Duda przegrał z Carlsenem i zajął drugie miejsce w Warszawie

Strona głównaSzachyDuda przegrał z Carlsenem i zajął drugie miejsce w Warszawie

Jan-Krzysztof Duda w ostatniej rundzie turnieju Rapid&Blitz Poland 2023 walczył o wygraną. Problem polegał na tym, że w decydującym o kolejności pojedynku przeciwnikiem był sam Magnus Carlsen.

Duda od wielu dni prowadził w warszawskim, prestiżowym turnieju. Carlsen z kolei źle zaczął, bo długo nie wygrywał, ale jak rozpoczął serię zwycięstw tak wygrał całą imprezę. W decydującym pojedynku z Dudą wystarczył mu remis. Polski arcymistrz zdając sobie z tego sprawę, ryzykował od samego startu. Po szalonej rozgrywce to Carlsen był górą i wygrał zawody.

Drugie miejsce na pewno jest bardzo dobre, ale to też trochę gorzkie doświadczenie. W ostatnim dniu grałem dość słabo, rozdałem za dużo prezentów, a z drugiej strony Magnus miał dużo szczęścia i imponującą serię siedmiu wygranych z rzędu.

Jan-Krzysztof Duda dla sportowefakty.wp.pl

Najlepszy polski szachista zarobił 30 tys. dolarów i zdobył 10 punktów do klasyfikacji generalnej cyklu Grand Chess Tour. Przed najlepszymi szachistami jeszcze turnieje w Zagrzebiu oraz Saint Louis (dwa). Pula nagród całego cyklu to 1,4 mln dol. Liderem jest Amerykanin Wesley So, Duda zajmuje drugie miejsce – tuż przed Fabiano Caruaną. Dziesiąty w Warszawie był inny polski szachista – Radosław Wojtaszek, który na inaugurację tego turnieju pokonał samego Carlsena.

Rapid&Blitz Poland 2023 (klasyfikacja końcowa):

  1. Magnus Carlsen 23.5
  2. Jan-Krzysztof Duda 22.5
  3. Wesley So 21.0
  4. Maxim Vachier-Lagrave 20.5
  5. Levon Aronian 20.0
  6. Richard Rapport 17.5
  7. Anisz Giri 14.5
  8. Kirił Szewczenko 12.5
  9. Bogdan-Daniel Deac 12.0
  10. Radosław Wojtaszek 11.0

Gotowi na Sport Google News OBSERWUJ NAS W GOOGLE NEWS, ABY BYĆ NA BIEŻĄCO!

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Szurkowski, Lang, Majka i inne polskie medale w kolarstwie szosowym na Letnich IO

Już na przełomie lipca i sierpnia 2024 r. czołowi kolarze i kolarki świata pojadą po medale olimpijskie na najpiękniejszych ulicach Paryża. Kolarstwo szosowe jest...

Gdzie grają na najwyższym poziomie? Oto wyniki rankingu „Sporty drużynowe – najlepsze miasta w Polsce”!

Polacy lubią sportowe emocje i rozgrywki na najwyższym poziomie. Postanowiliśmy przyjrzeć się najpopularniejszym dyscyplinom drużynowym w Polsce i sprawdzić, w których polskich miasta gra...