STS KOD PROMOCYJNY

Liderka rankingu WTA Ashleigh Barty kończy karierę. Czy Iga Świątek będzie nowym numerem jeden?

Autor: Krzysztof Brommer
Strona głównaTenisLiderka rankingu WTA Ashleigh Barty kończy karierę. Czy Iga Świątek będzie nowym...

W nocy z 22 na 23 marca tenisowym światem wstrząsnęła wiadomość o zakończeniu kariery przez Ashleigh Barty. Australijka jest obecnie liderką rankingu WTA i decyzja o zakończeniu przez nią kariery jest czymś niespodziewanym. Zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że tenisistka ma zaledwie 25 lat. Na decyzję Australijki nieoczekiwanie może skorzystać 20-letnia Iga Świątek. Polka automatycznie stała się nieoficjalnym numerem jeden na listach światowych i jest bardzo blisko tego, by wywalczyć sobie to miejsce również na korcie. Czy Iga Świątek w najbliższych tygodniach zostanie oficjalną liderką rankingu WTA?

Ashleigh Barty mówi pas

Wciąż nie wiadomo, dlaczego Ashleigh Barty zdecydowała się na przedwczesne zakończenie kariery. W internecie pojawiają się różnego rodzaju spekulacje, jednak sama tenisistka zwróciła uwagę tylko na to, że nadszedł czas na przejście na tenisową emeryturę i skupienie się na innych życiowych marzeniach. Barty od kilkunastu miesięcy jest zdecydowanie najlepszą tenisistką na świecie. W tym roku wzięła udział w dwóch turniejach WTA i oba wygrała. Mowa tu o Australian Open i Adelaide International 1. Przewaga tenisistki nad Igą Świątek sprawia, że jeszcze przez kilka tygodni powinna zostać liderką światowego rankingu, o ile federacja nie zdecyduje się na szybsze usunięcie jej z klasyfikacji. 

Czy Iga Świątek zostanie liderką i kiedy to nastąpi?

Wydaje się, że naturalnym numerem 1 w kobiecym tenisie stała się obecnie 20-letnia Polka Iga Świątek, która oficjalnie wciąż plasuje się na drugim miejscu za Barty. Tuż za Polką znajdują się Greczynka Maria Sakkari, Czeszka Barbora Krejcikova i Białorusinka Aryna Sabalenka, dlatego walka o pozycję liderki nie będzie prosta. Jeżeli Iga Świątek zostanie liderką rankingu WTA, to będzie to pierwszy taki przypadek w historii polskiego tenisa ziemnego. 

Kibice już mogą typować. Najniższe kursy na polską tenisistkę

Bukmacherzy największe szanse dają na to Idze Świątek dopiero w maju, ponieważ od tego czasu Ashleigh Barty straci wiele punktów rankingowych zdobytych przed rokiem. Kurs na to w zakładach bukmacherskich STS to 2.50. Nieco wyższe stawki dotyczą sytuacji, w których Polka nie będzie liderką rankingu w 2022 roku, lub awansuje na to miejsce w kwietniu, czerwcu lub w drugiej połowie tego roku. Oczywiście przy założeniu, że wcześniej władze WTA nie zdecydują o usunięciu Ashleigh Barty z klasyfikacji. Obecnie Iga Świątek walczy w turnieju w Miami i ma szansę na odrobienie wiele punktów do Australijki, która w wieku 25 lat odeszła na sportową emeryturę.

Krzysztof Brommer
Krzysztof Brommer
Sportem zaraziłem się od taty i dziadka, którzy byli zapalonymi kibicami. Ja poszedłem dalej i studia, praktyki oraz pracę związałem z relacjonowaniem wydarzeń. Dziennikarski świat pokazał sport od innej strony, a doświadczenie zebrane w sportowych redakcjach m.in. Faktu, Przeglądu Sportowego, czy Sportu przydaje się w każdej sytuacji. Jestem gotowy, by informować Was o najważniejszych i najciekawszych wydarzeniach z udziałem polskich sportowców i drużyn.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Terminarz PGE Ekstraligi 2024. Kiedy rusza najlepsza żużlowa liga na świecie?

Przed nami kolejne wielkie żużlowe emocje. Poznaliśmy już terminarz PGE Ekstraligi na sezon 2024. Pierwsze starcie nadchodzącego sezonu już 12 kwietnia. Wówczas odbędą się...

Polacy w Bundeslidze 22/23. Jak poradziła sobie liga bez Lewandowskiego?

Jeszcze do niedawna w Niemczech panowała jedna z najliczniejszych, polskich kolonii. Biało-czerwoni chętnie wybierają Niemcy jako kierunek swojej kariery, a nasi zachodni sąsiedzi z...