Liderka rankingu WTA Ashleigh Barty kończy karierę. Czy Iga Świątek będzie nowym numerem jeden?

Strona głównaTenisLiderka rankingu WTA Ashleigh Barty kończy karierę. Czy Iga Świątek będzie nowym...

W nocy z 22 na 23 marca tenisowym światem wstrząsnęła wiadomość o zakończeniu kariery przez Ashleigh Barty. Australijka jest obecnie liderką rankingu WTA i decyzja o zakończeniu przez nią kariery jest czymś niespodziewanym. Zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że tenisistka ma zaledwie 25 lat. Na decyzję Australijki nieoczekiwanie może skorzystać 20-letnia Iga Świątek. Polka automatycznie stała się nieoficjalnym numerem jeden na listach światowych i jest bardzo blisko tego, by wywalczyć sobie to miejsce również na korcie. Czy Iga Świątek w najbliższych tygodniach zostanie oficjalną liderką rankingu WTA?

Ashleigh Barty mówi pas

Wciąż nie wiadomo, dlaczego Ashleigh Barty zdecydowała się na przedwczesne zakończenie kariery. W internecie pojawiają się różnego rodzaju spekulacje, jednak sama tenisistka zwróciła uwagę tylko na to, że nadszedł czas na przejście na tenisową emeryturę i skupienie się na innych życiowych marzeniach. Barty od kilkunastu miesięcy jest zdecydowanie najlepszą tenisistką na świecie. W tym roku wzięła udział w dwóch turniejach WTA i oba wygrała. Mowa tu o Australian Open i Adelaide International 1. Przewaga tenisistki nad Igą Świątek sprawia, że jeszcze przez kilka tygodni powinna zostać liderką światowego rankingu, o ile federacja nie zdecyduje się na szybsze usunięcie jej z klasyfikacji. 

Czy Iga Świątek zostanie liderką i kiedy to nastąpi?

Wydaje się, że naturalnym numerem 1 w kobiecym tenisie stała się obecnie 20-letnia Polka Iga Świątek, która oficjalnie wciąż plasuje się na drugim miejscu za Barty. Tuż za Polką znajdują się Greczynka Maria Sakkari, Czeszka Barbora Krejcikova i Białorusinka Aryna Sabalenka, dlatego walka o pozycję liderki nie będzie prosta. Jeżeli Iga Świątek zostanie liderką rankingu WTA, to będzie to pierwszy taki przypadek w historii polskiego tenisa ziemnego. 

Kibice już mogą typować. Najniższe kursy na polską tenisistkę

Bukmacherzy największe szanse dają na to Idze Świątek dopiero w maju, ponieważ od tego czasu Ashleigh Barty straci wiele punktów rankingowych zdobytych przed rokiem. Kurs na to w zakładach bukmacherskich STS to 2.50. Nieco wyższe stawki dotyczą sytuacji, w których Polka nie będzie liderką rankingu w 2022 roku, lub awansuje na to miejsce w kwietniu, czerwcu lub w drugiej połowie tego roku. Oczywiście przy założeniu, że wcześniej władze WTA nie zdecydują o usunięciu Ashleigh Barty z klasyfikacji. Obecnie Iga Świątek walczy w turnieju w Miami i ma szansę na odrobienie wiele punktów do Australijki, która w wieku 25 lat odeszła na sportową emeryturę.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Trzy występy w styczniu, a potem…? Plany Meronka na 2023 rok

Adrian Meronk w 2022 grał najlepiej w swojej karierze, ale obecny sezon zapowiada się jeszcze bardziej ekscytująco. Najwięcej mówi się o starcie polskiego golfisty...

Media Curling Club Warszawa zdominował turniej o mistrzostwo PFKC

Trwa walka o odrodzenie polskiego curlingu. Tegoroczne mistrzostwa Polskiej Federacji Klubów Curlingowych zostały zdominowane przez zespoły Media Curling Club Warszawa. Wśród pań triumfowała drużyna...