STS KOD PROMOCYJNY

Plany startowe Michała Kwiatkowskiego. Kalendarz na 2024 roku

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaKolarstwoPlany startowe Michała Kwiatkowskiego. Kalendarz na 2024 roku

Michał Kwiatkowski to z pewnością jeden z najlepszych polskich kolarzy w historii. Na swoim koncie ma m.in. tytuł mistrza świata oraz wygrane w prestiżowych wyścigach: Amstel Gold Race, Strade Bianche Mediolan – San Remo i Donostia San Sebastian Klasikoa. Od dłuższego czasu nasz mistrz świata jeździ w barwach INEOS Grenadiers. Tak też będzie w przyszłym sezonie. Poznajmy jego plany startowe na 2024 rok.

Terminarz 2024. Gdzie Michał Kwiatkowski będzie startował?

W jakich wyścigach w przyszłym sezonie wystartuje Michał Kwiatkowski? Plan 2024 roku zależy w dużej mierze od dyspozycji fizycznej oraz kondycji zdrowotnej naszego mistrza. Niestety w zeszłym sezonie Polak znakomite starty przeplatał z urazami. Nieudanie zakończyły się dla niego również mistrzostwa świata, gdzie nie ukończył wyścigu ze startu wspólnego.

Jeżeli kolarz INEOS Grenadiers będzie czuł się dobrze i będzie w dobrej formie to w sezonie 2024 możemy oglądać go w takich kluczowych startach, jak m.in.:

  • Etoile de Bessèges – Tour du Gard (31 stycznia – 4 lutego)
  • Omloop Het Nieuwsblad (24 lutego)
  • Strade Bianche (2 marca)
  • Tirreno-Adriatico (4-10 marca)
  • Mediolan – San Remo (16 marca)
  • E3 Saxo Classic (22 marca)
  • Gandawa – Wevelgem (24 marca)
  • Ronde van Vlaanderen (27 kwietnia)
  • Paryż – Roubaix (7 kwietnia)
  • Amstel Gold Race (14 kwietnia)
  • La Flèche Wallonne (17 kwietnia)
  • Liège – Bastogne – Liège (21 kwietnia)
  • Tour de Suisse (9-16 czerwca)
  • Tour de France (29 czerwca – 21 lipca)
  • Tour de Pologne (12-18 sierpnia)
  • Bretagne Classic Ouest–France (25 sierpnia)
  • Renewi Tour (28 sierpnia – 1 września)
  • Mistrzostwa Europy w Heusden-Zolder i Hasselt (11-15 września)
  • Mistrzostwa Świata w Zurychu (21-29 września)

Najważniejszą imprezą kolarską nadchodzącego sezonu są Igrzyska Olimpijskie 2024 w Paryżu. Niestety reprezentacja Polski do wyścigu ze startu wspólnego będzie mogła wystawić tylko jednego zawodnika. Na ten moment nie znamy jego nazwiska, jednak prawdopodobne jest, że będzie nim właśnie Michał Kwiatkowski.

Możliwe, że naszego mistrza będziemy również oglądać w mistrzostwach Polski w kolarstwie szosowym, które odbędą się w dniach 19-23 czerwca w województwie mazowieckim. Więcej informacji o planach startowych Michała Kwiatkowskiego na sezon 2024, poznamy niebawem.


Czytaj także:


Poprzednie sezony Michała Kwiatkowski

Bez wątpienia Michał Kwiatkowski to bardzo utytułowany kolarz. Jego największym sukcesem jest wywalczenie tytułu mistrza świata w wyścigu ze startu wspólnego w 2014 roku. Odnosił także cenne zwycięstwa etapowe w Tour de France oraz wygrywał prestiżowe wyścigi jednodniowe i etapowe.

Mistrz świata z 2014 roku

Do historii polskiego i światowego kolarstwa Michał Kwiatkowski przeszedł w 2014 roku, gdy w hiszpańskiej Ponferradzie sięgnął po tytuł mistrza świata w wyścigu ze startu wspólnego. Dokonał tego w świetnym stylu, wyprzedzając na mecie Australijczyka Simona Gerransa i Hiszpana Alejandro Valverde.

Sukcesy na Tour de France

Na koncie polskiego kolarza są także dwa etapowe zwycięstwa w Tour de France. Po pierwsze sięgnął 17 września 2020 roku na etapie z Méribel do La Roche-sur-Foron. Drugi raz najlepszy okazał się w 2023 roku, gdy triumfował na 13. etapie z Châtillon-Sur-Chalaronne do Grand Colombier.

Wygrane wyścigi etapowe

Michał Kwiatkowski kilkukrotnie stawał na podium wyścigów etapowych, w tym notował efektowne zwycięstwa. Fenomenalny był dla niego sezon 2018, gdy wygrał jednocześnie: Tour de Pologne, Tirreno – Adriatico oraz Volta ao Algarve em Bicicleta. W tym ostatnim wyścigu etapowym triumfował także w 2014 roku.

Wygrane wyścigi jednodniowe

W ostatnich latach specjalnością Michała Kwiatkowskiego są jednodniowe klasyki. Na swoim koncie ma już wygrane w takich wyścigach jak: Amstel Gold Race (2015 i 2022), Strade Bianche (2014 i 2017), Mediolan – San Remo (2017), Donostia San Sebastian Klasikoa (2017), E3 Harelbeke (2016) i Trofeo Serra de Tramuntana (2014).

Najlepsze wyniki w 2023 roku

Sezon 2023 nie zawsze układał się po jego myśli. Największym sukcesem było oczywiście etapowe zwycięstwo w Tour de France. W klasyfikacji generalnej zajął 49. miejsce. W ubiegłym sezonie sięgnął również po mistrzostwo Polski w jeździe indywidualnej na czas. Na uwagę zasługuje także jego postawa w Tour de Pologne 2023. Nie zabrakło tam walki, a Michał Kwiatkowski zajął ostatecznie trzecie miejsce, co spotkało się z entuzjazmem polskich kibiców. Ostatnim dobrym startem w 2023 roku dla polskiego mistrza był wyścig etapowy Renewi Tour, w którym zajął 11. miejsce w klasyfikacji generalnej.

🧮 W ilu zawodach weźmie udział Michał Kwiatkowski?

Biorąc pod uwagę ostatnie sezony w wykonaniu Michała Kwiatkowskiego, to jeździł on średnio w powyżej 20. wyścigach w sezonie. Podobnie powinno być w 2024 roku.

🚴🏿‍♂️ Gdzie wystartuje po raz pierwszy?

Jeżeli Michał Kwiatkowski powtórzy rok do roku początek sezonu, to jego pierwszym startem będzie francuski wyścig etapowy Etoile de Bessèges – Tour du Gard, który odbędzie się w dniach 31 stycznia – 4 lutego.

🔚 Gdzie Michał Kwiatkowski planuje zakończyć sezon 2024?

Przed rokiem Michał Kwiatkowski zakończył sezon na mistrzostwach Europy. Tym razem może zakończyć sezon podczas mistrzostw świata w Zurychu w Szwajcarii, które odbędą się w dniach 21-29 września.

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Terminarz PGE Ekstraligi 2024. Kiedy rusza najlepsza żużlowa liga na świecie?

Przed nami kolejne wielkie żużlowe emocje. Poznaliśmy już terminarz PGE Ekstraligi na sezon 2024. Pierwsze starcie nadchodzącego sezonu już 12 kwietnia. Wówczas odbędą się...

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...