STS KOD PROMOCYJNY

Jan-Krzysztof Duda zremisował z mistrzem świata w turnieju w Bukareszcie

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaSzachyJan-Krzysztof Duda zremisował z mistrzem świata w turnieju w Bukareszcie

Polski arcymistrz szachowy Jan-Krzysztof Duda w zremisował z nowym mistrzem świata Dingiem Lirenem z Chin. Polak grał czarnymi i przeciwstawił się faworytowi w meczu czwartej rundy turnieju w szachach klasycznych w rumuńskim Bukareszcie. Zmagania zaliczane są do cyklu Grand Chess Tour. Po czterech grach Jan-Krzysztof Duda plasuje się na 8-9 miejscu, jednak ma szansę na poprawę swojej pozycji. 

Trzeci remis Jana-Krzysztofa Dudy w Bukareszcie

Dla Jana-Krzysztofa Dudy (24. w rankingu FIDE) to już trzeci remis w Bukareszcie. Polak wcześniej nie rozstrzygnął pojedynków z Bogdanem-Danielem Deacem (38.) z Rumunii i Anishem Girim (6.) z Holandii. W międzyczasie przegrał z dobrze dysponowanym Węgrem Richardem Rapportem (13.), który na co dzień reprezentuje barwy Rumunii. 

Najtrudniejsze dotychczas zadanie w Bukareszcie czekało go w czwartej rundzie. Tam Jan-Krzysztof Duda mierzył się z nowym mistrzem świata Dingiem Lirenem z Chin, który zajmuje trzecie miejsce w rankingu FIDE. Spotkanie zakończyło się już w 38. posunięciach i było najkrótszym pojedynkiem dnia. Obaj spędzili przy szachownicy niewiele ponad dwie godziny. Dla Dinga Lirena to czwarty remis w Bukareszcie. Polak po czterech rundach ma na koncie 1,5 punktu i plasuje się na 8-9. miejscu. Liderem jest Amerykanin Fabiano Caruana, który na koncie ma 3 punkty. 

W piątej rundzie pojedynek z liderem

Kolejny mecz Jan-Krzysztof Duda rozegra w środę, gdzie zmierzy się z liderem Fabiano Caruaną. Polak będzie grał białymi. Do tej pory obaj mierzyli się siedmiokrotnie i nieco lepszy bilans ma Amerykanin, który wygrał dwa pojedynki. Jeden padł łupem Dudy, a cztery zakończyły się remisami. Turniej w Bukareszcie zakończy się 15 maja, a w puli nagród jest 350 tysięcy dolarów. 

Cały cykl Grand Chess Tour liczy pięć turniejów i zakończy się w listopadzie w Stanach Zjednoczonych. Kolejne zmagania zaplanowano na 21-25 maja w Muzeum POLIN w Warszawie, gdzie zawodnicy będą rywalizować w szachach szybkich i błyskawicznych. Tytułu sprzed roku będzie tam bronił Jan-Krzysztof Duda.

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...