydarzeń lekkoatletycznych. Po raz kolejny w kalendarzu Diamentowej Ligi znalazł się Silesia Memoriał im. Kamili Skolimowskiej. Odbędzie się on 25 sierpnia na Stadionie Śląskim w Chorzowie, czyli już po zakończeniu igrzysk olimpijskich. Finał cyklu Diamentowej Ligi zaplanowano w dniach 13-14 września w Brukseli.

Kalendarz wszystkich imprez wchodzących w cykl prezentuje się następująco:

  • 20.04 – Xiamen
  • 27.04 – Szanghaj
  • 10.05 – Doha
  • 19.05 – Rabat
  • 25.05 – Eugene
  • 30.05 – Oslo
  • 02.06 – Sztokholm
  • 07.07 – Paryż
  • 12.07 – Monako
  • 20.07 – Londyn
  • 22.08 – Lozanna
  • 25.08 – Chorzów
  • 29.05 – Rzym
  • 05.09 – Zurych
  • 13-14.09 – Bruksela (finał cyklu)

🧮 Ile imprez rangi mistrzostw świata odbędzie się w 2024 roku?

W 2024 roku odbędą się dwie imprezy lekkoatletyczne rangi mistrzostw świata: halowe mistrzostwa świata w Glasgow oraz mistrzostwa świata sztafet w Nassau. Oprócz tego w lipcu odbędą się igrzyska olimpijskie, które mają jeszcze większą rangę.

💎 Ile zawodów Diamentowej Ligi zostanie rozegranych?

W cyklu Diamentowej Ligi 2024 zostanie zorganizowanych 15. mityngów lekkoatletycznych, w tym dwudniowe finały w Brukseli. W kalendarzu ponownie znalazło się miejsce dla Silesia Memoriału Kamili Skolimowskiej.

🥇 Jakie szanse mają Polacy na Igrzyskach Olimpijskich?

Polacy od lat zaliczani są do grona czołowych lekkoatletów świata i na igrzyska olimpijskie pojadą walczyć o medale. Z ostatnich igrzysk w Tokio lekkoatleci przywieźli dziewięć krążków, w tym cztery złote.

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Top 10 najlepszych polskich bramkarzy w historii piłki nożnej

Kibice wspominają wielu polskich piłkarzy. Najwięcej mówi się oczywiście o tych, którzy strzelają gole, ale na swoją renomę zapracowali sobie również bramkarze. Nie zawsze...

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...