STS KOD PROMOCYJNY

Słoweniec bez klubu, ale z „dziką kartą”. Matej Zagar wystąpi podczas SGP w Chorwacji

Autor: Piotr Tomalski
Strona głównaŻużelSłoweniec bez klubu, ale z "dziką kartą". Matej Zagar wystąpi podczas SGP...

Matej Zagar otrzymał „dziką kartę” w pierwszej rundzie Indywidualnych Mistrzostw Świata 2023. Inauguracyjne zawody zaplanowano w chorwackim Gorican. Decyzja o przyznaniu „dzikiej karty” 40-letniemu zawodnikowi z Lublany jest o tyle zaskakująca, że ten do niedawna nie miał pełnoprawnego kontraktu w żadnym z klubów żużlowych w Polsce.

Powtórka z rozrywki

Pewnym wytłumaczeniem decyzji jest poprzedni sezon. W 2022 roku Matej Zagar także otrzymał „dziką kartę” na start w zawodach z cyklu Speedway Grand Prix. Doświadczony zawodnik zaprezentował się w nich bardzo dobrze. Zakończył rywalizację na 6. miejscu z 11 punktami na koncie. Dla Słoweńca rywalizacja w gronie najlepszych zawodników na świecie to nie pierwszyzna.

Matej Zagar debiutował w Speedway Grand Prix w 2003 roku. Łącznie w 12 sezonach zaliczył 127 startów, oraz „odjechał” ponad 700 biegów. W sezonach 2014, 2015 i 2017 zdołał nawet wygrać kilka rund (łącznie 5).

Jeszcze nie startował

Decyzja o przyznaniu mu „dzikiej karty” wzbudziła duże zaskoczenie. Matej Zagar nie miał podpisanego pełnoprawnego kontraktu z żadnym z klubów w Polsce. Słoweniec miał jedynie tzw. kontrakt warszawski (ma zawartą umowę z klubem, ale bez gwarancji startów i otrzymania wynagrodzenia; podpisywany by nie stracić licencji na starty) z Apatorem Toruń. Przez to nie wystartował w tym sezonie w żadnym spotkaniu ligowym.

To zmieni się dopiero w najbliższym czasie. 40-latek podpisał umowę z ROW-em Rybnik. Apator wyraził zgodę na jego wypożyczenie. Dzięki temu Matej Zagar będzie mógł rywalizować co najmniej na poziomie pierwszej ligi i będzie „objechany”, dzięki czemu raczej nie będzie w ogonie stawki.

Zagar jednym z wielu

„Dzika karta” nie oznacza jednak, że Słoweniec ma szansę na Indywidualne Mistrzostwo Świata. Władze Speedway Grand Prix decydują o liście zawodników, którzy będą mogli pojawić się w konkretnej rundzie. Wybierany jest żużlowiec, który otrzyma „dziką kartę” oraz dwóch rezerwowych, którzy wyjadą na tor w przypadku wykluczenia oraz kontuzji etatowego członka cyklu.

Żużlowiec z „dziką kartą” uzupełnia grupę 15 stałych członków Speedway Grand Prix. W tej grupie znajduje się aktualny mistrz świata i pretendent do obrony tytułu, Bartosz Zmarzlik. Wbrew pozorom zawodnicy z „dzikimi kartami” mogą mieć spory wpływ na wyniki rywalizacji.

O tytule mistrza świata może zadecydować jedna gorsza runda. Gdyby więc dla przykładu Zagar pokonał Zmarzlika w decydującym o awansie do półfinału albo finału biegu, mógłby pozbawić go tytułu mistrza świata.

Stali uczestnicy cyklu Speedway Grand Prix 2023

 • Bartosz Zmarzlik (Polska)
 • Leon Madsen (Dania)
 • Maciej Janowski (Polska)
 • Fredrik Lindgren (Szwecja)
 • Robert Lambert (Wlk. Brytania)
 • Dan Bewley (Wlk. Brytania)
 • Patryk Dudek (Polska)
 • Tai Woffinden (Wlk. Brytania)
 • Martin Vaculik (Słowacja)
 • Jason Doyle (Australia)
 • Mikkel Michelsen (Dania)
 • Jack Holder (Australia)
 • Max Fricke (Australia)
 • Anders Thomsen (Dania)
 • Kim Nilsson (Szwecja)
Piotr Tomalski
Piotr Tomalski
Jako jedyny z rodziny interesowałem się sportem. Od obserwacji rozgrywek przed telewizorem, przez uprawianie piłki nożnej przeszedłem do pracy związanej z relacjonowaniem wydarzeń sportowych. Zbierałem doświadczenie w mniejszych redakcjach (Radio Gol), po zdecydowanie większe (Katowicki Sport i Radio Katowice). Na portalu Gotowi na Sport piszę o wydarzeniach ze świata piłki nożnej, żużla i sportów walki.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...

Terminarz PGE Ekstraligi 2024. Kiedy rusza najlepsza żużlowa liga na świecie?

Przed nami kolejne wielkie żużlowe emocje. Poznaliśmy już terminarz PGE Ekstraligi na sezon 2024. Pierwsze starcie nadchodzącego sezonu już 12 kwietnia. Wówczas odbędą się...