Weronika Zielińska-Stubińska mistrzynią Europy w podnoszeniu ciężarów

Strona głównaInneWeronika Zielińska-Stubińska mistrzynią Europy w podnoszeniu ciężarów

Weronika Zielińska-Stubińska wywalczyła złoty medal mistrzostw Europy w podnoszeniu ciężarów. W stoli Bułgarii Sofii Polka startowała w kategorii do 81 kilogramów. W dwuboju uzyskała wynik 235 kilogramów. Dzięki temu wywalczyła pierwszy złoty medal dla Polski w imprezie tej rangi od kilku lat. Jednocześnie to trzeci krążek biało-czerwonych na zawodach w Bułgarii. Do końca zmagań pozostały dwa dni.

Złoto Weroniki Zielińskiej-Stubińskiej

Z niecierpliwością czekaliśmy na niedzielne starty Polaków w mistrzostwach Europy w podnoszeniu ciężarów. Do tego dnia biało-czerwoni wywalczyli dwa medale w rywalizacji pań. Teraz Weronika Zielińska-Stubińska dołożyła trzeci krążek. Reprezentantka Polski startowała w kategorii do 81 kilogramów. Już po rwaniu prowadziła w stawce po uzyskaniu wyniku 103 kilogramy. Atakowała jeszcze 106 kilogramów, jednak nie dała rady. Mimo tego konkurencję podrzutu rozpoczynała jako liderka i jedna z kandydatek do tytułu mistrzowskiego.

W podrzucie rozpoczęła od udanej próby na 127 kilogramów. Później spaliła 130 kilogramów. Spadła na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. W ostatniej próbie zdecydowała się na atak na złoty medal. Sztangistka AZS AWF Biała Podlaska udanie zaliczyła 132 kilogramy i rzutem na taśmę wskoczyła na pierwsze miejsce. Zakończyła zmagania z wynikiem 235 kilogramów Zdobyła złoty medal mistrzostw Europy i pozostaje w walce o wyjazd na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Kolejne miejsca na podium w tej konkurencji zajęły Jelena Jerszina z Mołdawii i Dilara Narin z Turcji. Ta pierwsza do Polki straciła zaledwie kilogram.

Trzeci medal biało-czerwonych w Sofii

Złoty medal Weroniki Zielińskiej-Stubińskiej to największy sukces polskich ciężarów od 2019 roku. Wówczas na imprezie tej rangi po złoto sięgnęła Joanna Łochowska. Jednocześnie to trzeci krążek wywalczony przez Polaków w Sofii. Wcześniej wicemistrzynią Europy została Oliwia Drzazga, a na najniższym stopniu podium stanęła Wiktoria Wołk. Do końca zmagań jeszcze dwa dni i ostatnie szanse medalowe Polaków.