Mateusz Kusznierewicz jest znakomitym żeglarzem i trudno z tym polemizować. W swoim dorobku posiada m.in. mistrzostwo olimpijskie z 1996 roku z Atlanty, co jest dotychczas największym sukcesem olimpijskim polskiego żeglarstwa. Do tego dołożył brąz w Atenach i wiele medali na Mistrzostwach Świata i Europy. Specjalizował się przede wszystkim w klasach Finn i Star. Obecnie wciąż pływa i odnosi międzynarodowe sukcesy, jest trenerem i mentorem dla młodych zawodników, a także z powodzeniem realizuje się biznesowo. Bez wątpienia to jedna z najbardziej charyzmatycznych postaci polskiego sportu.
Mistrz olimpijski z Atlanty
Największym sukcesem polskiego żeglarza jest mistrzostwo olimpijskie w klasie Finn, które zdobył w 1996 roku w Atlancie. W Stanach Zjednoczonych był bezkonkurencyjny i w pełni zasłużenie zdobył złoty krążek, który do dziś pozostaje jedynym z tego kruszcu dla polskich żagli. Od tego czasu zdobyliśmy tylko cztery medale żeglarskie, a jeden z nich również był autorstwa Mateusza Kusznierewicza. Wywalczył go w Atenach w 2004 roku, gdzie ostatecznie zajął 3. miejsce w klasyfikacji końcowej klasy Finn. O sporym pechu mógł mówić w Sydney, gdzie w 2000 roku ukończył zmagania na 4. miejscu i medal przeszedł mu koło nosa.
Powrót na igrzyska w 2021 roku
Choć nie pływa już na igrzyskach, to jednak był obecny na ostatnich Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020, które odbyły się przed rokiem z powodu wybuchu pandemii koronawirusa. W Japonii Mateusz Kusznierewicz wcielił się w rolę trenera i mentora Węgra Zsombora Berecza. Od razu przyniosło to sukces, ponieważ duet wywalczył srebrny medal olimpijski. To kolejne podkreślenie tego, jak doskonałym żeglarzem i fachowcem jest Polak, który jednocześnie jest niezwykle ceniony na całym świecie.
Multimedalista mistrzostw świata i Europy
Mateusz Kusznierewicz to multimedalista mistrzostw świata i Europy. Po dwa razy zostawał mistrzem świata w klasach Finn (Ateny 1998, Weymouth 2000) oraz Star (Miami 2008, Porto Cervo 2019), a także dołożył do tego trzy srebrne medale w klasie Finn (Melbourne 1999, Marblehead 2001, Pireus 2002). Do tego dołożył dwa mistrzostwa Europy w Finn (Palma de Mallorca 2000, La Rochelle 2004) oraz tytuł w klasie Star w Sanremo w 2012 roku. Oprócz tego ma na koncie także pięć srebrnych medali łącznie w obu klasach, które zdobywał na przełomie 15. lat, Po pierwszy srebrny krążek sięgnął w 1996 w Hospitalet w klasie Finn, a po ostatni w 2011 roku w Dun Laoghaire w klasie Star. To jeden z najbardziej utytułowanych zawodników w historii obu klas w żeglarstwie i prawdziwa legenda ścigania pod żaglami.
Wciąż spotkamy go na wodzie
Polskiego żeglarza wciąż możemy spotkać na wodzie. Regularnie trenuje w Trójmieście i bierze udział w Żeglarskim Pucharze Trójmiasta. Kilka razy w roku startuje także w regatach klasy Star na całym świecie, gdzie wciąż odnosi duże sukcesy. Ponadto zaangażował się wsparcie młodych adeptów żeglarstwa, a w ostatnich miesiącach pomagał w przygotowaniach olimpijskich Węgrowi Zsomborowi Bereczowi. Biorąc to pod uwagę, wydaje się, że jego doba ma zdecydowanie więcej niż 24 godziny. To wszystko łączy przecież z aktywnością biznesową.
Urodzony biznesmen
Po latach sukcesów na żaglach, Mateusz Kusznierewicz płynnie przeszedł do biznesu. Inwestował już w trakcie swoich startów na akwenach wodnych, a po zwolnieniu kariery sportowej, jeszcze bardziej zaangażował się w prywatne projekty. Obecnie jest ambasadorem Trójmiasta, a także partnerem Olivia Business Center w Gdańsku. Tam Mateusz Kusznierewicz odpowiada za niesztandarowe projekty związane z promocją, marketingiem i komunikacją marki. Wspiera ją również w żeglarstwie, z którym OBC chce się utożsamiać.
Ponadto żeglarz jest zaangażowany w rozwój marki Eventory, czyli innowacyjnej platformy internetowej dla organizatorów eventów, w tym konferencji i targów, czy wydarzeń sportowych. Bez dwóch zdań to coś, w czym Mateusz Kusznierewicz doskonale się odnajduje, a swoją wiedzą w tym zakresie dzieli się m.in. na prężnie prowadzonym profilu na LinkedIN. Jeszcze w trakcie swojej kariery zawodniczej stworzył innowacyjną ramkę cyfrową do zdjęć Zoom.me, która również okazała się opłacalnym projektem. Przez jakiś czas współpracował również z Polską Fundacją Narodową, a sam kontynuuje własny projekt Fundacji Navigare. Praktycznie na wszystkich tych polach odnosi sukcesy. Jego determinacja sportowa przekłada się także na działania biznesowe.
Mateusz Kusznierewicz to człowiek wielu talentów, ale wydaje się, że największy dotyczy żeglarstwa. Jego nazwisko zapisało się złotymi głoskami w historii polskiego żeglarstwa sportowego i do dziś pozostaje jedynym Polakiem ze złotym medalem olimpijskim w tej dyscyplinie sportowej. Trzymamy kciuki za to, by w najbliższych latach ktoś nawiązał do jego sukcesów. Było blisko już przed rokiem, gdy żeński duet Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar-Hill wywalczył srebrny medal w klasie 470.