STS KOD PROMOCYJNY

Duda vs. Wojtaszek, czyli polski pojedynek w szachowym Generation Cup

Autor: Krzysztof Brommer
Strona głównaSzachyDuda vs. Wojtaszek, czyli polski pojedynek w szachowym Generation Cup

Od niedzieli trwa Julius Baer Generation Cup, turniej będący częścią cyklu Champions Chess Tour. Występuje w nim dwóch polskich arcymistrzów, którzy w poniedziałek zagrają ze sobą. Kto faworytem? Jan-Krzysztof Duda czy Radosław Wojtaszek?

Duda będący wyżej w światowym rankingu szachistów, nie występował ostatnio w Mistrzostwach Polski. Z tego powodu tytuł ten przypadł w udziale Radosławowi Wojtaszkowi, drugiemu najlepszemu polskiemu szachiście, który zostawał MP m.in. w 2021 i 2022.

Obaj w poniedziałek zagrają ze sobą i z wielu powodów będzie to ciekawe starcie. Nic więc dziwnego, że w zakładach bukmacherskich można typować zwycięzcę tego meczu. W STS niższy kurs jest na Dudę, ale najwięcej wkładów jest na remis w partii. Zanim jednak do niej dojdzie, polskich arcymistrzów czekają jednak trzy inne pojedynki drugiego dnia turnieju. Jak na razie Duda zaliczył dwie porażki, remis i zwycięstwo, z czterema punktami zajmuje dziesiątą pozycję. Wojtaszek jest siódmy i ma jeden punkt więcej. Dla niego to drugi występ w turnieju Champions Chess Tour.

Julius Baer Generation Cup z pulą nagród wynoszącą 150 tys. dolarów jest siódmym turniejem tegorocznego cyklu, który zakończy się 20 listopad. 16 szachistów w cztery dni rozegra najpierw 15 rund systemem każdy z każdym. Ośmiu najlepszych w klasyfikacji awansuje do fazy pucharowej, w której w ćwierćfinale i półfinale odbywać się będą jednodniowe pojedynki (cztery partie), a w finale dwudniowe (w sumie osiem partii). Zakończenie turnieju nastąpi 25 września. Przed Generation Cup Jan-Krzysztof Duda w klasyfikacji całego cyklu zajmował pozycję wicelidera, tuż za plecami Norwega Magnusa Carlsena. Wojtaszek był 31.

Krzysztof Brommer
Krzysztof Brommer
Sportem zaraziłem się od taty i dziadka, którzy byli zapalonymi kibicami. Ja poszedłem dalej i studia, praktyki oraz pracę związałem z relacjonowaniem wydarzeń. Dziennikarski świat pokazał sport od innej strony, a doświadczenie zebrane w sportowych redakcjach m.in. Faktu, Przeglądu Sportowego, czy Sportu przydaje się w każdej sytuacji. Jestem gotowy, by informować Was o najważniejszych i najciekawszych wydarzeniach z udziałem polskich sportowców i drużyn.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...

Kalendarz turniejów WTA 2024. Kiedy zagra Iga Świątek?

Jak wygląda kalendarz turniejów WTA w 2024? Jakie turnieje tenisowe odbędą się na całym świecie? W których wystąpi Iga Świątek? Sprawdźmy to! Co zrobić, by...