STS KOD PROMOCYJNY

Dublety Lewandowskiego i Świderskiego przed zgrupowaniem kadry. Jak grali Polacy w ligach zagranicznych?

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaPiłka nożnaPiłkarze za granicąDublety Lewandowskiego i Świderskiego przed zgrupowaniem kadry. Jak grali Polacy w ligach...

Kolejny dobry weekend zanotowali polscy piłkarze w ligach zagranicznych. Już tradycyjnie do siatki rywali trafił Robert Lewandowski. Tym razem dwukrotnie pokonał bramkarza Elche i jest zdecydowanym liderem strzelców La Liga. Dublet na wagę trzech punktów w barwach Charlotte FC w MLS zanotował Karol Świderski. Rafał Gikiewicz z Augsburga zatrzymał Bayern Monachium. Jak szło innym Polakom tuż przed zgrupowaniem reprezentacji prowadzonej przez Czesława Michniewicza? Sprawdźmy. 

Pan Piłkarz Robert Lewandowski

Robert Lewandowski kilka tygodni temu dołączył do FC Barcelony i z miejsca rozkochał w sobie kibiców Dumy Katalonii. W meczu szóstej kolejki La Liga kapitan reprezentacji wyszedł w pierwszym składzie FC Barcelony na domowy mecz z Elche. Polak już w 14. minucie miał dobrą szansę. Wychodził sam na sam z bramkarzem, jednak został powalony przez obrońcę gości Gonzalo Verdu, który obejrzał za to zagranie czerwoną kartkę. Na trafienie Lewandowskiego musieliśmy poczekać jeszcze 20 minut. Wówczas polski napastnik przytomnie zachował się w polu karnym. W drugiej połowie dołożył drugie trafienie, a boisko opuścił w 72. minucie gry. Robert Lewandowski jest liderem strzelców La Liga z dorobkiem ośmiu bramek. 

Ciekawostką jest fakt, że na zapleczu hiszpańskiej La Liga zadebiutował Piotr Parzyszek. Polak zagrał 30 minut w domowym meczu Leganes z Burgos CF, który zakończył się bezbramkowym remisem. Mateusza Bogusza wciąż brakuje w kadrze meczowej UD Ibiza. 

Gikiewicz zatrzymał Bayern Monachium

Polskim wydarzeniem weekendu w Bundeslidze była kapitalna forma Rafała Gikiewicza. Bramkarz FC Augsburg rozegrał znakomite zawody i zatrzymał rozpędzony Bayern Monachium. Polak obronił łącznie 7 celnych strzałów i cały mecz grał bardzo pewnie na linii oraz przedpolu. Pełne 90 minut w barwach Augsburga na boku obrony rozegrał Robert Gumny, a zespół Polaków wygrał 1:0. Cały mecz na ławce Borussii Dortmund spędził Marcel Lotka, a jego drużyna wygrała 1:0 z Schalke 04. Jakub Kamiński wszedł w VfL Wolfsburg na 12 minut, a jego zespół przegrał na wyjeździe 0:2 z Unionem. Z powodu kontuzji w kadrach swoich zespołów nie znaleźli się: Marcin Kamiński (Schalke 04) oraz Jacek Góralski (VfL Bochum). W meczowej osiemnastce zabrakło również regularnie pomijanego Tymoteusza Puchacza (Union Berlin). 

W Anglii grał tylko Fabiański

W bramce West Hamu United oglądaliśmy Łukasza Fabiańskiego. Niestety Polak nie był w stanie zatrzymać rywali, a jego drużyna w ósmej kolejce Premier League przegrała na wyjeździe 0:1 z Evertonem. Z powodu kontuzji w kadrze Aston Villa zabrakło Matty Casha, a ze względu na przepisy związane z wypożyczeniem w osiemnastce meczowej nie znalazł się również Jan Bednarek. Zespół Polaków wygrał 1:0 z Southampton. 

Polacy bez liczb w Serie A 

Tym razem bez liczb kolejkę Serie A zakończyli reprezentanci Polski. Piotr Zieliński i jego SSC Napoli wygrali 2:1 na wyjeździe z Milanem i są liderami rozgrywek. Nieoczekiwanie z Monzą 0:1 przegrał Juventus Turyn, a Wojciech Szczęsny spędził cały mecz na ławce rezerwowych. Z powodu zawieszenia za kartki pauzował Arkadiusz Milik. Krzysztof Piątek zagrał 66 minut dla Salernitany, a jego zespół przegrał 1:2 z Lecce. W drużynie gości cały mecz na ławce spędził Marcin Listkowski. 

Łukasz Skorupski nie był w stanie zatrzymać Empoli, a jego Bologna przegrała u siebie 0:1. Całe spotkanie na ławce w barwach gości spędził Sebastian Walukiewicz. Świetne zawody w bramce Spezii rozegrał Bartłomiej Drągowski. W jego drużynie zagrali jeszcze Jakub Kiwior i Arkadiusz Reca, a Spezia pokonała Sampdorię Genua z Bartoszem Bereszyńskim na boisku. Kolejne 90 minut w Torino zanotował Karol Linetty. Fiorentina pokonała 2:0 Hellas Verona. W drużynie gości 45 minut zagrał Paweł Dawidowicz, a u gospodarzy cały mecz na ławce spędził Szymon Żurkowski. Nicola Zalewski wszedł na końcówkę domowego meczu Romy z Atalantą, a jego drużyna przegrała 0:1.

W Serie B trafienie zanotował Filip Jagiełło, a jego Genoa wygrała 1:0 z Modeną. Kamil Glik rozegrał 90 minut w barwach Benevento i otrzymał żółtą kartkę. Jego zespół przegrał 0:1 z Brescią Calcio. 

Bułka wskoczył do pierwszego składu

We Francji kolejne 90 minut zanotował stoper Mateusz Wieteska, jednak jego drużyna Clermont przegrała u siebie 1:3 z Troyes. Cały mecz na ławce u zwycięzców spędził Mateusz Lis. Do pierwszego składu Nicei powrócił Marcin Bułka, a jego zespół przegrał u siebie 0:1 z Angers. Polak spisywał się jednak bardzo dobrze. W pierwszym składzie RC Lens wyszedł Przemysław Frankowski i rozegrał 81 minut. Dopiero w 65. minucie na murawie pojawił się Adam Buksa, a cały mecz na ławce spędził Łukasz Poręba. Drużyna Polaków zremisowała 0:0 na wyjeździe z Nantes. Kacper Fila (Strasbourg) leczy kontuzję. 

Show Karola Świderskiego w MLS i premierowe trafienia Bartosza Białka i Pawła Bochniewicza w Holandii

Tuż przed zgrupowaniem reprezentacji Polski oglądaliśmy prawdziwe show w wykonaniu Karola Świderskiego z Charlotte FC. Jego drużyna przegrywała już 0:2, jednak zdołała odwrócić losy meczu z Chicago Fire i wygrać 3:2. Świderski strzelił dwie bramki, tym decydującą w szóstej minucie doliczonego czasu gry. Cały mecz na ławce Charlotte spędzili Kamil Jóźwiak i Jan Sobociński, a w kadrze gospodarzy zabrakło Kacpra Przybyłko. Niewiele ponad 20 minut w barwach Portland Timbers zagrał Jarosław Niezgoda. 

Premierowe trafienie w Holandii zanotował Bartosz Białek z Vitesse Arnhem. Polak jest wypożyczony z Wolfsburga i wpisał się na listę strzelców w domowym meczu z FC Volendam. Mecz zakończył się remisem 1:1, a asystę przy bramce Białka zanotował Kacper Kozłowski. Pierwszą bramkę w tym sezonie zanotował również Paweł Bochniewicz dla SC Heerenveen, a jego zespół wygrał 2:1 z Twente. Krótszy występ w Feyenoordzie zanotował Sebastian Szymański. Na boisku przebywał około 20 minut, a jego zespół przegrał 3:4 z PSV. Z dobrej strony w lidze belgijskiej pokazał się Radosław Majecki, który obronił rzut karny w meczu Cercle Brugge z Oostende. 

Ponadto Polacy trafiali w innych ligach:

  • Adrian Cieślewicz strzelił trzy bramki dla The New Saints FC (Walia);
  • Michał Przybylski strzelił gola dla B36 Tórshavn (Wyspy Owcze);
  • Damian Michalski strzelił gola dla SpVgg Greuther Fürth (2. liga niemiecka). 
Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Top 10 najlepszych polskich bramkarzy w historii piłki nożnej

Kibice wspominają wielu polskich piłkarzy. Najwięcej mówi się oczywiście o tych, którzy strzelają gole, ale na swoją renomę zapracowali sobie również bramkarze. Nie zawsze...

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...