STS KOD PROMOCYJNY

Igrzyska Europejskie Kraków 2023 – klasyfikacja medalowa i sukcesy Polaków

Autor: Tadeusz Olewicz
Strona głównaInneIgrzyska Europejskie Kraków 2023 - klasyfikacja medalowa i sukcesy Polaków

Za nami wydarzenie, które dało polskim kibicom sporo powodów do radości. W dniach 21 czerwca – 2 lipca w Krakowie odbyły się Igrzyska Europejskie. Polscy sportowcy odnieśli sukcesy na wielu frontach, o czym świadczy imponująca liczba 50 medali. Królami igrzysk byli jednak Włosi, którzy zanotowali dwa razy lepszy wynik – 100 krążków! Przed Wami końcowa klasyfikacja medalowa IE i podsumowanie udanych występów biało-czerwonych we wszystkich dyscyplinach sportowych.

Klasyfikacja medalowa IE 2023

#KrajZłoteSrebrne BrązoweRazem
1.Włochy352639100
2. Hiszpania21171957
3.Ukraina2112841
4.Niemcy20162763
5.Francja17192662
6.Polska13191850
7.Wlk. Brytania12102749
8.Węgry10101838
9.Turcja992038
10.Holandia86519
11.Czechy7101128
12.Austria76619
13.Szwajcaria751224
14.Dania75517
15.Rumunia66517
16.Norwegia64515
17.Chorwacja54413
18.Irlandia44513
19.Gruzja4239
20.Słowenia38213
21.Portugalia37616
22.Serbia36716
23.Bułgaria34512
24.Azerbejdżan32611
25.Łotwa3227
26.Szwecja27514
27.Grecja251017
28.Belgia25613
29. Litwa2248
30.Finlandia2158
31.Estonia2103
32.Albania2002
33.Słowacja1438
34.Izrael1135
35.Mołdawia1012
36.Cypr0325
37.Armenia0123
38.Luksemburg0112
39.Macedonia Północna0101
39.Bośnia i Hercegowina0101
39.Monako0101
Stan na 28.06.2023

Medale Polaków na Igrzyskach Europejskich

Nie musieliśmy zbyt długo czekać na medale reprezentantów Polski. Już pierwszego dnia, w którym były rozgrywane finały zdobyliśmy dwa krążki. Później nasze konto medalowe regularnie się zwiększało.

Kajakarstwo

Pierwszy medal dla Polski zdobyli Aleksander Kitewski i Norman Zezula, którzy płynęli kanadyjką w konkurencji C-2 na 500 metrów. Polacy sięgnęli po brązowy medal.

Nie zdążyliśmy się nacieszyć trzecim miejscem kanadyjkarzy, a już przypłynęły do nas jeszcze lepsze wiadomości. Czwórka kajakarek w składzie Karolina Naja, Dominika Putto, Adrianna Kąkol i Anna Puławska zdobyła złoty medal i potwierdziła swoją dominację w tej konkurencji!

Karolina Naja i Anna Puławska udowodniły, że w konkurencji K-2 na 500 m także nie mają sobie równych. Polki wywalczyły złoto w świetnym stylu.

Bilans medali z najcenniejszego kruszcu w kajakarstwie powiększył się tego samego dnia (23.06) dzięki Dorocie Borowskiej, która triumfowała w kanadyjce C1 na dystansie 200 m.

Aleksander Kitewski przypomniał o sobie w mikście C2 na 200 m, w którym wystartował w parze z Sylwią Szczerbińską. Polska para kanadyjkarzy zdobyła srebrny medal.

Kajakarstwo górskie

Powody do radości dostarczyli nam także kajakarze górscy w składzie Mateusz Polaczyk, Dariusz Popiela i Michał Pasiut. Polska drużyna wywalczyła złoto w kajakarstwie slalomowym.

Świetna forma Klaudii Zwolińskiej przyniosła nam dwa kolejne medale, tym razem srebrne. Najpierw szczęśliwą konkurencją dla Polki okazały się slalom, a następnego dnia kanadyjki C1. W tej drugiej rywalizacji przegrała z Niemką Eleną Lilik o zaledwie 0,62 sekundy.

Strzelectwo

Kolejne świetne informacje dla polskich kibiców nadeszły ze strzelnicy. W konkurencji karabinu pneumatycznego 10 m Klaudia Breś udowodniła, że jest obecnie w świetnej dyspozycji i sięgnęła po złoto! W finale pokonała Francuzkę Camille Jedrzejewski. Ta sama zawodniczka pokazała klasę także w zawodach drużynowych z pistoletu sportowego, w których siegnęła po srebro wraz z Joanną Wawrzonowską i Julitą Borek.

Dobrze poszło naszej reprezentacji także w zawodach drużynowych z karabinu pneumatycznego. Polska wywalczyła brązowy medal w składzie: Aneta Stankiewicz, Julia Piotrowska i Natalia Kochańska. Ta ostatnia zawodniczka miała też sporo powodów do radości w rywalizacji indywidualnej. W konkurencji karabinu z 50 m w trzech postawach zdobyła srebro i zapewniła sobie kwalifikacje do przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Jest czego gratulować!

Wspinaczka sportowa

Pozornie wszystko stało się zgodnie z przewidywaniami, bo po wspinaczce na czas na konto Polski trafiły dwa kolejne medale – złoto i srebro. Nieco mogło jednak zaskoczyć to, że bardziej utytułowana Aleksandra Mirosław stanęła na drugim stopniu podium, a konkurencję wygrała Natalia Kałucka. Jeśli jednak do końca IE mamy obserwować takie niespodzianki, to nie mamy nic przeciwko temu!

Dobre wiadomości trafiły do nas także ze zmagań mężczyzn we wspinaczce na czas. Marcin Dzieński sięgnął po brązowy medal po tym, jak w decydującym biegu pokonał Francuza Pierre’a Rebreyenda.

Lekkoatletyka

Zgodnie z oczekiwaniami, prawdziwe obrodzenie medali przyszło dla Polski na zawodach lekkoatletycznych. Wszystkie konkurencje były rozgrywane pod szyldem Drużynowych Mistrzostw Europy. Dzięki licznym sukcesom nasza reprezentacja zajęła drugie miejsce w klasyfikacji generalnej tego wydarzenia, a przy okazji mocno poprawiła naszą pozycję w ogólnej tabeli medalowej IE.

Złote medale dla Polski zdobyli: Ewa Swoboda (100 m), Pia Krzyszkowska (100 m przez płotki) oraz Wojciech Nowicki (rzut młotem). Na drugim stopniu podium dwukrotnie zobaczyliśmy Natalię Kaczmarek. Polska biegaczka najpierw osiągnęła sukces indywidualnie w biegu na 400 m, a następnie w sztafecie mieszanej 4 x 400 m wraz z Anną Kiełbasińską, Maksymilianem Szwedem i Igorem Bogaczyńskim. To nie był nasz jedyny sukces w biegach grupowych. Srebro wywalczyła także nasza sztafeta sprinterek (4 x 100 m) w składzie: Marika Popowicz-Drapała, Monika Romaszko, Magdalena Stefanowicz i Ewa Swoboda, dla której był to drugi medal. Poza tym, drugie miejsce w biegu na 200 m wywalczył Albert Komański. Nie zabrakło także brązowych krążków. Zdobyli je: Malwina Kopron (rzut młotem), Norbert Kobielski (skok wzwyż) oraz Robert Urbanek (rzut dyskiem).

Skoki narciarskie

Nietypowa pora roku na zawody skoków narciarskich nie przeszkodziła Dawidowi Kubackiemu w zaprezentowaniu świetnej formy. Polak wywalczył złoto na dużej skoczni! Medal zadedykował lekarzom, którzy niedawno uratowali życie jego żony.

Karate

Nie musieliśmy długo czekać na pierwszy medal dla Polski w sportach walki. Był nim brąz Miłosza Sabieckiego w karate kumite w kategorii do 67 kg. Zapewnił to sobie zwycięstwem nad Turkiem Burakiem Uygurem.

Spory sukces osiągnął także Maciej Bąbos, który walczył w kategorii do 84 kg. Na szyi Polaka zawisł brązowy medal.

Taekwondo

Aleksandra Kowalczuk zapewniła Polsce jedyny medal w taekwondo w czasie Igrzysk Europejskich. Polka wywalczyła srebro w kategorii wagowej powyżej 73 kg. W finale lepsza okazała się Turczynka Nafia Kus.

Muay thai

Świetne wiadomości przyszły do nas z areny, na której odbywały się walki muay thai. W poniedziałek 26 czerwca Polacy (Jakub Rajewski i Dominika Filec) zdobyli dwa brązowe krążki, a kolejnych troje wywalczyło awans do finału i stało się jasne, że dorobek medalowy powiększy się następnego dnia.

Tak też się stało i były to medale z cenniejszych kruszców. Martyna Kierczyńska zdobyła złoto, a Roksana Dargiel i Oskar Siegert wywalczyli dwa srebrne medale.

Boks

Rywalizacja w boksie przyniosła naszej reprezentacji dwa brązowe medale. Zdobyli je: Mateusz Bereźnicki (waga do 92 kg) oraz Elżbieta Wójcik (do 75 kg).

Kickboxing

Sporo medali dla Polski trafiło również z ringów kickboxingu. Najważniejsza informacja to złoto Roberta Krasonia, który zwyciężył w kategorii do 86 kg. Obrodziło także brązowymi medalami, które wywalczyli w swoich kategoriach wagowych: Kinga Szlachcic, Karolina Juja, Oskar Sobański i Jakub Pokusa.

Szermierka

Polscy kibice mieli powody do radości od samego początku zmagań na planszy szermierczej. Już pierwszego dnia Julia Walczyk-Klimaszek zdobyła złoty medal we florecie. Z kolei w rywalizacji szablistów srebrny medal dla Polski wywalczył szablista Krzysztof Kaczkowski.

Jedną z największych, a zarazem najprzyjemniejszych niespodzianek dla polskich kibiców było złoto Michała Siessa wśród florecistów. Tego samego dnia dobre wieści przyszły też z planszy, na której rywalizowały szpadzistki. Srebro dla Polski wywalczyła Martyna Swatowska-Wenglarczyk.

Koszykówka 3×3

Mamy też na swoim koncie medale w sportach zespołowych. Polska drużyna w składzie Adrian Bogucki, Przemysław Zamojski, Mateusz Szlachetka i Szymon Rduch zdobyła brązowy medal w koszykówce 3×3. W meczu decydującym o miejscu na podium biało-czerwoni pokonali Niemców 21:18.

Rugby 7

Świetnie zaprezentowała się także reprezentacja kobiet w siedmioosobowej wersji rugby. Do pełni szczęścia zabrakło tylko złotego medalu, który zapewniłby nam kwalifikację do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. W finale lepsze okazały się Brytyjki, ale srebrny medal również jest wielkim osiągnięciem naszej drużyny rugbistek.

Teqball

Być może dzięki Adrianowi Duszakowi w Polsce wzrośnie zainteresowanie teqballem. Jest to młoda dyscyplina sportowa łącząca tenis stołowy z piłką nożną, która imponuje m.in. dynamiką rozgrywki. Na IE w Krakowie Polak wywalczył w niej srebrny medal. Pogromcę znalazł dopiero w finale, a okazał się nim mistrz świata, Rumun Apor Gyoergydeak. To nie było jedyne osiągnięcie Duszaka. W weekend kończący Igrzyska wywalczył także brązowy medal grając w deblu z Markiem Pokwapem. W meczu o brąz pokonali rumuński debel, którego członkiem był m.in. Gyoergydeak, więc można powiedzieć, że Polak zrewanżował się temu zawodnikowi.

Multimedalistów w teqballu było więcej. Wspomniany Marek Pokwap zdobył także brązowy medal w mikście z Alicją Bartnicką. Na szyi partnerki z debla Pokwapa także zawisły dwa medale. Ten drugi wywalczyła w żeńskim deblu wraz z Ewą Kamińską.

Za rok liczymy na powtórkę!

Dla Polski były to niezwykle udane igrzyska. Za rok czas na Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu! Choć do rywalizacji staną tam sportowcy z całego świata, a program dyscyplin trochę się różni, nie sposób uciec od wrażenia, że Polacy są w stanie osiągnąć w stolicy Francji wielkie rzeczy. Już nie możemy się doczekać!

Tadeusz Olewicz
Tadeusz Olewicz
W czasie studiów prowadził audycję sportową we wrocławskim Uniradio, a także współpracował z portalami DevilPage.pl i Transfery.info. Po studiach przez 3 lata zajmował się copywritingiem na różne tematy szeroko związane z IT.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

400 PLN za gola Holandii w meczu z Turcją

Gdy po zarejestrowaniu się w STS z kodem GOL400 wytypujemy poprawnie gola Holandii w meczu z Turcją to poza standardową wygraną dodatkowo zgarniamy bonus w wysokości...

Polacy w Serie A. Jak statystyki biało-czerwonych w calcio?

We Włoszech niezmiennie występuje najliczniejsza kolonia polskich piłkarzy za granicą. Powietrze w Italii najwidoczniej sprzyja biało-czerwonym i w tym sezonie zobaczymy kilka, nowych twarzy...