Już 11 stycznia startują mistrzostwa świata 2023 w piłce ręcznej, w których udział wezmą biało-czerwoni. Polska jest współgospodarzem imprezy wspólnie ze Szwecją. Sprawdź dokładny harmonogram mistrzostw świata oraz typy na końcowe zwycięstwo w turnieju. Gdzie oglądać mecze MŚ w piłce ręcznej?
Spis treści
MŚ w piłce ręcznej w Polsce i w Szwecji
W styczniu 2023 roku odbędą się już 28. mistrzostwa świata w piłce ręcznej w historii. Tym razem gospodarzami imprezy będą Polska i Szwecja. Spotkania turniejowe będą odbywały się m.in. w Gdańsku, Katowicach, Płocku i Krakowie. Polacy w I rundzie trafili do grupy B i trzy pierwsze mecze zagrają w katowickim Spodku. Zmierzą się w nim kolejno z: Francją, Słowenią i Arabią Saudyjską.
Łącznie w turnieju udział wezmą 32 drużyny, które w fazie wstępnej podzielono na osiem czterozespołowych grup. Mecz otwarcia zostanie rozegrany 11 stycznia o godzinie 20:30 w katowickim Spodku. Wówczas Polacy zmierzą się z Francuzami. Wielki finał mistrzostw świata zaplanowano na 29 stycznia. Odbędzie się on w hali Tele2 Arena w Sztokholmie.
Hale sportowe MŚ 2023
Mistrzostwa Świata 2023 w piłce ręcznej odbędą się w siedmiu obiektach sportowych, w tym w czterech w Polsce oraz trzech w Szwecji. Mecze rozgrywane będą w takich miastach jak:
- Gdańsk (Ergo Arena);
- Katowice (Spodek);
- Płock (ORLEN Arena);
- Kraków (Tauron Arena Kraków);
- Sztokholm (Tele2 Arena);
- Göteborg (Scandinavium);
- Malmö (Malmö Arena).
Transmisje mistrzostw świata w piłce ręcznej. Gdzie oglądać?
Mecze Polaków będą transmitowane na kanałach Telewizji Polskiej, w tym TVP Sport oraz na platformie streamingowej Viaplay.
Polska w grupie B na MŚ piłkarzy ręcznych
Reprezentacja Polski prowadzona przez Patryka Rombla trafiła do grupy B, gdzie zmierzy się z: Francją, Słowenią i Arabią Saudyjską. To runda wstępna. Z każdej grupy po trzy najlepsze zespoły awansują do rundy zasadniczej, gdzie zostaną podzielone na cztery grupy po sześć zespołów. Wyniki z rundy wstępnej zostaną zapisane awansem. W związku z tym Polakom zależy na tym, aby w rundzie wstępnej uzyskać jak najwięcej punktów i dobry bilans bramkowy. Najtrudniejszym rywalem bez dwóch zdań będą Francuzi, czyli jedni z głównych faworytów do zwycięstwa w całym turnieju. Z rundy zasadniczej po dwie najlepsze drużyny awansują do ćwierćfinału mistrzostw świata.
Terminarz meczów Polaków
Polacy zmagania w rundzie wstępnej rozpoczną meczem otwarcia turnieju 11 stycznia z Francuzami. Ostatni mecz zagrają 16 stycznia z Arabią Saudyjską. Poniżej szczegółowy harmonogram gier biało-czerwonych:
- 11.01, godz. 20:30; Polska – Francja
- 14.01, godz. 20:30; Polska – Słowenia
- 16.01, godz. 20:30; Polska – Arabia Saudyjska
Wszystkie grupy MŚ piłkarzy ręcznych
Łącznie w mistrzostwach świata 2023 udział wezmą 32 drużyny, które w fazie wstępnej podzielono na osiem grup po cztery zespoły w każdej. Poniżej zestawienie wszystkich grup:
- grupa A: Hiszpania, Czarnogóra, Chile, Iran;
- grupa B: Francja, Polska, Arabia Saudyjska, Słowenia;
- grupa C: Szwecja, Brazylia, Republika Zielonego Przylądka, Urugwaj;
- grupa D: Islandia, Portugalia, Węgry, Korea Południowa;
- grupa E: Niemcy, Katar, Serbia, Algieria;
- grupa F: Norwegia, Macedonia Północna, Argentyna, Holandia;
- grupa G: Egipt, Chorwacja, Maroko, Stany Zjednoczone;
- grupa H: Dania, Belgia, Bahrajn, Tunezja.
Plan rundy zasadniczej i fazy pucharowej
Runda zasadnicza odbędzie się w dniach 18-23 stycznia. Wówczas 24 zespoły zostaną podzielone na cztery grupy po sześć drużyn w każdej. Do fazy pucharowej awansują po dwie najlepsze reprezentacje z każdej grupy. Wszystkie ćwierćfinały zostaną rozegrane 25 stycznia. Dwa dni później odbędą się półfinały. Mecz o trzecie miejsce i finał zaplanowano na 29 stycznia w Sztokholmie.
Kadra Polski na mistrzostwa świata w piłce ręcznej 2023
Patryk Rombel ogłosił kadrę na mistrzostwa świata 2023. Wśród powołanych brakuje zaskoczeń, a największym osłabieniem jest brak kontuzjowanego Kamila Syprzaka. Ostatecznie do turnieju można zgłosić 18 szczypiornistów, jednak selekcjoner powołał 20 graczy. Dwóch z nim będzie pozostawało w rezerwie i będzie do dyspozycji trenera w procesie treningowym. Poniżej kadra powołanych na mistrzostwa świata 2023.
Bramkarze: Adam Morawski (MT Melsungen), Mateusz Kornecki (Łomża Industria Kielc), Jakub Skrzyniarz (Bidasoa Irun).
Obrońcy i rozgrywający: Michał Olejniczak, Tomasz Gębala, Szymon Sićko (wszyscy Łomża Industria Kielce), Piotr Chrapkowski (SC Magdeburg), Ariel Pietrasik (TSV St. Otmar St. Gallen), Piotr Jędraszczyk (Piotrkowianin Piotrków Trybunalski), Maciej Pilitowski (MKS Kalisz), Szymon Działakiewicz (Redberglids).
Skrzydłowi: Michał Daszek, Przemysław Krajewski, Krzysztof Komarzewski (wszyscy Orlen Wisła Płock), Arkadiusz Moryto (Łomża Industria Kielce), Jan Czuwara (Vardar Skopje).
Obrotowi: Patryk Walczak (Sporting Lizbona), Dawid Dawydzik (Orlen Wisła Płock), Bartłomiej Bis (HSC 2000 Coburg), Maciej Gębala (SC DHfK Leipzig).
Polska nie jest faworytem do medalu
Polacy nie są stawiani w gronie głównych faworytów do zdobycia medalu, jednak stać ich na sprawienie niespodzianki. Reprezentacja Polski w piłce ręcznej przed laty wielokrotnie atakowała z drugiego szeregu i potrafiła zadziwiać świat. Wierzymy w to, że turniej w Polsce i Szwecji będzie przełomem dla drużyny prowadzonej przez Patryka Rombla. W zakładach bukmacherskich STS kurs na zajęcie przez Polaków miejsca na podium wynosi 10.00. Kurs na dojście do finału to już 15.00, a wygrana w turnieju to aż 30.00. Szanse aż dziewięciu innych zespołów oceniane są wyżej. Zdecydowanym faworytem bukmacherów do zdobycia złota są Duńczycy (2.20), a za nimi znajdują się Francuzi (5.00) i Hiszpanie (6.50).
Ostatni duży sukces miał miejsce w 2015 roku w Katarze, gdy Polacy wywalczyli brązowy medal mistrzostw świata. Wcześniej jeszcze trzykrotnie stawali na podium. Najlepszym wynikiem jest wicemistrzostwo świata z 2007 roku w Niemczech, które zapoczątkowało złotą erę występów biało-czerwonych. Dwa lata później w Chorwacji zajęli trzecie miejsce. Na najniższym stopniu podium znaleźli się również w 1982 roku podczas turnieju rozgrywanego w Niemczech.
Historyczne występy Polaków na MŚ w piłce ręcznej. Czy biało-czerwoni nawiążą do sukcesów sprzed lat?
Z pewnością reprezentanci Polski chcieliby nawiązać do sukcesów sprzed lat. Od kilku lat biało-czerwoni mocno spuścili z tonu i nie liczą się w walce o czołowe lokaty na najważniejszych imprezach międzynarodowych.
Szczypiorniści reprezentacji Polski przed laty dostarczali kibicom wiele powodów do radości. Pierwszy duży sukces na mistrzostwach świata miał miejsce w 1982 roku, gdy biało-czerwoni zajęli trzecie miejsce i wywalczyli brązowe medale. Z kolei najlepszy wynik w historii miał miejsce w 2007 roku. Wówczas kadra prowadzona przez Bogdana Wentę ponownie w Niemczech sięgnęła po medal. Polacy doszli aż do finału, gdzie ostatecznie musieli uznać wyższość gospodarzy. Dwa lata później w Chorwacji nasi reprezentanci zajęli trzecie miejsce. Ostatni duży sukces na mistrzostwach świata miał miejsce w 2015 roku w Katarze. Wówczas pod wodzą Michaela Bieglera Polacy ponownie stanęli na trzecim miejscu podium. Przed dwoma laty Polacy byli dopiero na 13. miejscu.
Po ośmiu latach medalowej posuchy mają szansę na nawiązanie do swoich najlepszych występów w historii. Czy w 2023 roku w turnieju w Polsce i Szwecji nawiążą do swoich najlepszych występów w historii? Już w styczniu przekonamy się o tym, na co obecnie stać Polaków w konfrontacji z najlepszymi drużynami piłki ręcznej na świecie.
ZOBACZ TAKŻE: Reprezentacja Polski piłka ręczna