Polacy mistrzami Europy par na żużlu. Powrót na tron po trzech latach

Autor
Strona głównaŻużelPolacy mistrzami Europy par na żużlu. Powrót na tron po trzech latach

Reprezentanci Polski w składzie: Przemysław Pawlicki, Szymon Woźniak i rezerwowy Mateusz Cierniak zostali mistrzami Europy par na żużlu. Biało-czerwoni powrócili na tron po trzech latach, zdobywając jednocześnie dziewiąte złoto w historii. Polacy o dwa punkty wyprzedzili Duńczyków. Na trzecim miejscu uplasowali się Finowie ze świetnie jeżdżącym Timo Lahtim. Kolejne miejsca zajęli: Łotysze, Brytyjczycy, Słoweńcy i Włosi. Finał mistrzostw Europy par rozegrano w Opolu. 

Świetna jazda i złoto biało-czerwonych

Polacy w Opolu walczyli o pierwszy zloty medal mistrzostw Europy par od trzech lat. Tytułu sprzed roku bronili Duńczycy. Jeszcze przed startem zawodów mówiło się o tym, że to te dwie reprezentacje powinny między sobą stoczyć pojedynek o złoto i tak też było. Biało-czerwoni wystartowali w składzie podstawowym Przemysław Pawlicki i Szymon Woźniak. Rolę rezerwowego pełnił Mateusz Cierniak. Od początku nasi reprezentanci jechali bardzo dobrze i toczyli wyrównany bój. 

Ostatecznie duet Przemysław Pawlicki i Szymon Woźniak zgromadził 26 punktów. W ostatniej serii Polacy wygrali 5:1 z Łotyszami i zapewnili sobie złoto. Drugie miejsce z dorobkiem 24. punktów wywalczyli Duńczycy w składzie Rasmus Jensen i Mads Hansen. Trzecie miejsce zajęli Finowie: Timo Lahti, Jesse Mustonen i Antti Vuolas, którzy zgromadzili 20 punktów. Dla Finlandii to pierwszy medal w historii tej imprezy. Kolejne miejsce zajęli: Łotysze (17 pkt), Brytyjczycy (16 pkt), Słoweńcy (12 pkt) i Włosi (11 pkt). Polacy powrócili na tron po trzech latach. 

Dziewiąte złoto w historii

Dla naszej reprezentacji to już dziewiąty złoty medal w historii mistrzostw Europy par żużlowych. Zawody te rozgrywane są od 2004 roku. Polacy triumfowali w latach 2005, 2006, 2008, 2011, 2015, 2017, 2018, 2020 i 2023. Łącznie na przestrzeni tych wszystkich lat aż 16 razy stawali na podium. W niedzielę w Opolu potwierdzili swoje aspiracje i w pięknym stylu sięgnęli po kolejne złoto. Tym samym odebrali tytuł mistrzowski Duńczykom, którzy przed rokiem triumfowali na swoim torze w Slangerup. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Kalendarz turniejów WTA 2023. Kiedy zagra Iga Świątek?

Jak wygląda kalendarz turniejów WTA w 2023? Jakie turniej tenisowe odbędą się w Polsce? W których z nich wystąpi Iga Świątek? Sprawdźmy to! Kiedy zagra...

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...