Polska w finale Billie Jean King Cup. Świątek zagrała w Radomiu

Autor
Strona głównaTenisPolska w finale Billie Jean King Cup. Świątek zagrała w Radomiu

W dniach 15-16 kwietnia Radom stał się miejscem, w którym chcieliby się znaleźć wszyscy sympatycy polskiego tenisa oraz Igi Świątek. Numer jeden światowego rankingu WTA zagrała na polskim korcie i przypieczętowała awans Polski do finału Billie Jean King Cup. Biało-czerwone rozbiły reprezentację Rumunii 4:0.

Baraż o awans do Billie Jean King Cup

W dniach 15-16 kwietnia biało-czerwone walczyły o awans do turnieju finałowego Billie Jean King Cup z Rumunkami na kortach w Radomiu. Te natomiast były mocno osłabione brakiem Simony Halep. W świetnej dyspozycji znajdowała się natomiast Iga Świątek, która nie dała żadnych szans swoim rywalkom. Pojawienie się numer 1 światowego rankingu WTA w Radomiu przyciągnęło na korty tłumy kibiców. Bilety na mecz z Rumunią pojawiły się w lutym i już wtedy prawie zniknęły ze sprzedaży, a przypomnijmy, że Świątek jeszcze wtedy nie była liderką prestiżowego rankingu. O ogromnym zainteresowaniu spotkaniem i osobą samej 20-latki świadczy choćby brak wolnych pokoi hotelowych w Radomiu w terminie, w którym odbywały się zawody.

Polska – Rumunia. Wyniki

  • Magda Linette – Irina-Camelia Begu 2:1
  • Iga Świątek – Mihaela Buzarnescu 2:0
  • Iga Świątek – Andreea Prisacariu 2:0
  • Magdalena Fręch/Alicja Rosolka – Andreea Mitu/Mihaela Buzarnescu 2:1

Awans do turnieju finałowego

Reprezentantki Polski po raz pierwszy zagrają w turnieju finałowym Billie Jean King Cup. Przed laty biało-czerwone występowały w zawodach o nazwie Fed Cup i w tamtym okresie do Krakowa przyjechały Rosjanki na czele z Marią Szarapową. Po dokonaniu reformy rozgrywek, Polki ani razu nie wystąpiły w turnieju finałowym. Dzięki okazałemu zwycięstwu nad Rumunią 4:0, będzie to ich debiut. Turniej zaplanowano na 8-13 listopada 2022 roku. Weźmie w nim udział 12 zespołów, podzielonych na cztery grupy. Najlepsze ekipy z każdej grup awansują do półfinałów. Przed rozegraniem sobotnich baraży, pewne występu w finale były reprezentacje Szwajcarii, Australii, Belgii oraz Słowacji. Dołączyły do nich ekipy Czech, Kazachstanu, Włoch, Hiszpanii, a także Polski. Jedno miejsce zostanie uzupełnione po przyznaniu dzikiej karty przez Międzynarodową Federację Tenisową. Tytułu nie będą bronić Rosjanki, które podobnie jak Białorusinki zostały wykluczone z udziału w rozgrywkach. Jako ostatnie z baraży awansowały tenisistki z USA i Kanady.

Joanna Sobczykiewicz
Joanna Sobczykiewicz
Cześć! Sport jest obecny w moim życiu od wielu lat, a od 2021 roku mogę pochwalić się tytułem absolwentki Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku Zarządzania w Turystyce i w Sporcie. Interesuję się piłką nożną — zwłaszcza polskimi ligami, tenisem oraz Formułą 1. Biegle mówię w języku hiszpańskim, a na swoim koncie mam wiele przeprowadzonych wywiadów m.in. z Igorem Angulo i Juanem Ramonem Rochą.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Kalendarz turniejów WTA 2023. Kiedy zagra Iga Świątek?

Jak wygląda kalendarz turniejów WTA w 2023? Jakie turniej tenisowe odbędą się w Polsce? W których z nich wystąpi Iga Świątek? Sprawdźmy to! Kiedy zagra...

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...