Jan-Krzysztof Duda szósty w Grand Chess Tour w Bukareszcie

Strona głównaSzachyJan-Krzysztof Duda szósty w Grand Chess Tour w Bukareszcie

Jan-Krzysztof Duda zajął szóste miejsce w zawodach szachowych Grand Chess Tour rozgrywanych w Bukareszcie. To pierwsza odsłona tegorocznego cyklu. Polak w dziewięciu rundach zdobył 4,5 punktu. Wyprzedził m.in. nowego mistrza świata Chińczyka Dinga Lirena. Jan-Krzysztof Duda w Bukareszcie wywalczył nagrodę pieniężną w wysokości 19 750 dolarów. Kolejna runda odbędzie się w dniach 21-25 maja w Muzeum POLIN w Warszawie. 

Turniej naznaczony remisami

Polski szachista aż 7 z 9 rozegranych rund zremisował. Do tego dołożył jedno zwycięstwo z Francuzem Alirezą Firouzją, który ostatecznie zajął drugie miejsce. Od początku wiedzieliśmy, że przed Janem-Krzysztofem Dudą trudne zadanie. Turniej zaczął od remisu z Holendrem Giri Anishem. W drugiej rundzie Polak doznał jedynej porażki, gdy musiał uznać wyższość Rumuna Richarda Rapporta. Później przyszła seria pięciu remisów z rzędu. Jan-Krzysztof Duda mierzył się kolejno z: Bogdanem-Danielem Deacem (Rumunia), Dingiem Lirenem (Chiny), Fabiano Caruaną (USA), Ianem Nepomniachtchim  i Maxime Vachier-Lagrave (Francja). 

W ósmej rundzie przyszło jedyne zwycięstwo. Polak znakomicie zaprezentował się w pojedynku z Francuzem Alirezą Firouzją. Na koniec turnieju w Bukareszcie Jan-Krzysztof Duda zremisował z Wesley’em So ze Stanów Zjednoczonych. Ostatecznie zdobył 4,5 punktu, co dało mu szóste miejsce. Taki sam dorobek miał Maxime Vachier-Lagrave. Zawody wygrał Amerykanin Fabiano Caruana (5,5 punktu). Na drugim miejscu znalazło się ex aequo pięciu zawodników, którzy zgromadzili po 5 punktów. To: Alireza Firouzja, Weslej So, Anish Giri i Richard Rapport. 

Kolejne zawody w Warszawie

Kolejne zawody rozgrywane w ramach cyklu Grand Chess Tour odbędą się w dniach 21-25 maja w Muzeum POLIN w Warszawie. Tam szachiści będą rywalizowali w szachach szybkich i błyskawicznych. Tytułu zdobytego przed rokiem będzie bronił Jan-Krzysztof Duda. W zmaganiach zobaczymy m.in. utytułowanego Norwega Magnusa Carlsena. 

Gotowi na Sport Google News OBSERWUJ NAS W GOOGLE NEWS, ABY BYĆ NA BIEŻĄCO!

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Gdzie grają na najwyższym poziomie? Oto wyniki rankingu „Sporty drużynowe – najlepsze miasta w Polsce”!

Polacy lubią sportowe emocje i rozgrywki na najwyższym poziomie. Postanowiliśmy przyjrzeć się najpopularniejszym dyscyplinom drużynowym w Polsce i sprawdzić, w których polskich miasta gra...

Lewandowski: Na mecz z Niemcami wyjdzie mocny albo bardzo mocny skład

W Warszawie odbyła się konferencja prasowa, na której Robert Lewandowski odpowiadał na pytania dziennikarzy w kontekście nadchodzącego dwumeczu reprezentacji Polski i innych bieżących spraw....