Duda vs. Wojtaszek, czyli polski pojedynek w szachowym Generation Cup

Strona głównaSzachyDuda vs. Wojtaszek, czyli polski pojedynek w szachowym Generation Cup

Od niedzieli trwa Julius Baer Generation Cup, turniej będący częścią cyklu Champions Chess Tour. Występuje w nim dwóch polskich arcymistrzów, którzy w poniedziałek zagrają ze sobą. Kto faworytem? Jan-Krzysztof Duda czy Radosław Wojtaszek?

Duda będący wyżej w światowym rankingu szachistów, nie występował ostatnio w Mistrzostwach Polski. Z tego powodu tytuł ten przypadł w udziale Radosławowi Wojtaszkowi, drugiemu najlepszemu polskiemu szachiście, który zostawał MP m.in. w 2021 i 2022.

Obaj w poniedziałek zagrają ze sobą i z wielu powodów będzie to ciekawe starcie. Nic więc dziwnego, że w zakładach bukmacherskich można typować zwycięzcę tego meczu. W STS niższy kurs jest na Dudę, ale najwięcej wkładów jest na remis w partii. Zanim jednak do niej dojdzie, polskich arcymistrzów czekają jednak trzy inne pojedynki drugiego dnia turnieju. Jak na razie Duda zaliczył dwie porażki, remis i zwycięstwo, z czterema punktami zajmuje dziesiątą pozycję. Wojtaszek jest siódmy i ma jeden punkt więcej. Dla niego to drugi występ w turnieju Champions Chess Tour.

Julius Baer Generation Cup z pulą nagród wynoszącą 150 tys. dolarów jest siódmym turniejem tegorocznego cyklu, który zakończy się 20 listopad. 16 szachistów w cztery dni rozegra najpierw 15 rund systemem każdy z każdym. Ośmiu najlepszych w klasyfikacji awansuje do fazy pucharowej, w której w ćwierćfinale i półfinale odbywać się będą jednodniowe pojedynki (cztery partie), a w finale dwudniowe (w sumie osiem partii). Zakończenie turnieju nastąpi 25 września. Przed Generation Cup Jan-Krzysztof Duda w klasyfikacji całego cyklu zajmował pozycję wicelidera, tuż za plecami Norwega Magnusa Carlsena. Wojtaszek był 31.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Dym w toalecie, och Karol i co z „Krychą”? Echa meczu Walia – Polska

Cel podstawowy został osiągnięty, bo Polska nadal będzie grała w Lidze Narodów w elicie. Mecz z Walią był jednak ważny w kontekście przygotowań do...

Lewandowski łowcą rekordów w Budeslidze. Jakie rekordy pobił polski król w niemieckiej lidze?

Robert Lewandowski przez lata był jedną z największych gwiazd niemieckiej Bundesligi. Polak był najlepiej opłacanym piłkarzem rozgrywek oraz wielokrotnym królem strzelców, raz za razem...