Igrzyska Olimpijskie to zawody sportowe, które stanowią najważniejszą imprezę czterolecia w wybranych dyscyplinach sportowych. Kibice z całego świata co dwa lata tłumnie zasiadają przed telewizorami, oglądając widowisko na najwyższym poziomie, ponieważ na przemian odbywają się igrzyska zimowe oraz letnie. Oto krótka historia igrzysk olimpijskich, przełomowych momentów oraz największych sukcesów polskich sportowców.
Początki Igrzysk Olimpijskich w Grecji
Jeżeli chodzi o igrzyska olimpijskie, historia zaczyna się już w starożytnej Olimpii w Grecji. To tam organizowano wielkie zawody sportowe, na które zjeżdżali się najlepsi sportowcy. Starożytne igrzyska olimpijskie organizowano co cztery lata, a przerwa pomiędzy kolejnymi edycjami nazywana była olimpiadą. Pierwsze igrzyska olimpijskie, które zostały udokumentowane, odbyły się w 776 r. p.n.e. Było to wydarzenie wyjątkowe. Na czas trwania imprezy sportowej zawieszano wojny i inne konflikty. Samo wydarzenie trwało pięć dni. Olimpijczycy składali przysięgę przed posągiem Zeusa, a następnie rywalizowali na arenach sportowych. Idea ta przetrwała i dała początek igrzyskom olimpijskim, jakie znamy obecnie.
Nowożytne Igrzyska Olimpijskie
Przeskoczmy o ponad 20 wieków i sprawdźmy, kiedy odbyły się pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie. Za twórcę nowożytnych igrzysk olimpijskich uznaje się Pierre’a de Coubertina. Historyczny jest rok 1896. To wtedy w Atenach odbyły się pierwsze międzynarodowe igrzyska olimpijskie ery nowożytnej. Na rozegranie pierwszych zimowych igrzysk olimpijskich trzeba było poczekać niespełna 30 lat. Pierwsza ich edycja miała miejsce w 1924 roku w Chamonix. Od tego czasu igrzyska odbywają się regularnie z przerwą spowodowaną II wojną światową.
Do klasycznych dyscyplin sportowych rozgrywanych na letnich igrzyskach olimpijskich należą: boks, gimnastyka sportowa, hokej na trawie, jeździectwo, kajakarstwo, kolarstwo, lekkoatletyka, łucznictwo, piłka nożna, pięciobój nowoczesny, podnoszenie ciężarów, piłka wodna, pływanie, skoki do wody, strzelectwo, szermierka, tenis ziemny, wioślarstwo, zapasy i żeglarstwo.
Zimą olimpijczycy rywalizują w takich dyscyplinach jak m.in.: hokej na lodzie, łyżwiarstwo figurowe, łyżwiarstwo szybkie, biegi narciarskie, kombinacja norweska, narciarstwo alpejskie, skoki narciarskie, saneczkarstwo, bobsleje czy biathlon.
Co jakiś czas lista dyscyplin olimpijskich jest modyfikowana. Jest to związane ze zmieniającymi się trendami i popularnością wybranych sportów, a także z chęcią utrzymania wysokiej atrakcyjności imprezy. To walka o prestiż i wielkie pieniądze płynące do organizatorów od sponsorów.
Igrzyska olimpijskie mają określone symbole. Najważniejsze z nich to:
- hymn olimpijski – obowiązuje od 158 roku i został skomponowany przez Spirosa Samarasa ze słowami Kostisa Palamasa
- znicz olimpijski – płomień olimpijski wznieca się w ruinach świątyni Olimpii w Grecji, a następnie za pomocą sztafety olimpijskiej przekazywany jest do miejsca organizacji igrzysk
- flaga olimpijska – widnieje na nich pięć różnokolorowych kół, które się przecinają, symbolika ta nawiązuje do różnorodności i międzykontynentalnej jedności
- motto olimpijskie – łacińskie Citius Altius Fortius – Together, czyli Szybciej, Wyżej, Mocniej – Razem
- ceremonia otwarcia – trwające kilka godzin wydarzenie, które otwiera igrzyska olimpijskie i w jego trakcie sportowcy z wszystkich krajów prezentują się publiczności
- ceremonia zamknięcia – ceremonia, która oficjalnie zamyka igrzyska olimpijskie i rozpoczyna okres olimpiady
- maskotki olimpijskie – każda edycja igrzysk olimpijskich ma swoją własną i oryginalną maskotkę
Za organizację igrzysk odpowiada Międzynarodowy Komitet Olimpijski.
Najważniejsze wydarzenia w historii Igrzysk Olimpijskich
W najnowszej historii igrzysk olimpijskich nie brakowało wyjątkowych momentów i wydarzeń, które na lata zapadły w pamięci kibiców. Obecnie uważane są za ikoniczne momenty. Za taki można uznać całą karierę amerykańskiego pływaka Michaela Phelpsa, który na koncie ma aż 28 medali olimpijskich, w tym aż 23 złote. To absolutny rekordzista wszech czasów i wydaje się, że długo nikt go nie pobije.
W 2016 roku wyjątkową historię napisał Usain Bolt. Jamajski sprinter po raz trzeci z rzędu wygrał rywalizację na 100 metrów, przechodząc do historii. Jamajczyk łącznie na koncie ma osiem złotych medali olimpijskich i jest rekordzistą świata na 100 i 200 metrów. W półfinale w 2016 roku zrobiono zdjęcie, które jest ikoniczne. Widać na nim, jak Bolt ze sporą przewagą finiszuje i z uśmiechem na ustach spogląda na swoich konkurentów.
Przykra historia została napisana w 1972 roku podczas igrzysk olimpijskich w Monachium. To wtedy miał miejsce atak terrorystyczny, który do dziś znany jest jako Masakra w Monachium. Członkowie palestyńskiej organizacji Czarny Wrzesień wzięli za zakładników 11 członków reprezentacji olimpijskiej Izraela. Łącznie zginęło 17 osób, w tym: 11 sportowców i trenerów z Izraela, jeden niemiecki policjant oraz pięcioro zamachowców.
To tylko kilka wybranych z ikonicznych wydarzeń związanych z igrzyskami olimpijskimi. Tak naprawdę w trakcie każdej edycji dzieją się sytuacje, które na długo zapadają w pamięci. To wielkie zwycięstwa, wspaniałe rekordy, bolesne porażki i nieoczekiwane rozstrzygnięcia. To właśnie piękno sportu i igrzysk olimpijskich, które wspominane są na długo po zakończeniu zawodów.
Polacy na Igrzyskach Olimpijskich – największe sukcesy
Na przestrzeni lat Polscy sportowcy odnosili wiele sukcesów na igrzyskach olimpijskich. Oczywiście zdecydowanie lepszymi rezultatami możemy pochwalić się na letnich igrzyskach olimpijskich. Do 2024 roku włącznie reprezentanci Polski wywalczyli na nich 308 medali, w tym: 73 złote, 93 srebrne i 142 brązowe. Pod względem liczby złotych krążków przoduje Robert Korzeniowski, który ma na koncie cztery złota. Najwięcej medali igrzysk olimpijskich dla Polski wywalczyła jednak Irena Szewińska, która siedem razy stawała na podium, w tym trzy razy sięgała po złoty medal olimpijski.
Historycznie biało-czerwoni najwięcej medali zdobywali w lekkoatletyce. Do 2024 roku włącznie jest to 66 medali, z czego aż 29 złotych. Pierwszym mistrzem olimpijskim z Polski została Halina Konopacka, która w 1928 roku w Amsterdamie wywalczyła złoto w rzucie dyskiem. Najbardziej utytułowani Polscy sportowcy w historii letnich igrzysk olimpijskich to:
- Robert Korzeniowski (lekkoatletyka)
- Irena Szewińska (lekkoatletyka)
- Anita Włodarczyk (lekkoatletyka)
- Witold Woyda (szermierka)
- Renata Mauer (strzelectwo).
Zdecydowanie krótsza jest historia polskich medali w zimowych igrzyskach olimpijskich. Na pierwszy złoty medal czekaliśmy do 1972 roku i występu Wojciecha Fortuny w Sapporo. Do tej pory na koncie biało-czerwoni mają 23 medale zimowych igrzysk, z czego: 7 złotych, 7 srebrnych i 9 brązowych. Najbardziej utytułowanym polskim olimpijczykiem zimą jest Kamil Stoch, który ma trzy złota i jeden brąz. O jeden krążek łącznie więcej ma Justyna Kowalczyk, która jednak dwukrotnie zostawała mistrzynią olimpijską. Czwartym i ostatnim polskim złotym medalistą zimowych igrzysk olimpijskich jest Zbigniew Bródka, a zimą na słowa uznania zasługuje jeszcze m.in. Adam Małysz, który jest trzykrotnym wicemistrzem olimpijskim i ma na koncie jeden brąz.
Sprawdź też:
- jaki jest najlepszy piłkarz na świecie
- jaki jest najlepszy klub na świecie
- ranking UEFA
- ranking najlepszych piłkarzy
Ciekawostki o Igrzyskach Olimpijskich
Interesują Cię ciekawostki sportowe? W tej części przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wybranych ciekawostek o igrzyskach olimpijskich. Dzięki nim poszerzysz swoją wiedzę i zaskoczysz swoich znajomych w trakcie spotkania. Oto one:
- Kobiety po raz pierwszy wzięły udział w igrzyskach olimpijskich w 1900 roku
- W latach od 1924 do 1992 roku igrzyska letnie i zimowe odbywały się w tym samym roku
- Christa Ludinger-Rothenburger to olimpijka, która w jednym roku zdobyła złoto letnich i zimowych igrzysk olimpijskich
- 165 000 – dokładnie tyle ręczników zużyto w wiosce olimpijskiej w Londynie w 2012 roku w nieco ponad dwa tygodnie
- W latach od 1912 do 1948 w igrzyskach olimpijskich udział brali artyści
- Niezapalony znicz olimpijski kilkukrotnie był w kosmosie
- Pierwszą maskotkę igrzysk olimpijskich zaprezentowano w 1972 roku w Monachium i był to jamnik Waldi
- W 2016 roku igrzyska olimpijskie po raz pierwszy zorganizowano w Ameryce Południowej
To tylko wybrane ciekawostki. Oczywiście jest ich znacznie więcej. Historia igrzysk olimpijskich oraz ruchu olimpijskiego jest niezwykle barwna i różnorodna. Warto poznać ją nieco bliżej i jeszcze świadomiej doświadczać wielkich emocji sportowych, których świadkami jesteśmy co dwa lata.