STS KOD PROMOCYJNY

Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch z brązowym medalem w Pucharze Hyeres. Duży sukces Polaków

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaŻeglarstwoMikołaj Staniul i Jakub Sztorch z brązowym medalem w Pucharze Hyeres. Duży...

Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (AZS AWFiS Gdańsk / PGE Sailing Team Poland) osiągnęli duży międzynarodowy sukces żeglarski. Polski duet zajął trzecie miejsce w olimpijskiej klasie 49er podczas Pucharu Świata French OIympic Week w Hyeres. To prestiżowe zawody, w których udział biorą najlepsi żeglarze z całego globu. W tym gronie doskonale spisali się Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch, którzy do końca pozostawali w grze o zwycięstwo. 

Dobra forma od początku regat 

Młodzi Polacy od początku regat w Hyeres na Lazurowym Wybrzeżu prezentowali dobrą i równą formę. Choć należeli do najmłodszych w całej stawce, to jednak nie było tego widać w ich sposobie pływania. Na przestrzeni całych regat warunki pogodowe bardzo się zmieniały. Raz wiało mocno, a innym razem wiatru było jak na lekarstwo. Wymagało to od zawodników doskonałej obserwacji i wyczucia, ponieważ każdy najmniejszy błąd mógł skutkować stratą wielu pozycji. Doskonale przygotowani do tego byli Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch. W konsekwencji aż 9 z 13 wyścigów w regatach kończyli w czołowej 10. zmagań. Dwa pojedyncze starty wygrali, dzięki czemu do wyścigu medalowego awansowali z drugiej pozycji. 

Walka w wyścigu medalowym

W stawce pozostało już tylko 10 ekip. Polacy mieli już sporą stratę do prowadzących Hiszpanów Diego Bottina i Floriana Trittela, jednak ich celem było utrzymanie miejsca na podium. Ostatecznie młody polski duet zajął w wyścigu medalowym piąte miejsce. Dzięki temu udało im sie utrzymać miejsce na podium i zakończyli zmagania z brązowym medalem Pucharu Hyeres w klasie olimpijskiej 49er. To ogromny sukces załogi, która ma szansę włączyć się do walki o medale na przyszłorocznych Igrzyskach Olimpijskich. 

Niestety pozostałym polskim załogom w Hyeres poszło gorzej i żadna z nich nie awansowała do wyścigu medalowego w swojej klasie. Na 14. miejscu w 49er skończyli Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki, a na 15. miejscu w ILCA 6 Agata Barwińska, czyli dwukrotna mistrzyni Europy. Już niebawem kolejne emocje związane ze startami polskich żeglarzy. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy