Puchar Świata rozpoczęty. Duda i Wojtaszek zaczną w środę

Strona głównaSzachyPuchar Świata rozpoczęty. Duda i Wojtaszek zaczną w środę

Za nami pierwsze rundy Pucharu Świata w szachach klasycznych w Baku. Polska wystawiła rekordową reprezentacją, a broniący tytułu Jan-Krzysztof Duda zmagania rozpocznie w środę.

Szachowy PŚ rozpoczął się w niedzielę i w polskim pojedynku Igor Janik zremisował z Szymonem Gumularzem.

Rekordowa reprezentacja

Jeśli chodzi o szachistów, to Polskę w Baku reprezentować będą również Mateusz Bartel, Kacper Piorun, Grzegorz Nasuta oraz dwaj rozstawieni gracze, czyli Jan-Krzysztof Duda i Radosław Wojtaszek. Siedmiu przedstawicieli to rekord, jeśli chodzi liczbę uczestników PŚ znad Wisły. W turnieju kobiet o Puchar Świata, który odbędzie się po raz drugi, startuje pięć polskich szachistek, jak przed dwoma laty w Soczi. Tym razem są to: Monika Soćko, Oliwia Kiołbasa, Karina Cyfka, Klaudia Kulon i Michalina Rudzińska.

Wracając do Dudy i Wojtaszka, to zaczną oni od 1/64 finału PŚ. Broniący tytułu Duda spotka się z lepszym z pary Timur Gareyev (USA) – Emilio Cordova (Peru) – pierwszą partię wygrał ten drugi. Natomiast wiadomo już, że Wojtaszek zagra z reprezentantem Sri Lanki LMST De Silva.

Walka o dużą kasę do 23 sierpnia

Trzy pierwsze miejsca w kategorii open premiowane są udziałem w turnieju kandydatów i nagrodami finansowymi 110, 80 i 60 tys. dol. Za udział w poszczególnych rundach uczestnicy otrzymują 3, 6, 10, 16, 25 i 35 tys. dol.

Impreza rozgrywana jest systemem pucharowym i zakończy się 23 sierpnia. Mecze składają się z dwóch klasycznych partii, w przypadku remisu 1:1, kolejnego dnia odbywa się dogrywka w szachach szybkich i ewentualnie błyskawicznych.

Gotowi na Sport Google News OBSERWUJ NAS W GOOGLE NEWS, ABY BYĆ NA BIEŻĄCO!

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Kalendarz turniejów WTA 2023. Kiedy zagra Iga Świątek?

Jak wygląda kalendarz turniejów WTA w 2023? Jakie turniej tenisowe odbędą się w Polsce? W których z nich wystąpi Iga Świątek? Sprawdźmy to! Kiedy zagra...

Lekkoatletyka 2023. Terminarz najważniejszych imprez i mityngów lekkoatletycznych

Reprezentanci Polski w lekkoatletyce od lat należą do ścisłej światowej czołówki. Z każdej imprezy międzynarodowej wracamy z medalami i podobnie jest w 2023 roku....