STS KOD PROMOCYJNY

Mistrzowskie szachy przed inauguracją Igrzysk Europejskich

Autor: Krzysztof Brommer
Strona głównaSzachyMistrzowskie szachy przed inauguracją Igrzysk Europejskich

W poniedziałek w Operze Krakowskiej wystartowały Mistrzostwa Europy Par w szachach, które są imprezą towarzyszącą Igrzyskom Europejskim 2023.

W Krakowie pojawili się najlepsi szachiści i szachistki z ośmiu europejskich federacji: z Polski, z Ukrainy, Azerbejdżanu, Izraela, Rumunii, Hiszpanii, Armenii i Holandii. W rywalizacji mężczyzn Polskę reprezentować będzie Jan-Krzysztof Duda, najlepszy polski szachista, m.in. zdobywca Pucharu Świata oraz wicemistrz świata w szachach błyskawicznych, a jego partnerką będzie wicemistrzynie Europy Oliwia Kiołbasa.

Za sprawą Jana-Krzysztofa Dudy zakochaliśmy się w tym sporcie, ale chcielibyśmy, żeby tą dyscypliną interesowała się jak największa liczba osób. Planujemy, żeby w Polsce odbywały się jak największe imprezy szachowe. Wczoraj prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski, spotkał się z prezydentem Europejskiej Unii Szachowej, Zurabem Azmaiparashvilim, a w trakcie spotkania zostało potwierdzone to, że Kraków jest w gotów nawet Olimpiadę Szachową.

Janusz Kozioł, wiceprezes Igrzysk Europejskich

Tempo gry w krakowskich mistrzostwach wynosić będzie trzy minuty na partię dla zawodnika (zawodniczki) plus 2 sekundy za każdy ruch. Panowie i panie rywalizować będą – oddzielnie – w systemie każdy z każdym (każda z każdą). – To rzecz dość rzadka, bo zaczynamy od gry każdy z każdym. Osobno kobiety, osobno kategoria open. Potem na podstawie tych pól do których zawodnicy w kwalifikacjach się zakwalifikują, przejdziemy do kolejnej rundy, która będzie play-offem, w systemie eliminacyjnym i ta część zadecyduje o przyznaniu medali. A te przyznamy w trzech kategoriach: open, kategoria kobiet i klasyfikacji łącznej (mężczyzny i kobiety z danego kraju). Gramy w szachy błyskawiczne co oznacza, że jest to gra widowiskowa i bardzo szybka – mówi Shohreh Bayat, sędzia główny mistrzostw.

Mistrzostwa Europy Par rozpoczną się w poniedziałek 19 lipca o 13:45. Natomiast runda finałowa jest zaplanowana na 19:45, o o 20.15 zakończenie zawodów. Ceremonia otwarcia Igrzysk Europejskich – Małopolska 2023 już w najbliższą środę, 21 czerwca.

Krzysztof Brommer
Krzysztof Brommer
Sportem zaraziłem się od taty i dziadka, którzy byli zapalonymi kibicami. Ja poszedłem dalej i studia, praktyki oraz pracę związałem z relacjonowaniem wydarzeń. Dziennikarski świat pokazał sport od innej strony, a doświadczenie zebrane w sportowych redakcjach m.in. Faktu, Przeglądu Sportowego, czy Sportu przydaje się w każdej sytuacji. Jestem gotowy, by informować Was o najważniejszych i najciekawszych wydarzeniach z udziałem polskich sportowców i drużyn.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Top 10 najlepszych polskich bramkarzy w historii piłki nożnej

Kibice wspominają wielu polskich piłkarzy. Najwięcej mówi się oczywiście o tych, którzy strzelają gole, ale na swoją renomę zapracowali sobie również bramkarze. Nie zawsze...

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...