Jan-Krzysztof Duda kontra najlepsi szachiści świata. Jak idzie Polakowi na Turnieju Kandydatów?

Strona głównaSzachyJan-Krzysztof Duda kontra najlepsi szachiści świata. Jak idzie Polakowi na Turnieju Kandydatów?

Od 17 czerwca w Madrycie trwa prestiżowy Turniej Kandydatów w szachy. Jak Jan-Krzysztof Duda spisuje się w rywalizacji z najlepszymi szachistami świata?

Wyniki spotkań Jana-Krzysztofa Dudy

Jak dotąd nasz arcymistrz rozegrał zaledwie cztery z 14 spotkań. Poniżej przedstawione zostały jego dotychczasowe wyniki na Turnieju Kandydatów:

 • Duda – Rapport; remis
 • Duda – Ding; remis
 • Carauna – Duda; remis
 • Duda – Radjabov; remis

Dziś Polaka czeka kolejne spotkanie. Jego rywalem będzie Alireza Firouzja, którego wskazuje się jako faworyta.

Ośmiu wspaniałych. Z kim walczy Duda?

Poniżej znajduje się lista zawodników grających na tegorocznym Turnieju Kandydatów:

 • Jan-Krzysztof Duda (Polska)
 • Ding Liren (Chiny)
 • Fabiano Carauna (Stany Zjednoczone)
 • Teimour Radjabov (Azerbejdżan)
 • Richard Rapport (Węgry)
 • Ian Nepomniachtchi (Rosja)
 • Hikaru Nakamura (Stany Zjednoczone)
 • Alireza Firouzja (Francja)

Jak Jan-Krzysztof Duda znalazł się tym gronie?

Polski arcymistrz zagwarantował sobie awans do Turnieju Kandydatów dzięki odniesieniu zwycięstwa w Pucharze Świata FIDE w poprzednim roku. Duda po drodze do triumfu w całym turnieju okazał się wówczas lepszy od Magnusa Carlsena, wieloletniego mistrza świata. Warto podkreślić, że Jan-Krzysztof Duda jest pierwszym Polakiem w historii, który znalazł się w gronie Kandydatów.

Prawo o grę z mistrzem świata. Na czym polega Turniej Kandydatów?

Turniej Kandydatów to oficjalne zawody organizowane przez FIDE, a więc Międzynarodową Federację Szachową. W rywalizacji bierze udział ośmiu najlepszych szachistów na świecie. Stawką zawodów jest uzyskanie tytułu pretendenta w meczu z mistrzem świata, Magnusem Carlsenem podchodzącym z Norwegii, który odbędzie się w 2023 roku. Mówiąc wprost – zawodnicy toczą bój o możliwość zmierzenia się z Norwegiem o globalny prym.

Zasady Turnieju Kandydatów

Szachiści mierzą się ze sobą w tak zwanym systemie dwukołowym – każdy z nich zatem rozrgywa po dwa mecze z każdym rywalem (pierwszy mecz i rewanż). W praktyce oznacza to, że zawodnicy w przeciągu trwania zawodów muszą rozegrać aż 14 meczów. Zwycięzcą turnieju zostaje ten, kto zgromadzi na swoim koncie najwięcej punktów na koniec. W przypadku identycznej liczby punktów wśród szachistów po 14 spotkaniach rozgrywana będzie dogrywka.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Niesamowita pogoń Hurkacza i awans do ćwierćfinału w Montrealu

Hubert Hurkacz w dobrym stylu odwrócił losy pojedynku z Hiszpanem Albertem Ramosem i awansował do ćwierćfinału turnieju ATP 1000 w Montrealu. Polak ma za...

Pięciu Polaków w konkursie w Planicy. Koniec sezonu dla Pawła Wąska

W czwartek w słoweńskiej Planicy odbyły się ostatnie kwalifikacje do konkursu indywidualnego w obecnym sezonie Pucharu Świata. Jeszcze przed startem wycofał się z nich...