STS KOD PROMOCYJNY

Finał Turnieju o Złoty Kask – Memoriał Jerzego Szczakiela. Bartosz Zmarzlik znów będzie najlepszy?

Autor: Piotr Tomalski
Strona głównaŻużelFinał Turnieju o Złoty Kask – Memoriał Jerzego Szczakiela. Bartosz Zmarzlik znów...

Kibice żużla będą spoglądać na Opole. Na stadionie miejscowego Kolejarza zaplanowano Finał Turnieju o Złoty Kask. To jedne z najbardziej prestiżowych zawodów w polskim kalendarzu żużlowym. Faworytem jest Bartosz Zmarzlik, zwycięzca ostatnich trzech edycji.

Opole ponownie gospodarzem

Historia rywalizacji o Złoty Kask sięga 1961 roku. Pierwszym zwycięzcą był Florian Kapała, żużlowiec ZKS-u Stali Rzeszów. Przez lata Złoty Kask zdobywało wielu wybitnych zawodników, choćby Zenon Plech, Antoni Woryna, Edward Jancarz, Tomasz Gollob czy Bartosz Zmarzlik. Jednym z tych, którzy nie sięgnęli po zwycięstwo był Jerzy Szczakiel, pierwszy polski Indywidualny Mistrz Świata z 1971 roku.

Mimo to po jego śmierci w 2020 roku zawody o Złoty Kask zostały mianowane Memoriałem Jerzego Szczakiela. Od dwóch lat domem zawodów jest Stadion Żużlowy w Opolu, zlokalizowany przy ulicy Wschodniej 4. Tam też zostaną rozegrane zawody o Złoty Kask. Pierwotnie ustalono datę rywalizacji na 10 kwietnia, jednak z powodu stanu toru i prognoz pogody została przełożona. Ostatecznie podjęto decyzję, aby zawody odbyły się 6 maja.

Faworyt jest jeden?

W ostatnich trzech edycjach triumfował Bartosz Zmarzlik. Tym razem trzykrotny mistrz świata podejdzie do rywalizacji jako zawodnik nowego klubu. 28-latek zamienił Stal Gorzów na Motor Lublin. Początek obecnego sezonu nie wygląda jednak tak, jakby sobie to wyobrażał. Bartosz Zmarzlik w Mistrzostwach Piotra Protasiewicza w Zielonej Górze zajął trzecie miejsce. W Kryterium Asów uplasował się jeszcze niżej, dokładniej na siódmej lokacie.

Bartosz Zmarzlik bo tytuł będzie walczył z czołówką polskich żużlowców, występujących na najwyższym poziomie rozgrywkowym w Polsce. Aby wygrać musi pokonać swoich kolegów klubowych: Dominika Kuberę, Jarosława Hampela czy Mateusza Cierniaka. W gronie faworytów można upatrywać także Kacpra Worynę, Janusza Kołodzieja, Patryka Dudka czy Macieja Janowskiego.

Lista startowa Złotego Kasku 2023

W parku maszyn podczas rywalizacji o Złoty Kask pojawi się łącznie 18 zawodników. Co najmniej 16 z nich powinno wziąć udział w walce o tytuł. W przypadku, gdyby któryś z żużlowców nie był w stanie pojawić się na starcie lub w trakcie zawodów wykluczy go kontuzja, w jego miejsce zamelduje się jeden z dwóch rezerwowych. Rola ta przypadła Przemysławowi Pawlickiemu Enei Falubazu Zielona Góra i Bartłomiejowi Kowalskiemu z Betardu Sparty Wrocław.

Uczestnicy Finałowego Turnieju o Złoty Kask 2023 – Memoriału Jerzego Szczakiela:

 1. Bartosz Smektała (Fogo Unia Leszno)
 2. Jarosław Hampel (Platinum Motor Lublin)
 3. Maksym Drabik (Zielona-Energia.com Włókniarz Częstochowa)
 4. Dominik Kubera (Platinum Motor Lublin)
 5. Kacper Woryna (Zielona-Energia.com Włókniarz Częstochowa)
 6. Patryk Dudek (For Nature Solutions Apator Toruń)
 7. Szymon Woźniak (Ebut.pl Stal Gorzów)
 8. Janusz Kołodziej (Fogo Unia Leszno)
 9. Paweł Przedpełski (For Nature Solutions Apator Toruń)
 10. Piotr Pawlicki (Batard Sparta Wrocław)
 11. Wiktor Przyjemski (Abramczyk Polonia Bydgoszcz)
 12. Bartosz Zmarzlik (Platinum Motor Lublin)
 13. Krzysztof Kasprzak (Cellfast Wilki Krosno)
 14. Maciej Janowski (Betard Sparta Wrocław)
 15. Mateusz Cierniak (Platinum Motor Lublin)
 16. Jakub Miśkowiak (Zielona-Energia.com Włókniarz Częstochowa)

Rezerwowi:

 1. Przemysław Pawlicki (Enea Falubaz Zielona Góra)
 2. Bartłomiej Kowalski (Betard Sparta Wrocław)

Drużynowy Mistrz Polski na żużlu. Kto najlepiej rozpocznie nowy sezon?

Piotr Tomalski
Piotr Tomalski
Jako jedyny z rodziny interesowałem się sportem. Od obserwacji rozgrywek przed telewizorem, przez uprawianie piłki nożnej przeszedłem do pracy związanej z relacjonowaniem wydarzeń sportowych. Zbierałem doświadczenie w mniejszych redakcjach (Radio Gol), po zdecydowanie większe (Katowicki Sport i Radio Katowice). Na portalu Gotowi na Sport piszę o wydarzeniach ze świata piłki nożnej, żużla i sportów walki.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...

Terminarz PGE Ekstraligi 2024. Kiedy rusza najlepsza żużlowa liga na świecie?

Przed nami kolejne wielkie żużlowe emocje. Poznaliśmy już terminarz PGE Ekstraligi na sezon 2024. Pierwsze starcie nadchodzącego sezonu już 12 kwietnia. Wówczas odbędą się...