STS KOD PROMOCYJNY

Najlepsi polscy medaliści Letnich Igrzysk Olimpijskich

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaSukcesy i rekordyNajlepsi polscy medaliści Letnich Igrzysk Olimpijskich

Polscy sportowcy zdobyli dotychczas 298 medali na Letnich Igrzyskach Olimpijskich. Pierwsze z nich zostały wywalczone w 1924 roku podczas Igrzysk w Paryżu. Od tego czasu nasi sportowcy nie przywieźli żadnego medalu tylko w 1984 roku z Igrzysk w Los Angeles. Jak wygląda dokładny dorobek medalowy Polaków na Letnich Igrzyskach Olimpijskich? Który ze sportowców zdobył ich najwięcej?

Ile medali zdobyli Polacy w historii startów na Letnich Igrzyskach Olimpijskich

Po ostatnich Igrzyskach w Tokio w dorobku reprezentantów Polski jest 298 medali zdobytych na Letnich Igrzyskach Olimpijskich. Do dorobku zalicza się 72 złote, 89 srebrnych oraz 137 brązowych medali. 

W klasyfikacji medalowej wszechczasów daje to Polsce 19. miejsce. Przed nami znajdują się Kubańczycy, a za nami reprezentanci Kanady. Najwięcej medali przywieźliśmy w 1980 roku z Igrzysk rozgrywanych w Moskwie. Tam reprezentanci Polski zdobyli łącznie 32 medale, w tym 3 złote, 14 srebrnych i 15 brązowych. 

Pierwsze medale w 1924 roku w Paryżu

Polscy sportowcy sięgnęli po pierwsze medale Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1924 roku w Paryżu. Tam znakomicie pojechała polska drużyna mężczyzn w kolarstwie torowym, która sięgnęła po srebro. W składzie Polaków znajdowali się: Józef Lange, Tomasz Stankiewicz, Jan Łazarski i Franciszek Szymczyk. Na tych samych Igrzyskach po brązowy medal w konkursie skoków w jeździectwie sięgnął Adam Królikiewicz. 

Najlepsi polscy medaliści Letnich Igrzysk

sportowiecdyscyplinaliczba medalizłotesrebrnebrązowe
Robert Korzeniowskilekkoatletyka4400
Irena Szewińskalekkoatletyka7322
Anita Włodarczyklekkoatletyka3300
Witold Woydaszermierka4211
Renata Mauer-Różańskastrzelectwo3201
Jerzy Pawłowskiszermierka5131
Karolina Najakajakarstwo4013

Halina Konopacka pierwszą złotą medalistką

Pierwszy złoty medal dla Polski na Letnich Igrzyskach Olimpijskich zdobyła w 1928 roku w Amsterdamie Halina Konopacka. Polka brała udział w konkursie rzutu dyskiem. W tamtym czasie Halina Konopacka należała do ścisłej światowej czołówki i była trzykrotną rekordzistką świata w rzucie dyskiem. Po tym osiągnięciu Polacy już tylko trzykrotnie wracali z Igrzysk bez złotego medalu i miało to miejsce w latach 1936 (Berlin), 1948 (Londyn) i 1984 (Los Angeles).

Robert Korzeniowski — wychodził złoto

Najlepszym polskim medalistą Letnich Igrzysk Olimpijskich jest Robert Korzeniowski. Polski lekkoatleta zdobył aż cztery złote medale w dwóch konkurencjach. Po swoje pierwsze złoto sięgnął w 1996 roku w Atlancie, gdy okazał się najlepszy w chodzie na 50 kilometrów, czyli na swoim koronnym dystansie. Cztery lata później w Sydney okazał się najlepszy zarówno w chodzie na 20 kilometrów, jak i w chodzie na 50 kilometrów. 

Swój ostatni medal olimpijski Robert Korzeniowski zdobył w 2004 roku w Atenach, gdzie wygrał w chodzie na 50 kilometrów. To sprawia, że zdobył złote medale na trzech kolejnych Letnich Igrzyskach Olimpijskich.  Więcej medali od chodziarza mają tylko Irena Szewińska i Jerzy Pawłowski, jednak w ich dorobku znajduje się mniejsza liczba złotych krążków.

Irena Szewińska — ikona polskiego sportu

Irena Szewińska była prawdziwą ikoną polskiego sportu. Należała do najbardziej wszechstronnych zawodniczek na świecie, dlatego startowała w wielu konkurencjach. Po swoje medale olimpijskie sięgała w biegach indywidualnych na różnym dystansie, w biegu sztafetowym oraz w skoku w dal. Łącznie zdobyła aż siedem medali olimpijskich, dzięki czemu ma ich najwięcej w historii polskiego sportu. Na ten dorobek składają się trzy złote, dwa srebrne i dwa brązowe medale. Zdobyte zostały na czterech Igrzyskach z rzędu. 

Polka najlepiej mogła wspominać start w 1964 w Tokio, gdzie sięgnęła po złoty medal w sztafecie 4 x 100 metrów oraz dwa srebrne medale w biegu na 200 metrów i w skoku w dal. Na kolejnych Igrzyskach w Meksyku (1968) zdobyła złoty medal w biegu na 200 metrów oraz brązowy w biegu na 100 metrów. 

Kolejny medal przywiozła z Monachium (1972), gdzie była trzecia w biegu na 200 metrów. Dzięki temu stawała na podium tej konkurencji na trzech Igrzyskach Olimpijskich z rzędu. Ostatni swój medal olimpijski Irena Szewińska zdobyła w 1976 roku w Montrealu. Tam okazała się najlepsza w biegu na 400 metrów i zasłużenie sięgnęła po złoto. Bez wątpienia to najwybitniejsza lekkoatletka w historii Polski. 

Złoty młot z Polski — Anita Włodarczyk

Trzecie miejsce w klasyfikacji najlepszych polskich medalistów Letnich Igrzysk Olimpijskich zajmuje Anita Włodarczyk. Polka od lat dominuje w światowej rywalizacji w rzucie młotem kobiet. W tym momencie jest absolutną rekordzistką świata i posiada sześć najlepszych wyników kobiecych w historii tej dyscypliny. Dorobek polskiej młociarki zatrzymał się, póki co na trzech złotych medalach olimpijskich. 

Anita Włodarczyk niepodzielnie króluje już od 2012 roku, gdy sięgnęła po złoto podczas Igrzysk w Londynie. Tytuł ten po raz pierwszy obroniła cztery lata później w Rio de Janeiro. Ostatnia obrona tytułu miała miejsce w 2021 podczas rozgrywanych z opóźnieniem Igrzysk Olimpijskich w Tokio. To sprawia, że Anita Włodarczyk wciąż jest panującą mistrzynią olimpijską i będzie miała szansę na poprawę swojego dorobku już w 2024 podczas imprezy rozgrywanej w Paryżu. 

Najlepsi polscy medaliści Letnich Igrzysk Olimpijskich
Foto Lukasz Sobala / PressFocus

Witold Woyda  — mistrz floretu

Miejsce tuż za podium zajmuje szermierz Witold Woyda, który swoje medale olimpijskie zdobywał w latach 1964-1972. Łącznie w dorobku ma aż cztery krążki olimpijskie, w tym dwa złote, które zdobył podczas swojego ostatniego startu w Monachium, po którym zakończył karierę. Warto zwrócić uwagę na to, że 3 z 4 medali olimpijskich Witold Woyda zdobył w drużynie i po złoto indywidualne sięgnął dopiero na ukoronowanie swojej bogatej kariery. 

Pierwszy medal Witolda Woydy to 1964 roku i Igrzyska w Tokio. Tam wspólnie z drużyną zajął drugie miejsce we florecie. Cztery lata później w Meksyku Polacy zdobyli brązowy medal w tej samej konkurencji. Najlepsze wyniki Witolda Woydy to rok 1972 i Igrzyska w Monachium, gdzie sięgnął po najcenniejsze krążki w rywalizacji drużynowej oraz indywidualnej we florecie. Co ciekawe, na te Igrzyska jechał z zamiarem zakończenia kariery po turnieju. Trudno wyobrazić sobie lepsze pożegnanie. Witold Woyda na stałe zapisał się w historii polskiego sportu, ponieważ jest pierwszym Polakiem, który na jednych Igrzyskach sięgnął po dwa złote medale. 

Renata Mauer-Różańska – siła skupienia i precyzji

Pierwszą piątkę najlepszych polskich medalistów zamyka Renata Mauer-Różańska, która zdobywała medale olimpijskie w konkurencjach strzeleckich w 1996 roku w Atlancie oraz w 2000 roku w Sydney. W Atlancie Polka wywalczyła złoto w konkurencji karabinu pneumatycznego 10 metrów oraz brązowy medal w rywalizacji w karabinie sportowym o trzech podstawach. 

Cztery lata później w Australii Renata Mauer-Różańska okazała się bezkonkurencyjna w rywalizacji w karabinie sportowym o trzech podstawach i sięgnęła po swoje drugie złoto w historii. Ten dorobek pozwala jej zajmować 5. miejsce w klasyfikacji najlepszych polskich medalistów Letnich Igrzysk Olimpijskich w historii. 

Jerzy Pawłowski — najlepszy polski szablista

Choć Jerzy Pawłowski zajmuje dopiero 16. miejsce w klasyfikacji polskich medalistów olimpijskich, to jednak warto zwrócić uwagę na jego dorobek. Polski szablista zdobywał medale olimpijskie na czterech Igrzyskach z rzędu i ma ich w dorobku łącznie pięć, w tym jedno złoto. Polak swoje konto medalowe otworzył w 1956 roku w Melbourne, gdzie zdobył dwa srebrne medale indywidualnie i drużynowo w konkursie szablistów. Cztery lata później w Rzymie powtórzył wynik z drużyną. W 1968 roku w Tokio nasza drużyna ponownie sięgnęła po medal, tym razem koloru brązowego. 

Jerzy Pawłowski swój największy sukces sportowy odniósł w ostatnim starcie na Igrzyskach Olimpijskich w 1968 roku w Meksyku. Tam wywalczył ostatecznie upragnione złoto w rywalizacji indywidualnej w szabli. To multimedalista najważniejszych imprez sportowych oraz dwukrotnie najlepszy polski sportowiec roku. Jego historia jest bardzo burzliwa, ponieważ był również amerykańskim szpiegiem. Nic dziwnego, że życie sportowca przedstawiono w spektaklu teatralnym „Kryptonim Gracz”. 

Karolina Naja — multimedalistka w kajakarstwie

Jeszcze dalej w klasyfikacji medalistów znajduje się Karolina Naja, w której dorobku brakuje złota. Mimo tego zasługuje na wyróżnienie, ponieważ jest multimedalistką olimpijską i z dorobkiem czterech medali ustępuje w ich liczbie tylko Irenie Szewińskiej i Jerzemu Pawłowskiemu. Polka zdobywała medale na trzech ostatnich Igrzyskach. W konkurencji K-2 na dystansie 500 metrów zdobyła srebro w Tokio oraz brązowe medale w Londynie i w Rio de Janeiro. Do tego dołożyła także brązowy krążek w konkurencji K-4 na 500 metrów z ostatnich Igrzysk w Japonii. 

Absolutna dominacja lekkoatletyki. Za nią sporty siłowe

Najwięcej medali na Letnich Igrzyskach Olimpijskich zdobyli polscy lekkoatleci. Łącznie w ich dorobku jest 66 krążków (29 złotych, 20 srebrnych, 17 brązowych). To sprawia, że ta dyscyplina sportowa wyraźnie dominuje nad pozostałymi. Wpływ na to może mieć liczba konkurencji lekkoatletycznych, które co cztery lata rozgrywane są na Igrzyskach. 

Drugie miejsce w klasyfikacji medalowej zajmuje boks. Polscy pięściarze sięgnęli łącznie po 43 medale (8 złotych, 9 srebrnych, 26 brązowych). Ostatnie miejsce na podium najlepszych dyscyplin sportowych zajmuje podnoszenie ciężarów, gdzie zdobyliśmy do tej pory 34 medale (6 złotych, 6 srebrnych, 22 brązowe). 

DyscyplinaLiczba medalizłotesrebrnebrązowe
Lekkoatletyka66292017
Boks438926
Podnoszenie ciężarów346622


Najbliższa szansa na poprawienie tego dorobku będzie w 2024 roku, gdy zostaną rozegrane XXXIII Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Data nie jest przypadkowa, ponieważ będzie to olimpijski powrót do stolicy Francji po równo stu latach. Trzymamy kciuki za przygotowania Polaków do tej imprezy i zdobycie na niej wielu medali olimpijskich. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...

Top 10 najlepszych polskich bramkarzy w historii piłki nożnej

Kibice wspominają wielu polskich piłkarzy. Najwięcej mówi się oczywiście o tych, którzy strzelają gole, ale na swoją renomę zapracowali sobie również bramkarze. Nie zawsze...