Ćwierćfinał Australian Open nie dla Świątek. Przegrana z Rybakiną

Strona głównaTenisAustralian OpenĆwierćfinał Australian Open nie dla Świątek. Przegrana z Rybakiną

Iga Świątek swój udział w Australian Open 2023 zakończyła na 1/8 finału. Niestety na tym etapie musiała uznać wyższość Jeleny Rybakiny z Kazachstanu, z którą przegrała w dwóch setach. Młoda Polka pozostanie liderką rankingu WTA ze znaczną przewagą nad pozostałymi rywalkami. Spotkanie trwało 90 minut i zakończyło się po dwóch wyrównanych setach. Iga Świątek może mówić o niewykorzystanej okazji, bo w drugiej partii prowadziła już 3:0.

Iga Świątek nie znalazła sposobu na Rybakinę

Mecz Igi Świątek z Jeleną Rybakiną zapowiadał się bardzo emocjonująco. W 1/8 finału Australian Open 2023 rywalizowały ze sobą zwyciężczynie trzech turniejów wielkoszlemowych z ubiegłego roku. Polka była najlepsza w Roland Garros i US Open, a Rybakina wygrała Wimbledon. Spotkanie rozgrywane w nocy z soboty na niedzielę czasu polskiego lepiej zaczęła Kazaszka. Od razu przełamała Polkę i wyszła na prowadzenie 2:0. Na odpowiedź Igi Świątek nie trzeba było długo czekać. Zanotowała przełamanie zwrotne i teraz to ona wyszła na prowadzenie 3:2. Niestety ostatnie przełamanie w tym secie należało do rywalki, która dość pewnie zakończyła partię 6:4.

Drugi set miał inny przebieg. Podrażniona Iga Świątek zaczęła bardzo aktywnie i wyszła na prowadzenie 3:0 z przewagą jednego przełamania. Wydawało się, że odzyskuje swój rytm gry. Niestety później otrząsnęła się Rybakina, która doprowadziła do remisu 3:3, a w dziewiątym gemie zadała Polce decydujący cios i ponownie przełamała. Set zakończył się 6:4, a Rybakina wygrała 2:0 i awansowała do ćwierćfinału Australian Open, gdzie zmierzy się z Jeleną Ostapenko z Łotwy. Rok temu Iga Świątek dotarła do półfinału Australian Open, dlatego tym razem straciła sporo cennych punktów w rankingu WTA. Pozostanie jego liderką.

Jelena Rybakina (Kazachstan, 22) – Iga Świątek (Polska, 1) 6:4, 6:4

Druga porażka z rzędu

Dla Igi Świątek to druga porażka z rzędu z Jeleną Rybakiną. Obie spotkały się w Wigilię Bożego Narodzenia przed miesiącem w ramach turnieju towarzyskiego. Wówczas również w dwóch setach wygrała Rybakina. Wcześniej w 2021 roku w turnieju w czeskiej Ostrawie triumfowała Iga Świątek.