Strona głównaŻeglarstwoMaja Dziarnowska brązową medalistką Mistrzostw Europy w olimpijskiej klasie iQFoil

Polska żeglarka Maja Dziarnowska wywalczyła brązowy medal Mistrzostw Europy w olimpijskiej klasie iQFoil. Zawodniczka reprezentująca na co dzień barwy Sopockiego Klubu Żeglarskiego i PGE Sailing Team Poland od początku zmagań we włoskim Torbole plasowała się na czołowych lokatach. Ostatecznie na jeziorze Garda wywalczyła brązowy medal, co jest jej wielkim sukcesem. Pozostałym reprezentantom Polski poszło znacznie gorzej, a łącznie we Włoszech oglądaliśmy aż 250 zawodników, co jest rekordem tej klasy.

Maja Dziarnowska o medal walczyła do samego końca

Doświadczona Maja Dziarnowska kapitalnie weszła w ten sezon w klasie iQFoil, która na najbliższych Igrzyskach Olimpijskich 2024 w Paryżu zastąpi klasę RS:X. Polka w tym roku stawała już na podium Pucharu Świata na Majorce, a także w regatach French Olympic Week w Hyeres. We Włoszech znów wyglądała bardzo dobrze i od pierwszych startów eliminacyjnych było widać, że może włączyć się do walki o medal. Ostatecznie po 20. startach kwalifikacyjnych zajmowała trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej i automatycznie awansowała do półfinału, z którego awansowała do finału.

Jeszcze przed startem finałowego wyścigu Polka była pewna medalu Mistrzostw Europy. W nim ostatecznie zajęła 3. miejsce i wywalczyła brązowy medal europejskiego czempionatu. Niższe miejsce zajęły pozostałe reprezentantki Polski. Na 22. miejscu była Maja Kuchta (SKŻ Ergo Hestia), a na 38. miejscu doświadczona Zofia Klepacka (Legia Warszawa). Dobre starty Mai Dziarnowskiej są świetnym prognostykiem przed mistrzostwami świata, które w październiku odbędą się we francuskim Breście.

Słabszy start reprezentantów Polski

Liczniejszą reprezentację Polski oglądaliśmy wśród mężczyzn. Niestety poszło im znacznie gorzej i żaden nie zdołał wywalczyć awansu do wyścigów medalowych. Najwyżej sklasyfikowani zostali Radosław Furmański z SKŻ Ergo Hestia oraz jego klubowy kolega Paweł Tarnowski. Zajęli kolejno 15. i 18. miejsce. Miejsca pozostałych biało-czerwonych to: 26. Maciej Rutkowski (AZS Poznań), 31. Kamil Manowiecki (SKŻ Ergo Hestia), 54. Michał Polak, 60. Dominik Lewiński (obaj GKŻ Gdańsk), 90. Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) oraz 100. Tomasz Romanowski (AZS Poznań).