STS KOD PROMOCYJNY

Mateusz Gamrot w UFC. Ma realne szanse zostać przyszłym mistrzem?

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaSporty walkiMMAMateusz Gamrot w UFC. Ma realne szanse zostać przyszłym mistrzem?

Mateusz Gamrot, czyli popularny „Gamer”, to jedna z polskich nadziei na tytuł mistrzowski w organizacji UFC. Zawodnik ten przebojem wdarł się do największej organizacji MMA na świecie i sukcesywnie buduje w niej swoją pozycję. Już teraz jest na szóstym miejscu w rankingu kategorii lekkiej UFC. Poznaj dotychczasową drogę Mateusza Gamrota w MMA. Czy Polak ma szansę zostać przyszłym mistrzem organizacji UFC?

Droga Mateusza Gamrota do UFC

Życie Mateusza Gamrota bardzo szybko skręciło w kierunku sportów walki. Na pierwsze treningi zaczął uczęszczać już w 2002 roku. Wówczas postawił na zapasy, co dało mu dobre przygotowanie pod kątem mieszanych sztuk walki. W 2011 roku Mateusz Gamrot związał się z MMA. Pierwsze trzy pojedynki stoczył dla organizacji Night of Champions. Wygrał kolejno z Arbim Shamaevem, Tomaszem Matuszewskim i Tomasem Deakiem. Jego talent szybko został dostrzeżony przez władze organizacji KSW, w której zadebiutował w czerwcu 2013 roku.

Mateusz Gamrot w KSW stoczył 14 pojedynków. Aż 13 z nich wygrał, a jeden pojedynek został uznany za nieodbyty. Szybko zapracował na miano jednego z najlepszych zawodników w historii polskiej organizacji. W trakcie kariery w KSW „Gamer” zdecydował się jedną walkę w Cage Warriors FC, gdzie szybko poddał Tima Newmana.

Już w siódmej walce w KSW stanął przed szansą na wywalczenie pasa mistrzowskiego w kategorii lekkiej. Jego rywalem w walce o tytuł na KSW 35 był Francuz Mansour Barnaoui. Pojedynek odbył się na pełnym dystansie. Od początku do końca lepszy był Polak i wywalczył pierwszy pas mistrzowski KSW w swoje karierze. Dokonał tego jako 25-latek. Jako Champion obronił pas na KSW 36, gdy w drugiej rundzie poddał Renata Gomesa Gabriela. Po tej walce czekało go jeszcze większe wyzwanie. Na gali KSW 39 Colosseum jego rywalem był Norman Parke, który wcześniej z powodzeniem rywalizował w UFC. Po efektownym pojedynku na punkty wygrał Polak. Do rewanżu doszło kilka miesięcy później w Dublinie. Wówczas walka została przerwana z powodu kontuzji oka Normana Parka. Uznano ją za nieodbytą.

Kolejna ważna data dla Mateusza Gamrota to 1 grudnia 2018 roku. Wtedy stanął przed szansą na zdobycie drugiego tytułu mistrzowskiego KSW. Tym razem w kategorii piórkowej. Nie było łatwo, ponieważ po drugiej stronie klatki stanął Kleber Koike Erbst. Walka potrwała na pełnym dystansie. Jednogłośną decyzją sędziów wygrał ją Gamrot. Dzięki temu z Gliwic wyjechał jako podwójny mistrz KSW.

Do końca swojej przygody z KSW w Polsce stoczył jeszcze dwie walki. W lipcu 2020 roku po raz trzeci w karierze mierzył się z Normanem Parke. „Gamer” pokazał moc i w trzeciej rundzie wygrał przez TKO. Na zakończenie swojej dotychczasowej kariery w KSW pokonał w Warszawie Mariana Ziółkowskiego. Obronił pasy i wyśrubował bilans w KSW do 14-0. Przyszedł czas na nowe wyzwanie. Mateusz Gamrot związał się z UFC.


Czytaj także:


Pojedynki Mateusza Gamrota w UFC

Debiut zawodnika American Top Team w UFC przypadł na 17 października 2020 roku na gali UFC Fight Night 180 w Dubaju. Tam po wyrównanym boju przegrał na punkty z Gruzinem Guramem Kutateladze, choć równie dobrze sędziowie mogliby wskazać na zwycięstwo Gamrota. Do tej pory Polak stoczył osiem walk w UFC, z czego sześć wygrał. Poniżej ich krótki opis.

Mateusz Gamrot vs Guram Kutateladze

Pierwsza walka Mateusza Gamrota w UFC miała niecodzienny przebieg. W Dubaju na pełnym dystansie walczył z Gruzinem Guramem Kutateladze. Po świetnej walce wydawało się, że to Polak wyjdzie z niej zwycięsko. Nieoczekiwanie jednak niejednogłośną decyzją sędziów (split decision) wygrał Gruzin. Co ciekawe, po walce nawet Kutateladze nie zgadzał się z jej rozstrzygnięciem i wskazywał na Gamrota jako rzeczywistego zwycięzcę. Z pewnością nie tak „Gamer” wyobrażał sobie swój pierwszy pojedynek w UFC.

Mateusz Gamrot vs Scott Holtzman

Szansa na przełamanie przyszła 10 kwietnia 2021 roku na gali UFC on ABC 2 – Vettori vs. Holland. W Las Vegas Mateusz Gamrot nie zostawił Scottowi Holtzmanowi złudzeń. Pojedynek zakończył się już w drugiej rundzie, gdy Polak efektownie znokautował swojego przeciwnika. W ten sposób odniósł premierowe zwycięstwo w UFC. Najpierw zaskoczył rywala kombinacją lewy-prawy, a następnie poprawił mocnym prawym, który zamknął walkę.

Mateusz Gamrot vs Jeremy Stephens

W trzeciej walce w UFC rywalem Mateusza Gamrota był Jeremy Stephens. Pojedynek odbył się 17 lipca 2017 roku na gali UFC on ESPN 26 w Las Vegas. Walka potrwała niewiele ponad minutę. Polak zaskoczył swojego bardziej doświadczonego rywala i szybko poszedł po obalenie. Następnie w parterze dominował i zapiął technikę kończącą kimura. Stephens odklepał, a Gamrot odniósł cenne zwycięstwo.

Mateusz Gamrot vs Diego Ferreira

Kolejnym rywalem Mateusza Gamrota w UFC był Brazylijczyk Diego Ferreira. Do ich pojedynku doszło na gali UFC Fight Night 199 w Las Vegas. Polak ponownie wygrał przed czasem. W drugiej rundzie Gamrot zaszedł rywala za plecy i uderzył mocnym kolanem w żebra. Cios okazał się na tyle silny, że Ferreira nie był w stanie kontynuować walki. Dzięki temu zwycięstwu Mateusz Gamrot awansował do czołowej 15. rankingu UFC w wadze lekkiej.

Mateusz Gamrot vs Arman Tsarukyan

Na kolejną walkę Mateusza Gamrota w UFC czekaliśmy do 25 czerwca 2022 roku. Tym razem w walce wieczoru na UFC on ESPN 38 jego rywalem był Rosjanin Arman Tsarukyan. Oglądaliśmy świetny pojedynek, w którym obaj wznieśli się na prawdziwe wyżyny. Ostatecznie jednogłośną decyzją sędziów wygrał Mateusz Gamrot. Każdy z arbitrów punktował 48-47 na korzyść Polaka. Dla Mateusza Gamrota była to pierwsza walka wieczoru w karierze w UFC oraz największe dotychczasowe wyzwanie w MMA. Spisał się znakomicie i udowodnił, że może zmierzyć się z jeszcze lepszymi zawodnikami.

Mateusz Gamrot vs Beneil Dariush

Niestety w szóstym pojedynku w UFC przyszła druga porażka. Tym razem Mateusz Gamrot mierzył się z Amerykaninem Beneilem Dariushem. Walka odbyła się na gali UFC 280. Na pełnym dystansie lepszy okazał się przeciwnik, który umiejętnie neutralizował atuty Gamrota. W ostatniej rundzie Amerykanin trafił mocnym ciosem, który posłał Polaka na deski. Mateusz Gamrot dotrwał jednak do końca pojedynku, jednak jednogłośną decyzją sędziów wygrał Dariush. Porażka przyhamowała rozpędzonego Gamrota, który był już blisko walki o pas.

Mateusz Gamrot vs Jalin Turner

Na szczęście już po kilku miesiącach Polak powrócił na właściwą ścieżkę. Na przełamanie walczył w marcu 2023 roku w Jalinem Turnerem na UFC 285. W oktagonie oglądaliśmy wiele efektownych wymian. Obaj zawodnicy dali popis MMA na najwyższym poziomie. Warto zwrócić uwagę na to, że w teoretycznie gorszym położeniu był Mateusz Gamrot. Wszystko dlatego, że wszedł do pojedynku z marszu w zastępstwie za kontuzjowanego Dana Hookera. Decyzja okazała się być strzałem w dziesiątkę. Mateusz Gamrot wygrał niejednogłośną decyzją sędziów i powrócił na zwycięską ścieżkę.

Mateusz Gamrot vs Rafael Fiziev

Ostatni z dotychczasowych pojedynków Mateusza Gamrota w UFC miał miejsce 23 września 2023 roku. Wówczas na gali UFC Fight Night 228 Polak ponownie pojawił się w walce wieczoru. Po drugiej stronie oktagonu stanął Rafael Fiziev z Kazachstanu. Pierwsza runda toczyła się przede wszystkim w stójce. W końcówce Gamrot obalił przeciwnika i zyskał przewagę punktową. W drugiej rundzie zawodnik z Kazachstanu doznał kontuzji kolana i nie był w stanie walczyć dalej. Do urazu doszło w momencie, gdy Polak skutecznie zbił cios rywala, a ten niefortunnie stanął na macie. Mateusz Gamrot poszedł za ciosem i zasypał Kazacha mocnymi uderzeniami. Dzięki temu osiągnął cenne zwycięstwo, które umocniło go w czołówce wagi lekkiej organizacji UFC.

Kiedy Mateusz Gamrot zawalczy o tytuł mistrza UFC?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, kiedy Mateusz Gamrot dostanie walkę o tytuł mistrza UFC i czy w ogóle do tego dojdzie. Oczywiście Polak nie ukrywa swoich aspiracji i tego, że chce walczyć z najlepszymi, aby zasiąść na tronie organizacji. Kluczowe w tym kontekście będą kolejne walki Gamrota. Niedługo powinniśmy poznać jego następnego przeciwnika. Jeżeli pójdzie za ciosem i znowu wygra, to zbliży się do pojedynku o pas.

Mateusz Gamrot w rankingu UFC

Obecny bilans Mateusza Gamrota na zawodowych ringach wygląda bardzo imponująco. Na dzień 14 listopada 2023 roku szczyci się on rekordem 23-2-0 1 NC. Aż 13 walk kończył przed czasem (8 KO/TKO oraz 5 Submission). Z każdym tygodniem jego pozycja w UFC się poprawia. Obecnie zajmuje szóste miejsce w rankingu UFC i jest coraz bliżej walki o pas mistrzowski. Jego sytuację nieco skomplikowała porażka na punkty z Beneilem Dariushem w październiku 2022 roku. Szybko się z niej otrząsnął i od tego czasu wygrał kolejno z Jalinem Turnerem i Rafaelem Fizievem. Już niedługo powinniśmy poznać kolejnego przeciwnika Mateusza Gamrota. Zwycięstwo w następnej walce przybliży go do walki o pas. Jego posiadaczem jest obecnie Islam Makhachev. Przed Polakiem w rankingu wagi lekkiej znajdują się jeszcze: 1. Charles Olivieira, 2. Justin Gaethje, 3. Dustin Poirier, 4. Beneil Dariush i 5. Michael Chandler.

🏆 Kiedy Mateusz Gamrot dołączył do UFC?

Mateusz Gamrot zadebiutował na gali UFC Fight Night 180 17 października 2020 roku. Wówczas po kontrowersyjnym werdykcie przegrał na punkty z Guramem Kutateladze.

🥊 Ile walk wygrał w karierze?

Mateusz Gamrot wygrał 23 zawodowe walki w MMA.

🏅 Kiedy zawalczy o pas mistrza UFC?

Każda wygrana walka przybliża Mateusza Gamrota do pojedynku o pas mistrzowski UFC. Nie jest wykluczone, że Polak otrzyma go w ciągu najbliższych kilku lub kilkunastu miesięcy.

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...

Top 10 najlepszych polskich bramkarzy w historii piłki nożnej

Kibice wspominają wielu polskich piłkarzy. Najwięcej mówi się oczywiście o tych, którzy strzelają gole, ale na swoją renomę zapracowali sobie również bramkarze. Nie zawsze...