Świetne występy polskich osad w regatach Test Event Hague w Holandii

Strona głównaŻeglarstwoŚwietne występy polskich osad w regatach Test Event Hague w Holandii

Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki wygrali holenderskie regaty Test Event Hague klasy 49er, a Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak zajęły drugie miejsce w klasie 49erFX. To kolejny dobry występ polskich żeglarzy w międzynarodowych zawodach i dobry prognostyk przed mistrzostwami świata, które na tym samym akwenie odbędą się już za rok. Łącznie w rywalizacji mężczyzn i kobiet oglądaliśmy pięć polskich par. Jak im poszło?

Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki najlepsi

Wśród mężczyzn triumfowali Dominik Buksak z KS AZS AWFiS Gdańsk oraz Szymon Wierzbicki z AZS Sailing Team Poznań. Wspólnie sięgnęli po zwycięstwo w jednym wyścigu, a także w pozostałych sześciu plasowali się na czołowych pozycjach. Dzięki temu zwyciężyli w Hadze w klasie olimpijskiej 49er i sprawili miłą niespodziankę. W pokonanym polu pozostawili między innymi dwukrotnych mistrzów świata Florisa van de Werkena i Barta Lambriexa z Holandii, a także utytułowanych Brytyjczyków Jamesa Peteresa i Fynna Sterritta. Na starcie nie zabrakło także innych osad z medalami mistrzostw świata, czy też wysokimi pozycjami olimpijskimi na koncie. Najlepsi okazali się jednak Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki, którzy drugich w klasyfikacji Jamesa Peteresa i Fynna Sterritta wyprzedzili o osiem punktów.

Na szóstym miejscu rywalizację ukończyli Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki, a dziewiąte miejsce zajęli Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch. Łącznie w rywalizacji mężczyzn udział wzięło 26 osad.

Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak drugie w klasie 49erFX

Znakomicie w rywalizacji kobiet spisały się Aleksandra Melzacka z Yacht Klub Polski Gdynia oraz Sandra Jankowiak z AZS Sailing Team Poznań. Zajęły drugie miejsce w mocno obsadzonej klasie 49erFX. Ostatecznie przegrały o zaledwie jeden punkt z Isaurą Meanhaut i Anouką Geurts z Belgii. Na akwenie w Hadze oglądaliśmy jeszcze Hannę Rajchert i Gabrielę Czapską, które skończyły zmagania na 11. miejscu. Łącznie wśród kobiet wystartowały 22 osady.