STS KOD PROMOCYJNY

Poznań gospodarzem mistrzostw świata w kajakarstwie w 2026 roku

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaPoznań gospodarzem mistrzostw świata w kajakarstwie w 2026 roku

W pierwszy weekend kwietnia odbyło się spotkanie online Zarządu Międzynarodowej Federacji Kajakowej. Na nim podjęto m.in. decyzję o tym, że Poznań będzie gospodarzem mistrzostw świata w kajakarstwie w 2026 roku. W stolicy Wielkopolski odbędą się zmagania w kajakowym i parakajakowym sprincie. Tym samym zawody mistrzostw świata powrócą do Poznania po 16 latach przerwy. Wcześniej miasto to było gospodarzem turnieju mistrzowskiego w 2010 roku. 

Podkreślenie profesjonalizmu i siły polskich kajaków

Przyznanie Polsce możliwości organizacji mistrzostw świata w kajakarstwie to podkreślenie tego, że polskie kajaki dużo znaczną na arenie międzynarodowej. Tor w Poznaniu jest doskonale przygotowany i posiada niezbędną infrastrukturę, dzięki czemu bez przeszkód można rozgrywać na nim nawet najważniejsze zawody globu. Przyznanie organizacji to także docenienie profesjonalizmu Polskiego Związku Kajakowego oraz doświadczenia osób, które będą czuwały nad prawidłowym przebiegiem zawodów. Swojego zadowolenia z takiego obrotu spraw nie krył Grzegorz Kotowicz, czyli obecny prezes Związku. 

W Polsce odbędzie się dużo więcej imprez kajakowych

Na sobotnim zebraniu Zarządu ICF podjęto jeszcze decyzje o organizacji innych imprez kajakowych. Polska otrzymała kilka z nich. Również w 2026 roku będziemy gospodarzami mistrzostw świata juniorów oraz mistrzostw świata do lat 23. w slalomie kajakowym. Imprezy te odbędą się w Krakowie. Rok wcześniej w tym samym mieście zostaną zorganizowane mistrzostwa świata w slalomie kajakowym w kategorii Masters. 

Rosjanie i Białorusini wykluczeni

Kolejną ważną decyzją ostatniego spotkania Międzynarodowej Federacji Kajakowej jest ta o wykluczeniu Rosjan i Białorusinów z rywalizacji sportowej. Zarząd ICF zadecydował o zawieszeniu sportowców z tych krajów oraz uniemożliwieniu im międzynarodowych startów. To konsekwencja inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę. Tym samym ICF poszło śladem innych związków sportowych, które w ostatnich tygodniach również podejmują taką decyzję. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...