Duda vs. Wojtaszek, czyli polski pojedynek w szachowym Generation Cup

Strona głównaSzachyDuda vs. Wojtaszek, czyli polski pojedynek w szachowym Generation Cup

Od niedzieli trwa Julius Baer Generation Cup, turniej będący częścią cyklu Champions Chess Tour. Występuje w nim dwóch polskich arcymistrzów, którzy w poniedziałek zagrają ze sobą. Kto faworytem? Jan-Krzysztof Duda czy Radosław Wojtaszek?

Duda będący wyżej w światowym rankingu szachistów, nie występował ostatnio w Mistrzostwach Polski. Z tego powodu tytuł ten przypadł w udziale Radosławowi Wojtaszkowi, drugiemu najlepszemu polskiemu szachiście, który zostawał MP m.in. w 2021 i 2022.

Obaj w poniedziałek zagrają ze sobą i z wielu powodów będzie to ciekawe starcie. Nic więc dziwnego, że w zakładach bukmacherskich można typować zwycięzcę tego meczu. W STS niższy kurs jest na Dudę, ale najwięcej wkładów jest na remis w partii. Zanim jednak do niej dojdzie, polskich arcymistrzów czekają jednak trzy inne pojedynki drugiego dnia turnieju. Jak na razie Duda zaliczył dwie porażki, remis i zwycięstwo, z czterema punktami zajmuje dziesiątą pozycję. Wojtaszek jest siódmy i ma jeden punkt więcej. Dla niego to drugi występ w turnieju Champions Chess Tour.

Julius Baer Generation Cup z pulą nagród wynoszącą 150 tys. dolarów jest siódmym turniejem tegorocznego cyklu, który zakończy się 20 listopad. 16 szachistów w cztery dni rozegra najpierw 15 rund systemem każdy z każdym. Ośmiu najlepszych w klasyfikacji awansuje do fazy pucharowej, w której w ćwierćfinale i półfinale odbywać się będą jednodniowe pojedynki (cztery partie), a w finale dwudniowe (w sumie osiem partii). Zakończenie turnieju nastąpi 25 września. Przed Generation Cup Jan-Krzysztof Duda w klasyfikacji całego cyklu zajmował pozycję wicelidera, tuż za plecami Norwega Magnusa Carlsena. Wojtaszek był 31.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Jarosław „pasha” Jarząbkowski zawalczy na HIGH League 6!

Jarosław „pasha” Jarząbkowski wraca do sportów walki. Federacja High League ogłosiła, że jeden z najlepszych graczy CS:GO ponownie zawalczy na ich gali. „Pasha” w...

Występy Polaków na MŚ w piłce ręcznej. Co typować?

Reprezentanci Polski w piłce ręcznej biorą udział w mistrzostwach świata 2023. Te rozgrywane są w tym roku w Polsce i w Szwecji. Z tej...