STS KOD PROMOCYJNY

Jan-Krzysztof Duda na trzecim miejscu w Rapid & Blitz 2024 w Warszawie

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaSzachyJan-Krzysztof Duda na trzecim miejscu w Rapid & Blitz 2024 w Warszawie

Jan-Krzysztof Duda zajął trzecie miejsce w mocno obsadzonych zawodach Rapid & Blitz 2024 w Warszawie. Szachowe zmagania po raz kolejny rozegrano w Centrum Konferencyjnym POLIN. Choć Polak od początku tracił nieco punktów, to jednak w decydujących momentach pokazał klasę i finiszował na trzecim miejscu. Po raz drugi z rzędu wygrał Norweg Magnus Carlsen, a drugie miejsce zajął Chińczyk Wei Yi. 

Zawody w szachach szybkich i błyskawicznych 

Formuła turnieju Rapid & Blitz 2024 w Warszawie polegała na tym, że szachiści na początku rywalizowali w szachach szybkich, aby w dwa ostatnie dni rozgrywać partię w ramach szachów błyskawicznych. Obie odmiany tego sportu nieco się różnią, dlatego zawodnicy musieli wykazać się elastycznością i wszechstronnością. Bardzo długo wydawało się, że po zwycięstwo w końcowej klasyfikacji sięgnie Chińczyk Wei Yi. Prowadził do samego końca. W niedzielę jednak z fantastycznej strony pokazał się Norweg Magnus Carlsen.


Czytaj więcej o szachach:


Ostatniego dnia rywalizacji utytułowany Norweg odrobił aż 2,5 punktu straty do Chińczyka i rzutem na taśmę sięgnął po zwycięstwo w całym turnieju. Tym samym obronił tytuł wywalczony przed rokiem, a Wei Yi zajął drugie miejsce. Norweg za triumf zainkasował 40 tysięcy dolarów. Na uwagę zasługuje również fantastyczna postawa Jana-Krzysztofa Dudy, który ostatniego dnia był w dobrej dyspozycji i punktował. Choć długo nic na to nie wskazywało, to jednak polski arcymistrz zakończył warszawskie zawody w Centrum Konferencyjnym POLIN na trzecim miejscu. Zaledwie 0,5 punktu stracił do Polaka czwarty w zestawieniu Praggnanandhaa Rameshbabu z Indii. Dalsze miejsca zajęli m.in. Arjun Erigiasi z Indii i Nodirbek Abdusattorov z Uzbekistanu. 

Turniej w ramach cyklu Grand Chess Tour

Zawody w Warszawie rozegrano w ramach cyklu Grand Chess Tour. Polski turniej otwierał zmagania. Kolejne zawody odbędą się na przełomie czerwca i lipca w rumuńskim Bukareszcie. Później najlepsi szachiści świata będą rywalizowali jeszcze w chorwackim Zagrzebiu (8-15 lipca) oraz amerykańskim Saint Louis. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...