STS KOD PROMOCYJNY

Puchar Świata rozpoczęty. Duda i Wojtaszek zaczną w środę

Autor: Krzysztof Brommer
Strona głównaSzachyPuchar Świata rozpoczęty. Duda i Wojtaszek zaczną w środę

Za nami pierwsze rundy Pucharu Świata w szachach klasycznych w Baku. Polska wystawiła rekordową reprezentacją, a broniący tytułu Jan-Krzysztof Duda zmagania rozpocznie w środę.

Szachowy PŚ rozpoczął się w niedzielę i w polskim pojedynku Igor Janik zremisował z Szymonem Gumularzem.

Rekordowa reprezentacja

Jeśli chodzi o szachistów, to Polskę w Baku reprezentować będą również Mateusz Bartel, Kacper Piorun, Grzegorz Nasuta oraz dwaj rozstawieni gracze, czyli Jan-Krzysztof Duda i Radosław Wojtaszek. Siedmiu przedstawicieli to rekord, jeśli chodzi liczbę uczestników PŚ znad Wisły. W turnieju kobiet o Puchar Świata, który odbędzie się po raz drugi, startuje pięć polskich szachistek, jak przed dwoma laty w Soczi. Tym razem są to: Monika Soćko, Oliwia Kiołbasa, Karina Cyfka, Klaudia Kulon i Michalina Rudzińska.

Wracając do Dudy i Wojtaszka, to zaczną oni od 1/64 finału PŚ. Broniący tytułu Duda spotka się z lepszym z pary Timur Gareyev (USA) – Emilio Cordova (Peru) – pierwszą partię wygrał ten drugi. Natomiast wiadomo już, że Wojtaszek zagra z reprezentantem Sri Lanki LMST De Silva.

Walka o dużą kasę do 23 sierpnia

Trzy pierwsze miejsca w kategorii open premiowane są udziałem w turnieju kandydatów i nagrodami finansowymi 110, 80 i 60 tys. dol. Za udział w poszczególnych rundach uczestnicy otrzymują 3, 6, 10, 16, 25 i 35 tys. dol.

Impreza rozgrywana jest systemem pucharowym i zakończy się 23 sierpnia. Mecze składają się z dwóch klasycznych partii, w przypadku remisu 1:1, kolejnego dnia odbywa się dogrywka w szachach szybkich i ewentualnie błyskawicznych.

Krzysztof Brommer
Krzysztof Brommer
Sportem zaraziłem się od taty i dziadka, którzy byli zapalonymi kibicami. Ja poszedłem dalej i studia, praktyki oraz pracę związałem z relacjonowaniem wydarzeń. Dziennikarski świat pokazał sport od innej strony, a doświadczenie zebrane w sportowych redakcjach m.in. Faktu, Przeglądu Sportowego, czy Sportu przydaje się w każdej sytuacji. Jestem gotowy, by informować Was o najważniejszych i najciekawszych wydarzeniach z udziałem polskich sportowców i drużyn.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...