Duda dziewiąty w prestiżowym turnieju szachowym

Strona głównaSzachyDuda dziewiąty w prestiżowym turnieju szachowym

Jan-Krzysztof Duda zakończył turniej Tata Steel Chess Tournament 2022 o jedną lokatę wyżej niż rok temu. W holenderskim Wijk aan Zee polski szachista był dziewiąty.

Duda to aktualnie najlepszy polski szachista, który regularnie mierzy się z najlepszymi graczami na świecie, w tym z numerem jeden – Norwegiem Magnusem Carlsenem. Zawodnik klubu MKS MOS Wieliczka w ostatniej, trzynastej partii turnieju Tata Steel Chess zremisował ze Szwedem Nilsem Grandeliusem. 

Remis z najlepszym szachistą

W całym turnieju 23-letni Polak wygrał jedną partię, z Węgrem Richardem Rapportem, zaliczył dwie porażki i aż dziesięciokrotnie remisował, w tym z numerem jeden, wspomnianym Magnusem Carlsenem. Dla porównania, rok temu podczas turnieju Tata Steel Chess 2021 Duda uplasował się na dziesiątym miejscu. Ten prestiżowy turniej ma długą tradycję, bo edycja z 2022 roku była już 84 w historii. Po raz pierwszy zawody w Holandii odbyły się tuż przed wojną w 1938 roku.

Tata Steel Chess 2022 – klasyfikacja końcowa

1.Magnus Carlsen (Norwegia)
2.Shakhriyar Mamedyarov (Azerbejdżan)
3.Richard Rapport (Węgry)
4.Anisz Giri (Holandia)
5.Siergiej Karjakin (Rosja)
6.Jorden van Foreest (Holandia)
7.Andriej Jesipienko (Rosja)
8.Fabiano Caruana (USA)
9.Jan-Krzysztof Duda (Polska)
10.Santosh Gujrathi Vidit (Indie)
11.Sam Shankland (USA)
12.Rameshbabu Praggnanandhaa (Indie)
13.Nils Grandelius (Szwecja)
14.Daniił Dubow (Rosja)

Polak w światowej czołówce

 Jan-Krzysztof Duda w światowym rankingu szachowym FIDE zajmuje 13. miejsce wśród aktywnych szachistów, a w Europie plasuje się na miejscu 10. W kraju jest on oczywiście niekwestionowanym numerem jeden. 

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Mateusz Gamrot w grze UFC 4. Polak wyróżniony

Mateusz Gamrot został wraz z ostatnią aktualizacją dodany do bazy zawodników gry UFC 4. Polak został dodany wraz z zdwoma innymi zawodnikami występującymi na...

Michniewicz: Z Arabią zagramy inaczej niż z Meksykiem

Selekcjoner Czesław Michniewicz na konferencji prasowej w Katarze nie ukrywał, że ma już plan ma spotkanie z Arabią Saudyjską i nie jest zaskoczony dobrą...