STS KOD PROMOCYJNY

Duda przegrał z Carlsenem i zajął drugie miejsce w Warszawie

Autor: Krzysztof Brommer
Strona głównaSzachyDuda przegrał z Carlsenem i zajął drugie miejsce w Warszawie

Jan-Krzysztof Duda w ostatniej rundzie turnieju Rapid&Blitz Poland 2023 walczył o wygraną. Problem polegał na tym, że w decydującym o kolejności pojedynku przeciwnikiem był sam Magnus Carlsen.

Duda od wielu dni prowadził w warszawskim, prestiżowym turnieju. Carlsen z kolei źle zaczął, bo długo nie wygrywał, ale jak rozpoczął serię zwycięstw tak wygrał całą imprezę. W decydującym pojedynku z Dudą wystarczył mu remis. Polski arcymistrz zdając sobie z tego sprawę, ryzykował od samego startu. Po szalonej rozgrywce to Carlsen był górą i wygrał zawody.

Drugie miejsce na pewno jest bardzo dobre, ale to też trochę gorzkie doświadczenie. W ostatnim dniu grałem dość słabo, rozdałem za dużo prezentów, a z drugiej strony Magnus miał dużo szczęścia i imponującą serię siedmiu wygranych z rzędu.

Jan-Krzysztof Duda dla sportowefakty.wp.pl

Najlepszy polski szachista zarobił 30 tys. dolarów i zdobył 10 punktów do klasyfikacji generalnej cyklu Grand Chess Tour. Przed najlepszymi szachistami jeszcze turnieje w Zagrzebiu oraz Saint Louis (dwa). Pula nagród całego cyklu to 1,4 mln dol. Liderem jest Amerykanin Wesley So, Duda zajmuje drugie miejsce – tuż przed Fabiano Caruaną. Dziesiąty w Warszawie był inny polski szachista – Radosław Wojtaszek, który na inaugurację tego turnieju pokonał samego Carlsena.

Rapid&Blitz Poland 2023 (klasyfikacja końcowa):

  1. Magnus Carlsen 23.5
  2. Jan-Krzysztof Duda 22.5
  3. Wesley So 21.0
  4. Maxim Vachier-Lagrave 20.5
  5. Levon Aronian 20.0
  6. Richard Rapport 17.5
  7. Anisz Giri 14.5
  8. Kirił Szewczenko 12.5
  9. Bogdan-Daniel Deac 12.0
  10. Radosław Wojtaszek 11.0
Krzysztof Brommer
Krzysztof Brommer
Sportem zaraziłem się od taty i dziadka, którzy byli zapalonymi kibicami. Ja poszedłem dalej i studia, praktyki oraz pracę związałem z relacjonowaniem wydarzeń. Dziennikarski świat pokazał sport od innej strony, a doświadczenie zebrane w sportowych redakcjach m.in. Faktu, Przeglądu Sportowego, czy Sportu przydaje się w każdej sytuacji. Jestem gotowy, by informować Was o najważniejszych i najciekawszych wydarzeniach z udziałem polskich sportowców i drużyn.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...

Top 10 najlepszych polskich bramkarzy w historii piłki nożnej

Kibice wspominają wielu polskich piłkarzy. Najwięcej mówi się oczywiście o tych, którzy strzelają gole, ale na swoją renomę zapracowali sobie również bramkarze. Nie zawsze...