STS KOD PROMOCYJNY

Jan-Krzysztof Duda szósty w Grand Chess Tour w Bukareszcie

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaSzachyJan-Krzysztof Duda szósty w Grand Chess Tour w Bukareszcie

Jan-Krzysztof Duda zajął szóste miejsce w zawodach szachowych Grand Chess Tour rozgrywanych w Bukareszcie. To pierwsza odsłona tegorocznego cyklu. Polak w dziewięciu rundach zdobył 4,5 punktu. Wyprzedził m.in. nowego mistrza świata Chińczyka Dinga Lirena. Jan-Krzysztof Duda w Bukareszcie wywalczył nagrodę pieniężną w wysokości 19 750 dolarów. Kolejna runda odbędzie się w dniach 21-25 maja w Muzeum POLIN w Warszawie. 

Turniej naznaczony remisami

Polski szachista aż 7 z 9 rozegranych rund zremisował. Do tego dołożył jedno zwycięstwo z Francuzem Alirezą Firouzją, który ostatecznie zajął drugie miejsce. Od początku wiedzieliśmy, że przed Janem-Krzysztofem Dudą trudne zadanie. Turniej zaczął od remisu z Holendrem Giri Anishem. W drugiej rundzie Polak doznał jedynej porażki, gdy musiał uznać wyższość Rumuna Richarda Rapporta. Później przyszła seria pięciu remisów z rzędu. Jan-Krzysztof Duda mierzył się kolejno z: Bogdanem-Danielem Deacem (Rumunia), Dingiem Lirenem (Chiny), Fabiano Caruaną (USA), Ianem Nepomniachtchim  i Maxime Vachier-Lagrave (Francja). 

W ósmej rundzie przyszło jedyne zwycięstwo. Polak znakomicie zaprezentował się w pojedynku z Francuzem Alirezą Firouzją. Na koniec turnieju w Bukareszcie Jan-Krzysztof Duda zremisował z Wesley’em So ze Stanów Zjednoczonych. Ostatecznie zdobył 4,5 punktu, co dało mu szóste miejsce. Taki sam dorobek miał Maxime Vachier-Lagrave. Zawody wygrał Amerykanin Fabiano Caruana (5,5 punktu). Na drugim miejscu znalazło się ex aequo pięciu zawodników, którzy zgromadzili po 5 punktów. To: Alireza Firouzja, Weslej So, Anish Giri i Richard Rapport. 

Kolejne zawody w Warszawie

Kolejne zawody rozgrywane w ramach cyklu Grand Chess Tour odbędą się w dniach 21-25 maja w Muzeum POLIN w Warszawie. Tam szachiści będą rywalizowali w szachach szybkich i błyskawicznych. Tytułu zdobytego przed rokiem będzie bronił Jan-Krzysztof Duda. W zmaganiach zobaczymy m.in. utytułowanego Norwega Magnusa Carlsena. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...