Lewandowski trafił z Gironą. Podsumowanie weekendu w wykonaniu polskich piłkarzy

Strona głównaPiłka nożnaPiłkarze za granicąLewandowski trafił z Gironą. Podsumowanie weekendu w wykonaniu polskich piłkarzy

Rozgrywki piłkarskie w Europie powoli dobiegają końca. Polscy piłkarze nie zwalniają jednak tempa. Po raz kolejny w Hiszpanii trafił Robert Lewandowski. Kapitan reprezentacji Polski wykorzystał jedenastkę w meczu z Gironą. Cenne trafienia zanotowali także m.in.: Arkadiusz Reca, Grzegorz Krychowiak, Piotr Parzyszek i Filip Piszczek. Niektórzy cieszą się z awansów, inni doznali smaku goryczy związanego ze spadkiem z ligi. Zapraszamy na podsumowanie weekendu polskich piłkarzy w ligach zagranicznych.

Lewandowski walczy o koronę króla strzelców w Hiszpanii

Robert Lewandowski strzelił swojego 17. gola w tym sezonie hiszpańskiej La Liga. Polski napastnik pewnie wykorzystał rzut karny w meczu wyjazdowym z Gironą i wyprowadził FC Barcelonę na prowadzenie 2:1. Niestety nie udało się go utrzymać, ponieważ rywale wygrali 4:2. W konsekwencji FC Barcelona straciła szansę na obronę tytułu mistrzowskiego i spadła na trzecie miejsce w lidze hiszpańskiej. Robert Lewandowski zachowuje szansę na koronę króla strzelców, tracąc trzy bramki do prowadzącego w klasyfikacji Artema Dovbyka. Z rozgrywkami La Liga praktycznie żegnają się Kamil Jóźwiak i Kamil Piątkowski. Ich Granada przegrała 0:3 z Sevillą i ma już tylko iluzoryczne szanse na utrzymanie. Kamil Jóźwiak rozegrał pełne 90 minut, a Kamil Piątkowski przesiedział mecz na ławce rezerwowych.

Matty Cash i Jakub Moder zagrali w Premier League

W ostatniej kolejce angielskiej Premier League oglądaliśmy dwóch reprezentantów Polski. Wystąpili oni w meczu Brighton – Aston Villa. Gospodarze wygrali 1:0, a na kilka ostatnich minut na boisku pojawił się Jakub Moder. Więcej czasu dostał Matty Cash, który wszedł na boisko w 26. minucie, zastępując kontuzjowanego kolegę. Arsenal Londyn walczy o tytuł mistrzowski i pokonał u siebie 3:0 Bournemouth. Cały mecz z poziomu ławki rezerwowych oglądał Jakub Kiwior. Również na ławce mecz spędził Łukasz Fabiański z West Hamu United. Jego Młoty przegrały na wyjeździe 0:5 w derbach Londynu z Chelsea.

Czytaj wcześniejsze podsumowania weekendu:

Michał Helik i Krystian Bielik spadają z Championship. Bednarek powalczy o awans

Zakończył się sezon zasadniczy angielskiej Championship. Niestety z rozgrywkami żegnają się Krystian Bielik i Michał Helik, których zespoły spadają na trzeci poziom rozgrywkowy w Anglii. Krystian Bielik rozegrał 90 minut w meczu Birmingham, który zakończył się zwycięstwem 1:0 z Norwich City. Niestety inne wyniki ułożyły się tak, że Birmingham spada do League One. Podobnie wygląda sytuacja Huddersfield z Michałem Helikiem na środku obrony. Jego zespół przegrał 0:2 z Ipswich Town. Ważne zwycięstwo odniosło Southampton z Janem Bednarkiem w składzie. Święci wygrali 2:1 na wyjeździe z Leeds United. Zespół Polaka zakończył sezon zasadniczy na czwartym miejscu i powalczy w barażach o awans do Premier League. W półfinale będzie rywalizował z West Bromwich Albion.

Dobre występy Polaków we włoskiej Serie A

Na zakończenie kolejki włoskiej Serie A rozegrano hit pomiędzy Romą i Juventusem. W drużynie gości od pierwszej minut w bramce grał Wojciech Szczęsny. Na ostatni kwadrans na boisku pojawił się też Arkadiusz Milik. W Romie całą drugą połowę rozegrał Nicola Zalewski, a spotkanie zakończyło się wynikiem 1:1.

Kolejne solidne spotkanie w bramce Bolonii rozegrał Łukasz Skorupski. Jego zespół bezbramkowo zremisował na wyjeździe z Torino. W barwach gospodarzy w 28. minucie pojawił się Karol Linetty. Cały mecz na ławce Bolonii spędził Kacper Urbański. Na trzy kolejki przed końcem Bologna jest już bardzo blisko awansu do Ligi Mistrzów.

Mateusz Wieteska rozegrał całą drugą połowę w Cagliari Calcio. Spisał się solidnie, a jego drużyna zremisowała 1:1 z Lecce, większość meczu grając w dziesiątkę. Również 45 minut od trenera Hellasu Werona otrzymał Karol Świderski. Na kilka minut na boisku pojawił się wracający po kontuzji Paweł Dawidowicz, a jego drużyna wygrała 2:1 z Fiorentiną.

Bez bramek zakończył się mecz polskiego Empoli z Frosinone. Na boisku oglądaliśmy Bartosza Bereszyńskiego i Szymona Żurkowskiego. W kadrze zabrakło kontuzjowanego Sebastiana Walukiewicza. W poniedziałek swoje mecze rozegrają Mateusz Łęgowski (Salernitana – Atalanta Bergamo) i Piotr Zieliński (Udinese Calcio – SSC Napoli).

Gol Recy w Serie B. Benedyczak świętuje awans do Serie A

Powody do radości mają Polacy występujący na co dzień w Serie B. Pierwszą bramkę po powrocie po kontuzji zdobył Arkadiusz Reca, który rozpoczął mecz Spezii Calcio z Cosenzą w pierwszym składzie. Wpisał się na listę strzelców w doliczonym czasie gry pierwszej połowy. Spotkanie zakończyło się wynikiem 2:2. Z awansu do włoskiej Serie A cieszy się Adrian Benedyczak z AC Parmy. Polak leczy kontuzję, jednak pod jego nieobecność koledzy przypieczętowali awans. Na boiskach Serie B pojawił się także Przemysław Szymiński (Reggiana, 0:1 z Sampdorią).

Asysta Kamińskiego w Bundeslidze

Doczekaliśmy się polskich liczb w Bundeslidze. Jakub Kamiński wszedł na 25 minut domowego meczu Wolfsburga z Darmstadt i zanotował asystę w doliczonym czasie gry. Jego zespół wygrał 3:0. Dawid Kownacki zanotował skromny występ i pojawił się na boisku w doliczonym czasie gry meczu Werderu Brema z Borussią Moenchengladbach. Skończyło się 2:2. Robert Gumny z Augsburga leczy uraz, a pod jego nieobecność zespół z Bawarii przegrał aż 1:5 z Borussią Dortmund.

Efektowna asysta Puchacza w 2. Bundeslidze

Kolejny dobry występ w 2. Bundeslidze zanotował Tymoteusz Puchacz z Kaiserslautern. Tym razem popisał się pięknym rajdem po lewej stronie boiska i zanotował asystę przy trafieniu Daniela Hanslika. Dla Polaka to już dziewiąta asysta w tym sezonie 2. Bundesligi. Kaiserslautern wygrało 4:1 z Magdeburgiem i oddaliło się od strefy spadkowej. W drugiej lidze niemieckiej zagrali jeszcze: Łukasz Poręba (HSV Hamburg, 1:0 z St. Pauli) i Damian Michalski (Greuther Fürth, 3:3 z Eintrachtem Brunszwik).

Ważne zwycięstwa Polaków we francuskiej Ligue 1

Trzy drużyny Polaków walczą awans do europejskich pucharów we francuskiej Ligue 1. Bardzo blisko awansu do Ligi Mistrzów jest AS Monaco, którego bramki strzeże Radosław Majecki. Rozegrał kolejny dobry mecz, a jego ekipa wygrała 4:1 z Clermont Foot. Cenne zwycięstwo odniosło także RC Lens z Przemysławem Frankowskim składzie. Drużyna ta wygrała 2:0 z Lorient i zachowała szanse na awans do Ligi Europy. Bolesnej porażki 1:3 doznał Strasbourg, który przegrał z Le Havre. Wciąż poza kadrą znajduje się kontuzjowany Karol Fila.

Polacy grali w ligach spoza TOP 5 w Europie

Spore grono biało-czerwonych na co dzień występuje w ligach spoza TOP 5 w Europie.

Polaków oglądaliśmy m.in. w amerykańskiej MLS. Zagrali w niej: Sebastian Kowalczyk (Houston Dynamo, 0:0 z St. Louis City), Bartosz Slisz (Atlanta United, 1:2 z Minnesotą), Mateusz Klich (DC United, 2:2 z Philadelphią Union) oraz Mateusz Bogusz (Los Angeles FC, 1:3 z San Jose Earthquakes.

Kolejne ważne zwycięstwo w Belgii odniosło Club Brugge. Michał Skóraś pojawił się na boisku na ostatnie 20 minut meczu wygranego 2:1 z Antwerpią. Jego zespól awansował na pozycję lidera belgijskiej Jupiler League i zmierza po mistrzostwo kraju. Niestety z belgijską ekstraklasą pożegnał się Bartosz Białek. Jego Eupen przegrało 0:1 z Kortrijk i straciło matematyczne szanse na utrzymanie. Polak nie przyczynił się do tego spadku, ponieważ przez większość sezonu leczył poważną kontuzję. Aleksander Buksa rozegrał 10 minut w barwach Tirolu Innsbruck w lidze austriackiej. Jego zespół przegrał 2:3 z BW Linz. Jakub Piotrowski z Łudogorca Razgrad awansował do finału Pucharu Bułgarii. Jego drużyna w dwumeczu półfinałowym pokonała Hebar aż 9:0.

Ważne zwycięstwo w Danii odniosła FC Kopenhaga z Kamilem Grabarą w bramce. Jego zespół wygrał 3:0 na wyjeździe z Silkeborgiem. Inne wyniki ułożyły się w ten sposób, że FC Kopenhaga powróciła do walki o tytuł mistrzowski. Paweł Bochniewicz wszedł na kilka minut wyjazdowego meczu SC Heerenveen z Almere City w holenderskiej Eredivisie. Mecz zakończył się wynikiem 1:1. W Holandii oglądaliśmy także Kacpra Kozłowskiego z Vitesse. Jego drużyna przegrała 0:1 z Utrechtem. Na zapleczu Eredivisie swoją dziewiątą bramkę zdobył Piotr Parzyszek, a jego FC Emmen wygrało na wyjeździe 2:1 z FC Den Bosch. O awans do Eredivisie powalczy Bartłomiej Smolarczyk z FC Dordrecht. Zespół ten zremisował 1:1 z Willem II Tilburg i zapewnił sobie miejsce w barażach, a Polak wszedł na 10 minut.

Szwajcarskie Young Boys Berno wygrało na wyjeździe 2:0 z Zurychem, a Łukasz Łakomy wszedł na ostatnie kilka minut. Drużyna Polaka jest coraz bliżej mistrzostwa kraju. Filip Piszczek strzelił swoją debiutancką bramkę dla Bohemian FC w Irlandii. Jego drużyna zremisowała 1:1 z Shamrock Rovers FC.

W Arabii Saudyjskiej Grzegorz Krychowiak pewnie wykorzystał jedenastkę, a jego Abha Club sensacyjnie pokonało 3:1 Al-Ittihad FC i zachowało szansę na utrzymanie. Z szansami na mistrzostwo Australii pożegnał się Filip Kurto. Jego Macarthur FC przegrał 0:4 w ćwierćfinale play-offów z Sydney FC. W walce o tytuł pozostało Wellington Phoenix Oskara Zawady.