STS KOD PROMOCYJNY

Najlepsze sporty Polaków, czyli dyscypliny, których nie trzeba się wstydzić

Autor: Krzysztof Brommer
Strona głównaSukcesy i rekordyNajlepsze sporty Polaków, czyli dyscypliny, których nie trzeba się wstydzić

Piłka nożna jest naszym sportem narodowym numer jeden, ale problem w tym, że reprezentacja i kluby raczej sukcesów i wielkich powodów do dumy nie przynoszą. Postanowiliśmy więc poszukać dyscyplin sportowych, gdzie wygląda to zupełnie inaczej. Gdzie sukcesy biało-czerwonych można regularnie obstawiać?

Jeden Robert Lewandowski, choć w swej kategorii najlepszy na świecie, wiosny w polskim futbolu nie czyni. Nie można popaść w hurraoptymizm i zapomnieć, jak wygląda poziom polskiej piłki nożnej. A co rok w europejskich pucharach pokazują to teoretycznie najlepsze kluby Ekstraklasy. Młodzi piłkarze, jak tylko mogą, to wyjeżdżają do innych krajów i lepszych lig. Reprezentacja więcej zanotowała rozczarowań niż udanych turniejów. Na wiele w ogóle nie pojechała. Dlatego piłka to największa popularność, ogromne pieniądze i medialność, ale są inne sporty, które w polskim wykonaniu stoją na wyższym poziomie i przynoszą dużo więcej sukcesów.

Siatkówka ma się najlepiej, mimo olimpijskiego kaca

Polska siatkówką stoi. Fakt, nie opinia. Reprezentacja Polski mężczyzn regularnie w ostatniej dekadzie dostarcza medali z mistrzostw świata i Europy. I nie popsują tej opinii rozczarowania związane z Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi. Biało-czerwoni to wciąż światowy top, jedna z pięciu najlepszych drużyn narodowych.

Utalentowanych siatkarzy nie brakuje. Również w lidze mężczyzn, która stoi na bardzo wysokim poziomie. Jest w TOP3 najlepszych europejskich rozgrywek. Sukcesy w europejskich pucharach ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, czy Skry Bełchatów tylko to potwierdzają. A gdy dodamy, że w XXI wieku również żeńska reprezentacja dostarczyła kibicom radości i medali, to obraz nam się dopełnia. W dodatku kibice chętnie wypełniają hale, a mecze Polski są zawsze świętem na trybunach, zagraniczni siatkarze uwielbiają tu grać.

Czarny sport w mistrzowskim wykonaniu

Żużel – jedni kochają, inni nie. Można uważać, że jeżdżenie w kółko jest nudne, ale emocji żużlowi odebrać nie można. W Polsce tradycje żużlowe sięgają dziesiątek lat. Ale to nie przypadek, że na mecze ligowe chodzi po kilkanaście tysięcy widzów, a Grand Prix wypełnia największe stadiony. Bartosz Zmarzlik czy Tomasz Gollob to mistrzowie świata na żużlu. Polska drużyna również zdobywała wiele medali. No i krajowa liga, słusznie nazywająca się najlepszą ligą żużla na świecie. Oczywiście ten sport uprawiają tylko nieliczni w kilku krajach, ale Polacy są w ścisłym topie i za to należy się szacunek. 

Królowa sportu znów na tronie

Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio budziły wiele pytań i wątpliwości. Również jeśli chodzi o występ reprezentacji biało-czerwonych. Kibice typowali liczbę medali, w tym złotych krążków. IO 2020 wpisały się w ostatnią dekadę, ale pod jednym względem były wyjątkowe. Znaczącą większość medali dostarczyła lekkoatletyka, nazywana przecież królową sportu.

Jeśli chodzi o lekkoatletyczne medale Polska była w absolutnym topie obok państw, do których zazwyczaj nie mamy podjazdu. Polska miała i ma swoje legendy lekkoatletyczne. Trzeba wspomnieć o Anicie Włodarczyk, o sztafetach, zwłaszcza żeńskich, o młociarzach. Konkurencja na bieżni jest ogromna, ale kolejne pokolenia polskich lekkoatletyka nie daje uciec konkurencji, co miało miejsce m.in. w pływaniu. I oby tak zostało.

Skoki narciarskie 

Jak bardzo zima dla polskich kibiców wiąże się ze skokami narciarskimi, pokazują wyniki oglądalności konkursów. Milionowa publiczność to norma, ale korelacja z postawą polskich skoczków jest jeszcze większa. Nieudane pierwsze miesiące sezonu 2021/22 sprawiły, że oglądalność poleciała na łeb na szyję i dotyczyło to prestiżowych konkursów, jak Turnieju Czterech Skoczni czy Pucharu Świata w Zakopanem.

Wydaje się, że tylko Zimowe Igrzyska Olimpijskie mogą uratować ten sezon, bo jak to się mówi, nadzieja umiera ostatnia. Niemniej fatalny sezon i spadające zainteresowanie nie powinno być trwałym trendem. Mamy wrażenie, że skoki narciarskie w polskich domach to uśpiony smok. Jak tylko coś drgnie z formą zawodników, to momentalnie trąbki i flagi zostaną wyciągnięte z szafy. A potencjał przecież jest, niezależni czy Kamil Stoch za niedługo zakończy karierę…

Piłka ręczna

Może i najlepszy okres mamy już za sobą, ale piłkarze ręczni tak łatwo się nie poddają. Mówimy o reprezentacji mężczyzn, która zdobywała medale na najważniejszych turniejach, dostarczając kibicom nieprawdopodobnych emocji. Reprezentacyjny „Szczypiorniak” nadal daje radę, bo Polska gra na najważniejszych międzynarodowych imprezach, choć o medale jest trudniej. Na uwagę zasługuje jednak piłka klubowi i postawa dwóch „wizytówek” naszego kraju, czyli Vive Kielce i Wisły Płock. Ten pierwszy klub czterokrotnie w ostatnich latach grał w Final Four Ligi Mistrzów, czyli doszedł do samego końca. Dwa razy kielczanie zdobywali brązowy medal, a w 2016 wygrywając Ligę Mistrzów w piłce ręcznej. Ogromny był to sukces, który pokazuję, że szczypiorniaka nie ma co się wstydzić.  

Tenis ziemny

Kiedyś była praktycznie tylko Agnieszka Radwańska, teraz polscy tenisiści i tenisistki walczą, o jak najlepsze wyniki. Kontynuatorką Agi jest Iga. W 2020 19-letnia Świątek wygrała French Open i mimo młodego wieku nie schodzi poniżej przyzwoitego poziomu, cały czas będąc w TOP 10 światowego, kobiecego tenisa.

Wszystko, co najlepsze przed nią, jeśli zdrowie będzie dopisywało i jeśli będzie radziła sobie z presją. Ale inne zawodniczki, w tym Magda Linette nie są tylko tłem, bo potrafią powalczyć w każdym turnieju. Wśród mężczyzn duży potencjał ma Hubert Hurkacz, który pokonał w przeszłości samego Rogera Federera. Tenis ziemny to prestiżowy sport, kiedyś bardzo niedostępny do Polaków, teraz dużo bliższy i wywołujący poruszenie wśród coraz licznej rzeczy kibiców.

Sporty walki, czyli MMA i boks

Bijatyki w ringu zawsze cieszyły się dużą popularnością. A gdy do tego świata przebojem wdzierał się któryś z reprezentantów Polski, fani byli skłonni zarywać noce. Tak było w przypadku bokserskich walk mistrzowskich Andrzeja Gołoty, Dariusza Michalczewskiego, czy Tomasza Adamka. Teraz na topie jest Jan Błachowicz, niedawny mistrz świata UFC w wadze półciężkiej. Polscy bokserzy od czasu do czasu, również starają się nawiązać do najlepszych i skrzyżować rękawice z silniejszymi od siebie. To nigdy polskim kibicom się nie znudzi. 

Wioślarstwo i kajakarstwo

Zwłaszcza w kobiecym wydaniu, to powód do dumy i spokój o sukcesy. Może w zwykłych sezonach niewielu śledzi wyniki na bieżąco, ale jak przychodzą mistrzostwa świata, Europy, czy Igrzyska Olimpijskie, to uwaga fanów jest zwrócona w kierunku wioślarsko-kajakarskim. Polskie zawodniczki i drużyny regularnie zdobywają medale i są ratunkiem, gdy na IO idzie biało-czerwonym kiepsko. Potencjał od lat nie przemija, pomimo trudności finansowych i organizacyjnych, bo nie jest to sport, który wywołuje gęsią skórkę, a sponsorzy walą drzwiami i oknami. Dlatego szacunek jeszcze większy. 

Krzysztof Brommer
Krzysztof Brommer
Sportem zaraziłem się od taty i dziadka, którzy byli zapalonymi kibicami. Ja poszedłem dalej i studia, praktyki oraz pracę związałem z relacjonowaniem wydarzeń. Dziennikarski świat pokazał sport od innej strony, a doświadczenie zebrane w sportowych redakcjach m.in. Faktu, Przeglądu Sportowego, czy Sportu przydaje się w każdej sytuacji. Jestem gotowy, by informować Was o najważniejszych i najciekawszych wydarzeniach z udziałem polskich sportowców i drużyn.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...

Terminarz PGE Ekstraligi 2024. Kiedy rusza najlepsza żużlowa liga na świecie?

Przed nami kolejne wielkie żużlowe emocje. Poznaliśmy już terminarz PGE Ekstraligi na sezon 2024. Pierwsze starcie nadchodzącego sezonu już 12 kwietnia. Wówczas odbędą się...