Julia Damasiewicz młodzieżową Mistrzynią Świata w Formule Kite

Strona głównaŻeglarstwoJulia Damasiewicz młodzieżową Mistrzynią Świata w Formule Kite

Julia Damasiewicz została młodzieżową mistrzynią świata w klasie Formula Kite w World Sailing. Młoda Polka okazała się bezkonkurencyjna na wodzie w holenderskiej Hadze. Zawodniczka na co dzień reprezentuje barwy PGE Sailing Team Poland oraz AZS Sailing Team Poznań. Była jedną z faworytek i potwierdziła to, zdobywając złoto. Wśród mężczyzn brązowy medal wywalczył Jakub Jurkowski. To jedyne dwa polskie medale na tej imprezie.

Dominacja Julii Damasiewicz

Od początku zmagań Julia Damasiewicz była zdecydowanie najlepsza. Łącznie w jej klasie rozegrano 18 wyścigów punktowych, z czego młoda Polka wygrała aż 13. Pływała równo, szybko i stabilnie, dzięki czemu z łatwością zbudowała sobie przewagę nad pozostałymi rywalkami. Jedyną zawodniczką, która mogła nawiązać rywalizację z reprezentantką Polski była Héloïse Pegouire z Francji, jednak ostatecznie przegrała ze stratą kilku punktów w klasyfikacji netto. Na najniższym stopniu podium stanęła Turczynka Derlin Atakan, która miała już dużą stratę i nie mogła zagrozić Julii Damasiewicz. Dla Polki to poprawienie wyniku sprzed roku, gdy zdobyła wicemistrzostwo.

Zasłużony brąz Jakuba Jurkowskiego

Powody do radości ma również Jakub Jurkowski z AZS Sailing Team Poznań, który wywalczył brązowy medal w klasie Formula Kite wśród mężczyzn. Polak do ostatnich metrów walczył o zdobycie medalu i ostatecznie udało mu się o jeden punkt wyprzedzić czwartego w klasyfikacji Czecha Wojtecha Koskę. Złoto wywalczył Maximillian Maeder z Singapuru, który do ostatniego wyścigu walczył z Włochem Ricardo Pianosim.

Dobre wyniki pozostałych Polaków

Polacy osiągnęli jeszcze kilka wartościowych wyników. W klasie iQFoil na 7. miejscach w swoich kategoriach rywalizację ukończyli Aleksandra Wasiewicz i Maciej Pietrzak. Dominika Raszka była 9. w klasie ILCA 6 wśród kobiet, a u mężczyzn na 23. miejscu zmagania zakończył Tymoteusz Wysocki. W klasie 420 wystartowały Iga Wielczyk i Paulina Rutkowska, które były 12. Jeremi Dąbrowski i Mikołaj Bazyli skończyli zmagania na 17. miejscu. Reprezentacja Polski zajęła 11. miejsce w klasyfikacji Pucharu Narodów.