STS KOD PROMOCYJNY

Aktualny ranking golfistów. Najlepsi gracze na świecie

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaGolfAktualny ranking golfistów. Najlepsi gracze na świecie

W ostatnich latach golf cieszy się rosnącą popularnością w Polsce. Na jego uprawianie w wersji amatorskiej decyduje się wielu byłych sportowców, w tym m.in.: Jerzy Dudek czy Mariusz Czerkawski. Największą polską gwiazdą w wydaniu profesjonalnym jest Adrian Meronk. Sprawdźmy, jak wygląda ranking najlepszych golfistów świata. Pod uwagę weźmiemy Official World Golf Ranking.

Światowy ranking golfistów

Obecnie funkcjonuje wiele rankingów, w których klasyfikowani są najlepsi zawodnicy na świecie. Najbardziej prestiżowym i miarodajnym wydaje się być Official World Golf Ranking. W tym światowym rankingu golfistów uwzględniane są największe turnieje świata. W 2024 roku to 23 zawody rangi Tour oraz łącznie ponad 400 turniejów rozgrywanych na całym świecie. Oczywiście funkcjonują również inne golfowe rankingi. W przypadku kobiet najbardziej prestiżowy wydaje się być World Tour LPGA prowadzony przez Ladies Professional Golf Association.

Ranking Official World Golf Ranking zadebiutował w 1986 roku. Od tego czasu pod uwagę brane są aktualne turnieje indywidualne i w ten sposób zawodnicy walczą o cenne punkty. Jednocześnie z rankingu wykluczone są starty w parach oraz w zawodach drużynowych. Punkty zdobywa się w ciągłym dwuletnim okresie. Co tydzień publikowany jest nowy ranking, który oddaje aktualną hierarchię w światowym tenisie. To nie tylko prestiż. Zawodnicy walczą o jak najwyższe miejsca w rankingu, ponieważ wpływa on na kwalifikację do najważniejszych turniejów na świecie.

Poniżej czołowa 20 golfistów świata Official World Golf Ranking wg stanu na 14 października 2024 roku:

  1. Scottie Scheffler (USA) 16.8278 (pkt)
  2. Xander Schauffele (USA) 10.7324
  3. Rory McIlroy (Irlandia Północna) 8.3865
  4. Collin Morikawa (USA) 6.0579
  5. Ludvig Aberg (Szwecja) 6.0430
  6. Wyndham Clark (USA) 5.4379
  7. Hideki Matsuyama (Japonia) 5.3022
  8. Viktor Hovland (Norwegia) 5.0340
  9. Bryson Dechambeau (USA) 4.4002
  10. Tommy Fleetwood (Anglia) 4.3985
  11. Patrick Cantlay (USA) 4.3743
  12. Sahith Theegala (USA) 4.0599
  13. Keegan Bradley (USA) 3.9928
  14. Jon Rahm (Hiszpania) 3.9470
  15. Russell Henley (USA) 3.7802
  16. Robert Macintyre (Szkocja) 3.7149
  17. Billy Horschel (USA) 3.6097
  18. Sam Burns (USA) 3.3602
  19. Tyrell Hatton (Anglia) 3.3338
  20. Adam Scott (Australia) 3.3003

Czołówka rankingu zdominowana jest przez zawodników ze Stanów Zjednoczonych. To oni w poszczególnych turniejach w tym sezonie spisują się zdecydowanie najlepiej. Szukając pierwszego Polaka w zestawieniu, należy przesunąć się do końcówki pierwszej setki. W najnowszym notowaniu na 92. pozycji w OWGR jest Adrian Meronk, który ma na koncie 1.3016 punktów. W czołowej 500 to jedyny reprezentant Polski.

Ranking golfistów w Polsce

Jak prezentuje się ranking golfistów w Polsce? Jego ustalenie nie jest łatwe, ponieważ pod uwagę warto wziąć kilka różnych rankingów. Na ich podstawie można jednak ułożyć subiektywne zestawienie najlepszych aktywnych polskich golfistów.

Tu na prowadzeniu musi być Adrian Meronk. Bez wątpienia to najlepszy zawodnik w historii Polski w tej dyscyplinie sportu. Swoją profesjonalną karierę rozpoczął w 2016 roku. Jego największe sukcesy to triumfy w takich zawodach jak: Andalucia Masters, ISPS Handa Australian Open, DS Automobiles Italian Open (wszystkie rangi DP World Tour), Horizon Irish Open czy też Open De Portugal Morgado Golf Resort. Zawodnik ten ma dopiero 31 lat i lista jego zwycięstw powinna się wydłużać. Do tego został pierwszym Polakiem na igrzyskach olimpijskich w golfie. W Paryżu zajął 49. miejsce.

Poniżej nasz ranking najlepszych polskich golfistów w 2024 roku:

  1. Adrian Meronk
  2. Alejandro Pedryc
  3. Kamil Tatarczuk
  4. Mateusz Kniaginin
  5. Paweł Dudzik
  6. Michał Guzowski
  7. Grzegorz Zieliński
  8. Oskar Zaborowski
  9. Adrian Kaczała
  10. Maksymilian Sałuda

Najlepszą polską golfistką jest obecnie Dorota Zalewska. Plasuje się ona na 681. miejscu w zestawieniu Women’s World Golf Ranking. Czołówka wygląda następująco:

  1. Dorota Zalewska
  2. Iwona Sławińska-Zamirowska
  3. Elżbieta Wolschendorf-Łazowska
  4. Małgorza Yusufali
  5. Anna Grzywocz

Jak obliczane są punkty do rankingu?

Ze względu na napięty kalendarz, rankingi aktualizowane są co tydzień. Warto zwrócić uwagę na to, jak obliczana jest punktacja w przypadku OWGR. Tu zawodnicy walczą o punkty w poszczególnych turniejach. Następnie zdobyte punkty dzieli się przez liczbę rozegranych turniejów golfowych. W ten sposób określa się średnią, która podawana jest w klasyfikacji punktowej.

Oczywiście poszczególne zawody mają określone rankingi. Do tego każdy zawodnik z czołowej 200. zestawienia ma przypisaną wartość swojego rankingu. Przykładowo lider zestawienia ma przypisanych 45 punktów wartości, a zawodnicy z miejsc 101-200 po jednym punkcie.

Do tego każdy turniej w danej serii ma swoją minimalną punktację i tak dla poszczególnych cyklów jest to:

  • PGA Tour – minimum 24 punkty (przykładowo: The Players Championship – 80 punktów);
  • European Tour – minimum 24 punkty (BMW PGA Championship – 64 punkty);
  • Japan Golf Tour – minimum 16 punktów (Japan Open Golf Championship- 32 punkty);
  • PGA Tour of Australasia – minimum 16 punktów (Australian Open – 32 punkty).

To cztery najwyżej wyceniane punktowo cykle w zawodowym golfie. Główne turnieje mistrzowskie mają rangę 100 punktów. Następnie przyznaje się je w zależności od miejsca danych zawodników na koniec zmagań. Przykładowo zwycięzca zgarnia 100% puli, wicemistrz 60% puli, trzeci zawodnik 40% puli i tak dalej. Liczenie tych punktów może wydawać się bardzo skomplikowane.

Jeszcze inny ranking sportowy obowiązuje w Polskim Związku Golfa. Tu zawodnicy również walczą o punkty przez dwa lata, jednak po pierwszym roku punkty zdobywane we wcześniejszych turniejach są stopniowo zmniejszane. To zasada starzenia się punktów, wg której odejmuje się 2% całkowitej liczby co tydzień. Do zestawienia branych pod uwagę jest 8 najlepszych wyników osiągniętych w dwóch latach. Kategoria zmagań obliczana jest na podstawie 50 najlepszych wyników stableford brutto, które mnoży się przez odpowiedni współczynnik długości turnieju i współczynnik trudności pola. Ranking amatorski w Polsce obliczany jest na podstawie wyników stableford netto i prezentowany na koniec każdego miesiąca.

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Top 10 najlepszych polskich bramkarzy w historii piłki nożnej

Kibice wspominają wielu polskich piłkarzy. Najwięcej mówi się oczywiście o tych, którzy strzelają gole, ale na swoją renomę zapracowali sobie również bramkarze. Nie zawsze...

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...