STS KOD PROMOCYJNY

Polska w finale baraży MŚ na Śląskim! Rosja ostatecznie ukarana walkowerem

Autor: Krzysztof Brommer
Strona głównaPiłka nożnaReprezentacja PolskiPolska w finale baraży MŚ na Śląskim! Rosja ostatecznie ukarana walkowerem

Trochę to trwało, ale w końcu zapadła klamka w sprawie barażowego meczu Rosja – Polska. Walkower dla naszych rywali oznacza, że biało-czerwoni zagrają 29 marca na Stadionie Śląskim ze zwycięzcą meczu Szwecja – Czechy. Stawką spotkania będzie awans na Mistrzostwa Świata w Katarze!

Biuro Komitetu Organizacyjnego po konsultacjach m.in. z CAS do którego odwoływali się Rosjanie, podjęło ostateczną decyzję we wtorkowy wieczór. Zdecydowano się wykluczyć reprezentację Rosji z baraży do MŚ 2022. W związku z tym Polska awansowała do finału baraży ścieżki B i 29 marca na Stadionie Śląskim zagra ze zwycięzcą drugiej pary tej ścieżki, czyli Szwecją lub Czechami.

Z perspektywy FIFA, jest to oczekiwana decyzja, zgodna z przepisami. Teraz możemy w pełni skupić się na meczu w Szwecji. Jeśli chcemy grać na mundialu, to po prostu mamy do czynienia z dwoma rywalami, więc sytuacja się dla nas nie zmieniła

Petr Fousek, prezes czeskiej federacji

Wiele koncepcji i trochę niepewności. Jak wyglądały losy barażu Rosja – Polska?

Saga „co z meczem Rosja vs. Polska” trwała od pierwszego dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Polska strona zareagowała najszybciej i stanowczo. Zarówno władze Polskiego Związku Piłki Nożnej, jak i nasi reprezentacji stwierdzili, że nie zagrają z Rosją ani na innym, neutralnym terenie, ani w innym terminie. Po rozmowach do bojkotu przyłączyły się dwie pozostałe drużyny ze ścieżki B baraży, czyli Szwecja i Czechy.

Rosja się nie poddawała i lobbowała, ile mogła. Z tego względu FIFA najpierw wydawała „śmieszne” komunikaty, a potem wstrzymała się z decyzją, bo rosyjska strona odwoływała się do Trybunału Arbitrażowego w Lozannie. Nacisk na FIFĘ jednak nie ustawał i być może dzięki temu w końcu zdecydowano o wykluczeniu Rosji z baraży.

Co z terminem meczu z Rosją? Dojdzie do meczu Polska vs. Szkocja?

Selekcjoner Czesław Michniewicz, który rozesłał już zagraniczne powołania, może skupić się na rozpracowywaniu potencjalnego przeciwnika w finale baraży. Wciąż jednak nie wiadomo, czy Polska zagra jeszcze mecz w pierwotnym terminie meczu Rosja – Polska. Tak naprawdę jedynym możliwym rywalem jest Szkocja, która nie zagra z oczywistych względów z Ukrainą. Rozmowy dot. meczu towarzyskiego trwają, ale kością niezgody jest miejsce rozegrania. Szkoci sprzedali bilety na meczu w Glasgow i chcą grać u siebie, a Polska chciałby na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Ostateczna decyzja ma zapaść na dniach.

Krzysztof Brommer
Krzysztof Brommer
Sportem zaraziłem się od taty i dziadka, którzy byli zapalonymi kibicami. Ja poszedłem dalej i studia, praktyki oraz pracę związałem z relacjonowaniem wydarzeń. Dziennikarski świat pokazał sport od innej strony, a doświadczenie zebrane w sportowych redakcjach m.in. Faktu, Przeglądu Sportowego, czy Sportu przydaje się w każdej sytuacji. Jestem gotowy, by informować Was o najważniejszych i najciekawszych wydarzeniach z udziałem polskich sportowców i drużyn.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...