Strona głównaHokej na lodzieUnia Oświęcim pierwszym finalistą Polskiej Hokej Ligi. Wyjazdowe zwycięstwo z GKS Jastrzębie

Stało się to, na co zanosiło się już od pierwszego spotkania półfinałowego. Pierwszym finalistą obecnego sezonu Polskiej Hokej Ligi została Unia Oświęcim. Hokeiści tego zespołu wygrali na wyjeździe 4:1 z GKS-em Jastrzębie i w rywalizacji do 4. zwycięstw pokonali swoich rywali 4:2. Tym samym mogą spokojnie czekać na rozstrzygnięcie środowego starcia GKS Katowice – GKS Tychy, które wyłoni rywala Unii w wielkim finale. Rywalizacja finałowa rozpocznie się 3 kwietnia.

Nieudany powrót GKS-u Jastrzębie

Od początku półfinałowej rywalizacji wydawało się, że zawodnicy Re-Plast Unii Oświęcim nie będą mieli większych problemów z awansem. Po trzech spotkaniach prowadzili już 3:0 i wydawało się, że wszystko jest już rozstrzygnięte. Wtedy nastąpiło przebudzenie hokeistów GKS-u Jastrzębie, którzy wygrali dwa kolejne mecze z rzędu i zachowali szanse na awans. Ostatecznie w szóstym spotkaniu ponownie lepsi byli hokeiści z Oświęcimia i to oni zameldowali się w finale.

Dominacja Unii Oświęcim na lodowisku rywala

We wtorkowym meczu oglądaliśmy dominację gości na lodowisku w Jastrzębiu-Zdroju. Trenowani przez Toma Coolena zawodnicy wyszli na prowadzenie w 14 minucie, gdy wykorzystali grę w przewadze. Do siatki Jastrzębian trafił Wasilij Strielcow. Po czterech minutach było już 0:2 po trafieniu Teddy’ego Da Costy. Jeszcze przed końcem pierwszej tercji bramkę kontaktową zdobyli gospodarze, a skutecznym strzałem popisał się Arkadiusz Kostek.

Na początku drugiej tercji ponownie dwubramkowe prowadzenie zyskała Unia Oświęcim. Tym razem po grze w przewadze trafił Victor Rollin Carlsson i Jastrzębianie stanęli pod ścianą. Gospodarze ruszyli do huraganowych ataków, jednak bardzo szczelnie i mądrze grała defensywa Unii Oświęcim. W trzeciej kwarcie bramkę na 4:1 dla gości strzelił Maksim Rogow i stało się jasne, że to hokeiści z Oświęcimia zagrają w finale Polskiej Hokej Ligi. Tym samym powalczą o swoje 9. w historii, a 1. od 2004 roku mistrzostwo Polski. GKS Jastrzębie stracił szanse na obronę tytułu i powalczy tylko o brązowy medal.

JKH GKS Jastrzębie – Re-Plast Unia Oświęcim 1:4 (1:2, 0:1, 0:1)