Jan-Krzysztof Duda zremisował z mistrzem świata w turnieju w Bukareszcie

Strona głównaSzachyJan-Krzysztof Duda zremisował z mistrzem świata w turnieju w Bukareszcie

Polski arcymistrz szachowy Jan-Krzysztof Duda w zremisował z nowym mistrzem świata Dingiem Lirenem z Chin. Polak grał czarnymi i przeciwstawił się faworytowi w meczu czwartej rundy turnieju w szachach klasycznych w rumuńskim Bukareszcie. Zmagania zaliczane są do cyklu Grand Chess Tour. Po czterech grach Jan-Krzysztof Duda plasuje się na 8-9 miejscu, jednak ma szansę na poprawę swojej pozycji. 

Trzeci remis Jana-Krzysztofa Dudy w Bukareszcie

Dla Jana-Krzysztofa Dudy (24. w rankingu FIDE) to już trzeci remis w Bukareszcie. Polak wcześniej nie rozstrzygnął pojedynków z Bogdanem-Danielem Deacem (38.) z Rumunii i Anishem Girim (6.) z Holandii. W międzyczasie przegrał z dobrze dysponowanym Węgrem Richardem Rapportem (13.), który na co dzień reprezentuje barwy Rumunii. 

Najtrudniejsze dotychczas zadanie w Bukareszcie czekało go w czwartej rundzie. Tam Jan-Krzysztof Duda mierzył się z nowym mistrzem świata Dingiem Lirenem z Chin, który zajmuje trzecie miejsce w rankingu FIDE. Spotkanie zakończyło się już w 38. posunięciach i było najkrótszym pojedynkiem dnia. Obaj spędzili przy szachownicy niewiele ponad dwie godziny. Dla Dinga Lirena to czwarty remis w Bukareszcie. Polak po czterech rundach ma na koncie 1,5 punktu i plasuje się na 8-9. miejscu. Liderem jest Amerykanin Fabiano Caruana, który na koncie ma 3 punkty. 

W piątej rundzie pojedynek z liderem

Kolejny mecz Jan-Krzysztof Duda rozegra w środę, gdzie zmierzy się z liderem Fabiano Caruaną. Polak będzie grał białymi. Do tej pory obaj mierzyli się siedmiokrotnie i nieco lepszy bilans ma Amerykanin, który wygrał dwa pojedynki. Jeden padł łupem Dudy, a cztery zakończyły się remisami. Turniej w Bukareszcie zakończy się 15 maja, a w puli nagród jest 350 tysięcy dolarów. 

Cały cykl Grand Chess Tour liczy pięć turniejów i zakończy się w listopadzie w Stanach Zjednoczonych. Kolejne zmagania zaplanowano na 21-25 maja w Muzeum POLIN w Warszawie, gdzie zawodnicy będą rywalizować w szachach szybkich i błyskawicznych. Tytułu sprzed roku będzie tam bronił Jan-Krzysztof Duda.

Gotowi na Sport Google News OBSERWUJ NAS W GOOGLE NEWS, ABY BYĆ NA BIEŻĄCO!

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Szurkowski, Lang, Majka i inne polskie medale w kolarstwie szosowym na Letnich IO

Już na przełomie lipca i sierpnia 2024 r. czołowi kolarze i kolarki świata pojadą po medale olimpijskie na najpiękniejszych ulicach Paryża. Kolarstwo szosowe jest...

Azarenka pokonana. Świetny mecz Magdy Linette w Pekinie

Magda Linette w świetnym stylu pokonała Białorusinkę Victorię Azarenkę i awansowała do II rundy turnieju China Open rangi WTA 1000 w Pekinie. Polka przeciwstawiła...