STS KOD PROMOCYJNY

Staniul i Sztorch blisko medalu w Trofeo Princesa Sofía Mallorca. Kilku biało-czerwonych w finałach

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaŻeglarstwoStaniul i Sztorch blisko medalu w Trofeo Princesa Sofía Mallorca. Kilku biało-czerwonych...

Sobota 9 kwietnia będzie ostatnim dniem 51. regat żeglarskich Trofeo Princesa Sofía Mallorca. Wtedy rozstrzygnie się sprawa medali, a z polskich zawodników najbliżej takiego sukcesu są Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch w klasie 49er. Przed startem finałowego wyścigu zajmują 3. miejsce. Dużym sukcesem będzie utrzymanie tej pozycji na koniec wyścigu medalowego. W tym samym finale zobaczymy jeszcze Łukasza Przybytka i Jacka Piaseckiego. Podczas wyścigów medalowych w innych klasach wystąpią także: Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak (49er FX), Maja Dziarnowska (iQFoil), Maksymilian Żakowski (Formula Kite) oraz Julia Damasiewicz (Formula Kite).

Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch największą nadzieją na medal

Bez wątpienia największe nadzieje medalowe wiążemy ze startem Mikołaja Staniula i Jakuba Sztorcha w klasie 49er. Po czwartkowych wyścigach byli liderami swojej klasy, ale do finału przystąpią na 3. miejscu. Mają równo 7 punktów przewagi nad czwartą załogą i utrzymanie medalowej pozycji jest jak najbardziej w ich zasięgu. Głównymi rywalami powinni być Hiszpanie Diego Botin La Chever i Florian Trittel Paul oraz Amerykanie Andrew Mollerus i Ian Macdiarmid. Polacy praktycznie nie mają szans na awans na wyższą lokatę. W finale zobaczymy jeszcze Łukasza Przybytka i Jacka Piaseckiego, którzy wystartują na 7. miejscu. Na 28. miejscu zmagania zakończyli Tytus Butowski i Łukasz Machowski. 

Dwóch finalistów w Formule Kite

Dwóch naszych żeglarzy popłynie w finałowych wyścigach Formuły Kite. Wśród Kobiet z 8. miejsca awansowała Julia Damasiewicz, dzięki czemu popłynie w półfinale. Niestety dalsze miejsca w tej klasie zajęły: Izabela Satrjan (18.), Magdalena Woyciechowska (22.) oraz Dominika Sawicka (26.). Do półfinału z 13. miejsca awansował także Maksymilian Żakowski. Sztuka ta nie udała się: Jakubowi Jurkowskiemu (20.), Janowi Marciniakowi (31.), Błażejowi Ożogowi (36.) oraz Michałowi Wojciechowskiemu (42.). 

Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak popłyną w finale klasy 49er FX

Jedną polską załogę obejrzymy także w sobotnim finale klasy 49er FX. Z 9. miejsca awansowały do niego Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak, choć nie mają większych szans na wywalczenie medalu. W ich zasięgu jest jednak poprawa pozycji o kilka oczek. Poza finałem znalazły się: Gabriela Czapska i Zuzanna Rajchert (22.) oraz Marcelina Korszon i Zuzanna Mróz (42.). 

Maja Dziarnowska ostatnią Polką w finałach

Ostatnią reprezentantką Polski w finałach prestiżowych regat Trofeo Princesa Sofía Mallorca jest Maja Dziarnowska. Żeglarka awansowała do finału z 8. miejsca w klasie iQFoil. Na medal niema już szans, jednak dobre pływanie może zagwarantować jej awans w granice 6. miejsca. Rywalizację w tej klasie na 23. miejscu skończyła Maja Kuchta, a na 30. miejscu doświadczona Zofia Noceti-Klepacka. 

Pozostali biało-czerwoni poza finałami

Zmagania na Majorce bardzo dobrze rozpoczęła Agata Barwińska, jednak z każdym kolejnym startem było nieco gorzej. Ostatecznie Polki zabraknie w finale, ponieważ ukończyła rywalizację na 12. miejscu. Do 10. miejsca straciła 5 punktów. W tej samej klasie na 35. miejscu sklasyfikowano Wiktorię Gołębiewską. W klasie ILCA 7 jedynym Polakiem był Piotr Malinowski, który zajął 121. miejsce. Polacy zajęli dalsze miejsca także w mikstach 470: 42. Zofia Korsak i Franciszek Borys, 44. Julia Oleksiuk i Rafał Pogorzelski, 52. Agnieszka Pawłowska i Bartek Szlija oraz 58. Weronika Jaroszek i Filip Zalewski. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...