Cztery medale dla polskich żeglarzy podczas KIELER WOCHE 2023! 

Autor
Strona głównaŻeglarstwoCztery medale dla polskich żeglarzy podczas KIELER WOCHE 2023! 

Cztery medale zdobyli nasi reprezentacji podczas regat Kieler Woche 2023 w Niemczech. Złoto w klasie OK Dinghy wywalczył Michał Strumnik, zaś w klasie 49er Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki. Srebrny medal zdobył Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki, zaś w klasie ILCA 6 drugie miejsce wywalczyła Lilly May Niezabitowska.

Kieler Woche Week 2023

W dniach 18 – 21 czerwca, odbyła się 143. edycja Kieler Woche Week. Tydzień Kiloński charakteryzuje się niezwykłą atmosferą w międzynarodowym towarzystwie połączoną z rywalizacją różnych klas na najwyższym poziomie. W tym roku pogoda była mało łaskawa dla żeglarzy. Pierwsze dni zawodów minęły pod znakiem bardzo słabego wiatru. Jednak udało się rozegrać wystarczającą ilość wyścigów, aby odbył się finałowy medal race.

Polsko-polski pojedynek

W klasie 49er sukces odniosła większość polskich załóg. Cztery teamy uplasowały się w pierwszej dziesiątce, rywalizując w wyścigu medalowym, który jest podwójnie punktowany. Na najwyższym stopniu podium stanęli Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk), a tuż za nimi uplasowali się koledzy z kadry – Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk / AZS Poznań). 

Były to bardzo udane regaty w naszym wykonaniu. Równe żeglowanie od początku do końca, co jak zawsze w żeglarstwie przyniosło pozytywne efekty i przełożyło się na złoty medal Kieler Woche. W medal race, walczyliśmy głównie z drugą polską załogą, mieliśmy określone cele i w stu procentach je zrealizowaliśmy. Był to dobry sprawdzian przed regatami w Hadze, gdzie w sierpniu, będziemy rywalizować w mistrzostwach świata.

komentuje Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki

W pierwszej dziesiątce uplasowali się również młodsi zawodnicy. Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk) w duecie z Łukaszem Machowskim (MKS Dwójka Warszawa) rywalizację zakończyli na ósmym miejscu, zaś Adam Głogowski i Maciej Kruciec (Nauticus Yacht Club Olsztyn) na dziewiątym. 

Lilly May Niezabitowska (Jacht Klub Kotwica Tarnobrzeg) w klasie ILCA 6 wywalczyła srebrny medal. Polka w każdym wyścigu meldowała się w pierwszej dziesiątce. Równe żeglowanie przez całe regaty zagwarantowało zawodniczce komfortową pozycję w wyścigu medalowym.

Warto nadmienić, że wyścig finałowy wygrała Wiktoria Gołębiowska (UKŻ Wiking Toruń). Polka przez cale regaty trzymała się blisko ścisłej czołówki zawodniczek, jednak ze względu na dyskwalifikację, finalnie zakończyła regaty na 5 pozycji.

W klasie OK Dinghy zdecydowanym liderem był Michał Strumnik. Polak trzymał się czołówki regat od samego początku wygrywając prawie wszystkie wyścigi i tym samym zdobył złoty medal.

Wyniki pozostałych Polaków

49er: 

 • Mikołaj Staniul / Jakub Sztorch  (KS AZS AWFiS Gdańsk) -14
 • Patryk Kosmalski / Tomasz Lewandowski (CHKŻ Chojnice / AZS AWFiS Gdańsk) – 34
 • Kacper Jaskuła / Patryk Różak (AZS Poznań )- 63

ILCA 6:

 • Laura Szulc (CHKŻ Chojnice) – 18
 • Dominika Raszka (MKS Dwójka Warszawa) – 39 

ILCA 7:

 • Dawid Kania (ŻLKS Poznań) – 37
 • Bartosz Andrzejak (Nauticus YC Olsztyn) – 65
 • Hubert Roszyk (ŻLKS Poznań) – 75
 • Miłosz Michalak (YKP Gdynia)  – 101

NACRA 17:

 • Aleksander Michalski, Karolina Żurek (Rockstars Racing) – 11

iQFoil:

 • Olaf Grodzicki (Sopocki Klub Żeglarski) – 15

Gotowi na Sport Google News OBSERWUJ NAS W GOOGLE NEWS, ABY BYĆ NA BIEŻĄCO!

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Ćwierćfinał debla nie dla Magdy Linette. Porażka w 3. rundzie Australian Open

Polsko-amerykańska para deblowa Magda Linette i Bernarda Pera odpadła w trzeciej rundzie Australian Open. Tym samym straciły szanse na świetny rezultat w pierwszym tegorocznym...

Kadrowicze Michniewicza strzelają za granicą. Udany weekend ligowy polskich piłkarzy

Robert Lewandowski, Arkadiusz Milik i Grzegorz Krychowiak strzelali bramki dla swoich klubów w ligach zagranicznych. Asysty zanotowali m.in. Robert Gumny, Piotr Zieliński, Kamil Jóźwiak,...