STS KOD PROMOCYJNY

Wspinaczka dostarczy medali na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu? Jest taka szansa

Autor: Krzysztof Brommer
Strona głównaWokół sportuWspinaczka dostarczy medali na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu? Jest taka szansa

Żadna konkurencja podczas niedawno zakończonych Mistrzostw Europy w Monachium nie została tak zdominowana przez jedną nację, jak wspinaczka na szybkość przez Polskę. Trzy medale kobiet i jeden mężczyzn są świetnym prognostykiem przed igrzyskami, które odbędą się za dwa lata.

Skoro jest tak dobrze, to czemu w Tokio podczas IO 2020 nie zdobyliśmy ani jednego medalu we wspinaczce?

Dobra zmiana dla wspinaczki na czas

Diabeł tkwi w szczegółach. Jeszcze wtedy bowiem medale we wspinaczce zdobywali sportowcu z najlepszymi wynikami w trzech łączonych konkurencjach (wspinaczka na szybkość, prowadzenie i bouldering). Od pewnego czasu wiadomo jednak, że w kolejnych igrzyskach w Paryżu wspinaczka na szybkość, czasem nazywana też wspinaczką na czas (speed climbing), będzie osobną konkurencją. I to otwiera reprezentacji Polski ogromne drzwi do medali olimpijskich. Być może nawet złota.

Aleksandra Mirosław faworytką do złota

Cała nadzieja na najcenniejszy medal w Aleksandrze Mirosław. Lublinianka od kilku lat jest dominatorką we wspinaczce na czas. Zdobywa złote medale w najważniejszych imprezach, w tym w MŚ i ME. To ona śrubuje rekord świata, który u pań obecnie wynosi 6.53. W Polsce nie ma sobie równych, w Europie też, a największe zagrożenie mogą stanowić jedynie Chinki, o czym Aleksandra mówiła nam tuż przed Mistrzostwami Europy w Monachium.

Mirosław była bliska medalu w Tokio, gdzie oczywiście była najlepsza we wspinaczce na szybkość i poprawiła rekord świata. Ale w dwóch pozostałych konkurencjach, które nie są mocną stroną Polki, już tak dobrze nie było i Aleksandra zakończyła rywalizację olimpijską na czwartym miejscu.

Więcej niż jeden medal? Realny scenariusz

ME w Monachium to już jednak historia, ale stanowią one fundament do… olimpijskich dywagacji medalowych. Skoro udało się zdobyć cztery medale, to w Paryżu przynajmniej jeden lub dwa medale olimpijskie są, jak najbardziej realne. Wiadomo, że Mirosław będzie celowała w olimpijskie złoto, a pozostałe reprezentantki i reprezentanci zadowolą się każdym krążkiem. Szanse na medale już są duże, jeśli oczywiście zdrowie dopisze i nic nieoczekiwanego nie wydarzy się do 2024 roku. Nawet nie trzeba owego olimpijskiego balonika specjalnie dmuchać, bowiem sami zawodniczy czują się mocni i wierzą w kolejne medale.

ME były historycznym momentem dla wspinania, dla polskiego sportu, a my pokazałyśmy dominację. Mamy szanse na zdobycie medali, mamy szanse na bardzo dobry wynik w Paryżu, ale żeby tam wystartować, trzeba się najpierw zakwalifikować. To jest pierwszy krok, który trzeba wykonać.

Aleksandra Mirosław dla Faktu

Z pewnością jednak atmosfera wokół wspinaczki na czas jest bardzo dobra. Poprawia się też sytuacja infrastrukturalna oraz finansowa tego sportu. A to wszystko ważne czynniki w kontekście przygotowań do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. W Londynie 2012 Polska zdobyła trzy złote medale, w Rio de Janeiro w 2016 dwa, a w Tokio 2020 cztery. Oby za dwa lata ten licznik był… najlepszy od ponad dekady!

Krzysztof Brommer
Krzysztof Brommer
Sportem zaraziłem się od taty i dziadka, którzy byli zapalonymi kibicami. Ja poszedłem dalej i studia, praktyki oraz pracę związałem z relacjonowaniem wydarzeń. Dziennikarski świat pokazał sport od innej strony, a doświadczenie zebrane w sportowych redakcjach m.in. Faktu, Przeglądu Sportowego, czy Sportu przydaje się w każdej sytuacji. Jestem gotowy, by informować Was o najważniejszych i najciekawszych wydarzeniach z udziałem polskich sportowców i drużyn.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Top 10 najlepszych polskich bramkarzy w historii piłki nożnej

Kibice wspominają wielu polskich piłkarzy. Najwięcej mówi się oczywiście o tych, którzy strzelają gole, ale na swoją renomę zapracowali sobie również bramkarze. Nie zawsze...

Kalendarz turniejów WTA 2024. Kiedy zagra Iga Świątek?

Jak wygląda kalendarz turniejów WTA w 2024? Jakie turnieje tenisowe odbędą się na całym świecie? W których wystąpi Iga Świątek? Sprawdźmy to! Co zrobić, by...