STS KOD PROMOCYJNY

Polki powalczą o awans do elity. W styczniu odbędą się Halowe Mistrzostwa Europy drugiej dywizji w hokeju na trawie kobiet

Autor: Krzysztof Brommer
Strona głównaHokej na trawiePolki powalczą o awans do elity. W styczniu odbędą się Halowe Mistrzostwa...

Reprezentacja Polski kobiet w hokeju na trawie przygotowuje się do walki o awans do pierwszej dywizji w Europie. Okazja do tego nadarzy się podczas zbliżających się Halowych Mistrzostw Europy, które odbędą się w dniach 21-23 stycznia w hiszpańskim Ourense. Z kim zagrają Polki i jakie mają szanse na awans?

Mistrzostwa rozegrają w 3 dni

Program zbliżających się Halowych Mistrzostw Europy drugiej dywizji w hokeju na trawie kobiet jest bardzo intensywny. Wszystkie mecze odbędą się w zaledwie trzy dni pomiędzy 21 i 23 stycznia. Gospodarzem Mistrzostw jest Hiszpania, której reprezentacja obok Polek wydaje się być głównym faworytem do awansu do europejskiej elity. Wszystkie mecze odbędą się w Ourense w Galicji. 

Z kim na turnieju zagrają Polki?

Reprezentantki Polski trafiły do grupy A, w której zmierzą się z drużynami Szkocji, Litwy i Irlandii. W równolegle rozgrywanych meczach grupy B powalczą Hiszpanki, Szwajcarki, Belgijki i Chorwatki. 

Reprezentacja Polski na turniej w Ourense

Dość nieoczekiwanie na kilka tygodni przed rozpoczęciem turnieju z prowadzenia reprezentacji zrezygnował Janusz Micał, który pracował z drużyną od ponad roku. Oficjalnie współpraca została zakończona 15 listopada. Jego następcą jako selekcjoner został Dawid Zimnicki i to on odpowiada za przygotowanie drużyny do turnieju. Ponadto w sztabie szkoleniowym znajdują się także: Bogusław Kozłowski (trener współpracujący), Tomasz Kawa (trener współpracujący), Piotr Wilkoński (kierownik drużyny) i Katarzyna Młodzikowska (fizjoterapeutka). 

W kadrze na turniej znalazły się: Anna Grabara, Paula Sławińska, Monika Polewczak (wszystkie KS Hokej Start Brzeziny), Dominika Nowicka, Julia Kucharska (obie UKS Orient II Łozina), Julia Balcerzak (Muckross HC Dublin), Amelia Katerla (VHM & CC MOP Vught), Marlena Rybacha (HC Oranje-Rood Eindhoven), Anita Plewa, Małgorzata Plewa (obie LKS Rogowo), Sandra Tatarczuk (Grossflottbeker THGC Hamburg) i Daria Skoraszewska (AZS Politechnika Poznańska). 

Terminarz Polek

Spotkania grupowe w pierwszej rundzie Mistrzostw reprezentacja Polski rozegra 21 i 22 stycznia. Poniżej dokładny terminarz:

21.01.2022

godz. 10:00    Polska – Litwa

godz. 17:15    Szkocja – Polska

22.01.2022

godz. 9:00    Polska – Irlandia

System rozgrywek

Podczas pierwszej fazy turnieju zespoły zostały podzielone na dwie grupy po cztery drużyny. W tych grupach mecze rozegrane zostaną w systemie każdy z każdym. Po zakończeniu zmagań grupowych dwie najlepsze drużyny z każdej grupy awansują do grupy D (finałowej), a dwie najsłabsze drużyny z każdej grupy wylądują w grupie C. Tam również zespoły rozegrają ze sobą mecze każdy z każdym, jednak z wyłączeniem spotkań z drużynami, z którymi zmierzyły się już w pierwszej fazie turnieju. 

Mecze rundy pierwszej zaplanowano na 21 stycznia oraz pierwszą połowę 22 stycznia. Mecze w grupach C i D rozegrane zostaną w drugiej połowie 22 stycznia oraz 23 stycznia. O końcowej klasyfikacji zadecyduje liczba zdobytych punktów podczas turnieju, gdy zostanie przygotowana specjalna tabela. Dwa najlepsze zespoły mistrzostw awansują do najwyższej dywizji europejskiej. 

Nawiązać do historycznych sukcesów

Kobieca Reprezentacja Polski w hokeju na trawie odnosiła przed laty bardzo duże sukcesy w Halowych Mistrzostwach Europy. Choć Polki nigdy nie zostały Mistrzyniami, to jednak mają na swoim koncie aż trzy medale z imprezy tej rangi. Dotychczas największym sukcesem było wicemistrzostwo Europy zdobyte w 2016 roku. Z dwóch wcześniejszych imprez rozgrywanych w latach 2012 i 2014 Polki wracały z brązowymi medalami. Nasze reprezentantki już w Hiszpanii będą miały okazję nawiązać do tych historycznych wyników i powalczyć o awans do grona najlepszych drużyn w Europie, za co trzymamy kciuki. Niech Ourense okaże się szczęśliwe.

Krzysztof Brommer
Krzysztof Brommer
Sportem zaraziłem się od taty i dziadka, którzy byli zapalonymi kibicami. Ja poszedłem dalej i studia, praktyki oraz pracę związałem z relacjonowaniem wydarzeń. Dziennikarski świat pokazał sport od innej strony, a doświadczenie zebrane w sportowych redakcjach m.in. Faktu, Przeglądu Sportowego, czy Sportu przydaje się w każdej sytuacji. Jestem gotowy, by informować Was o najważniejszych i najciekawszych wydarzeniach z udziałem polskich sportowców i drużyn.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy